Kościół w Świeciu

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Zwiedzone: 6 czerwca 2021

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 128/945 z 13.09.1961

Kościół w Świeciu
czerwiec 2021

Położenie:

Kościół w Świeciu – (niem. Schwertburg), w środkowej części wsi Świecie, przy drodze nr 358 z Leśnej do Świeradowa, w powiecie lubańskim, w województwie dolnośląskim, w Polsce.

Opis:

Kościół w Świeciu wymieniony jest po raz pierwszy w 1346 roku. W formie gotyckiej nie zachował się. Najstarszym patronem kościoła był Święty Mikołaj chroniący kupców i przewoźników.

Obecna budowla powstała około 1649 r. na fundamentach wcześniejszego, który uległ zniszczeniu pod koniec wojny trzydziestoletniej. Dzisiejsza świątynia w Świeciu ma plan jednonawowy z absydą wieloboczną od wschodu i drewnianą sygnaturką nad nawą (z 1669 r.). W 1669 r. wybudowano też nowa wieżę kościelną, zaś w 1683 r. świątynię poddano gruntownej przebudowie. Wnętrze kościoła zachwyca niezwykłymi polichromiami i bogactwem dawnej sztuki ciesielskiej i snycerskiej. Nawa pokryta jest drewnianym stropem kasetonowym, którym przedstawiono kilkadziesiąt postaci biblijnych. Na emporach widnieją sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Większość wyposażenia, w tym ołtarz, ambona i organy pochodzi z XVIII w.

Całość tworzy jeden z największych w południowo zachodniej Polsce zespołów barokowego malarstwa o cechach ludowych. Wokół kościoła zachowały się epitafia i rycerskie płyty nagrobne właścicieli zamku i wsi Świecie.

Galeria:

Inne zabytki w województwie dolnośląskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: