Close

Pałacyk myśliwski w Tarnowie Jeziernym

Tagi:

Zwiedzony: 18 lipca 2004

Pałacyk myśliwski w Tarnowie Jeziernym

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 92 z 16.04.1958

1° C Light Snow
Pałacyk myśliwski w Tarnowie Jeziernym

lipiec 2004

Położenie:

Pałacyk myśliwski w Tarnowie Jeziernym (niem. Polnisch Tarnau) w województwie lubuskim.

Pałacyk myśliwski w Tarnowie Jeziernym

18 lipca 2004

Opis:

Tarnów Polski (taką nazwę osady spotykamy w źródłach niemieckich jeszcze w ubiegłym stuleciu), był w XIII wieku siedzibą kasztelani należącej do książąt głogowskich. Ośrodek administracyjny – gród, usytuowany w lesie, otoczony został fosą i wałem. Jego walory obronne podkreślało położenie w przesmyku między jeziorami – Tarnowskim Małym i Wielkim. Do końca XVI wieku właścicielami majątków tarnowskich byli m. in. Mikołaj von Rachenberg i Jerzy Slawbuf. W 1595 roku z nadania cesarskiego, prawo własności do dóbr przejmuje Jerzy Schöneich. 29 lat później, jego bratanek Jan zw. Nieszczęśliwym, buduje na grodzie pałacyk myśliwski. Jednokondygnacyjny, zbudowany na planie nieregularnego ośmioboku, z dachem dwuspadowym (wcześniej krytym trzciną) budynek, zajmuje całe plateau wyniesienia. Zamieszkiwany był czasowo – w sezonie polowań. W czasach nam współczesnych, ze względu na swoje niezwykle położenie i walory turystyczne okolicy, wykorzystywany był m. in. jako schronisko młodzieżowe i dom pracy twórczej. Pałacyk zachował wiele elementów pamiętających czasy Schöneich’ów – pierwszych właścicieli, których herby na piaskowcowej płycie wmurowano nad portalem. Są to ceglane mury zewnętrzne i ściany działowe z ryglówki, prostokątny dziedziniec, obecnie przykryty szklanym dachem, piwnica sklepiona kolebką.
W największej, reprezentacyjnej sali zw. „Tafelzimmer” znajduje się dekorowany profilowanym gzymsem kominek. W XIX wieku zmieniono podział pomieszczeń, z tego też okresu pochodzi portal oraz tympanon nad fasadą budynku. Pałacyk nie użytkowany po II wojnie światowej został odrestaurowany w latach 80-tych ze środków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Galeria:

Panoramy sferyczne 3D:

Pałacyk myśliwski w Tarnowie Jeziernym

Pałacyk myśliwski w Tarnowie Jeziernym

Inne zabytki w regionie , :

Pałac w Osowej Sieni

Pałac w Osowej Sieni

Pałac w Osowej Sieni zostały zbudowany w 1878 na miejscu stojącego tam XVIII-wiecznego dworu. Wybudował go Eugen Friedrich Heinrich baron (...)

Czytaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email