Pałac w Dreżewie – (niem. Dresow), w parku, w północnej części wsi, w powiecie gryfickim, w województwie zachodniopomorskim, w Polsce.
nr rej.: 1054 z 25.09.1984
Pałac w Dreżewie – (niem. Dresow), w parku, w północnej części wsi, w powiecie gryfickim, w województwie zachodniopomorskim, w Polsce.
Historia tej wioski, położonej 3 km na wschód od Gostynia, sięga średniowiecza. W ciągu swych długich dziejów Dreżewo należało do wielu właścicieli. Ostatnim był ród von Boninów. XIX-wieczny pałac w Dreżewie stoi na niewielkim wzniesieniu i udaje budowlę obronną. Ma więc wysoką wieżę zakończoną blankami, a skarpa, na której się wznosi została wzmocniona murem, zupełnie jak w średniowiecznych budowlach. Od strony ogrodu fasadę ożywia ciekawy ryzalit, również wykończony blankami. W środku zachowały się piece kaflowe i plafon.
Wokół pałacu ciągnie się zadbany park krajobrazowy otoczony ceglanym murem. Za nimi stoją, także ceglane, zabudowania dawnego folwarku. Chodzą słuchy, że pałac ma zostać ponownie sprzedany. Do tej pory można tu było przenocować w skromnych warunkach, działała kafejka, a latem organizowane były najrozmaitsze atrakcje: wieczorne spotkania z duchami, pokazy akrobatów i ogniska.
Legenda głosi, że młody Boran, przyszły dziedzic, zakochał się w zwykłej dziewczynie ze wsi. Jak łatwo się domyślić, jego ojciec nie wyraził zgody na ślub, więc zakochani, niczym wzorowi bohaterowie romantyzmu, popełnili samobójstwo.