Pałac w Stypułowie – (niem. Herwigsdorf), w części wsi zwanej Stypułów Dolny, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim, w Polsce.
nr rej.: 3109 z 30.09.1978 (park dworski)
Pałac w Stypułowie – (niem. Herwigsdorf), w części wsi zwanej Stypułów Dolny, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim, w Polsce.
Pałac w Stypułowie Dolnym powstał w 1800 roku pod wpływem berlińsko-poczdamskich nurtów architektonicznych tamtych czasów opierających się na wzorcach klasyki antycznej. Wzniósł go jako swoją siedzibę Ernst von Knobelsdorff, którego rodzina rezydowała w Stypułowie od XV wieku. Budynek dworu od północy i zachodu otaczają zabudowania folwarczne, a od wschodu i południa rozciąga się park.
Bryła budynku dwukondygnacyjna z mezaninem oraz wysokim podpiwniczeniem, przechodzącym w przyziemie. Założony na planie zbliżonym do podkowy, z fasadą od zachodu. Elewacje symetryczne, rozczłonkowane prostokątnymi otworami okiennymi obwiedzionymi gładkimi opaskami i zwieńczone gzymsami z fryzem kostkowym oraz łańcuchem laurowym. Do umieszczonego w fasadzie centralnie wejścia głównego prowadzą jednobiegowe schody, których słupki urozmaicają klasycystyczne wazony. Drzwi osadzone są w łukowym zagłębieniu, które w partii mezanina przybiera kształt absydy podzielonej na kasetony wypełnione rozetami. Dodatkowo dekorację elewacji uzupełnia boniowany cokół oraz pseudoryzality elewacji zachodniej i wschodniej, a także opinające naroża budynku lizeny i szeroki pas gzymsu z fryzem między kondygnacyjnym. Nad wejściem w elewacji wschodniej widnieje płycina przedstawiająca płaskorzeźbione sceny figuralne, jakby przed chwilą przeniesione z fryzów ateńskiego Akropolu. Jest to jedynie fragment zachowanego do dziś pierwotnego wyglądu.
Po 1945 roku dwór ulegał coraz większej dewastacji. Nieprawidłowo przeprowadzone prace remontowe w znacznej mierze uszczupliły jego walory zabytkowe i estetyczne, jakie posiadał przed wojną.