Kościół w Świeciu

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Zwiedzone: 6 czerwca 2021

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 128/945 z 13.09.1961

Kościół w Świeciu
czerwiec 2021

Położenie:

Kościół w Świeciu – 
(niem. Schwertburg), 

w środkowej części wsi Świecie, przy drodze nr 358 z Leśnej do Świeradowa

, w powiecie 
lubańskim, 
w województwie dolnośląskim, 
w Polsce.

Opis:

Kościół w Świeciu wymieniony jest po raz pierwszy w 1346 roku. W formie gotyckiej nie zachował się. Najstarszym patronem kościoła był Święty Mikołaj chroniący kupców i przewoźników.

Obecna budowla powstała około 1649 r. na fundamentach wcześniejszego, który uległ zniszczeniu pod koniec wojny trzydziestoletniej. Dzisiejsza świątynia w Świeciu ma plan jednonawowy z absydą wieloboczną od wschodu i drewnianą sygnaturką nad nawą (z 1669 r.). W 1669 r. wybudowano też nowa wieżę kościelną, zaś w 1683 r. świątynię poddano gruntownej przebudowie. Wnętrze kościoła zachwyca niezwykłymi polichromiami i bogactwem dawnej sztuki ciesielskiej i snycerskiej. Nawa pokryta jest drewnianym stropem kasetonowym, którym przedstawiono kilkadziesiąt postaci biblijnych. Na emporach widnieją sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Większość wyposażenia, w tym ołtarz, ambona i organy pochodzi z XVIII w.

Całość tworzy jeden z największych w południowo zachodniej Polsce zespołów barokowego malarstwa o cechach ludowych. Wokół kościoła zachowały się epitafia i rycerskie płyty nagrobne właścicieli zamku i wsi Świecie.

Galeria:

Inne zabytki w województwie dolnośląskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: