Close

Dwór w Popęszycach Dolnych

Zwiedzony: 13 marca 2009

Dwór w Popęszycach Dolnych

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 1906 z 19.04.1971

-2° C Czyste niebo
Dwór w Popęszycach Dolnych

marzec 2009

Położenie:

Dwór w Popęszycach Dolnych (niem. Poppschütz), w województwie lubuskim.

Dwór w Popęszycach Dolnych

13 marca 2009

Opis:

Wyodrębnienie się Popęszyc Dolnych nastąpiło prawdopodobnie około połowy XV w. Wymienieni w 1534 roku bracia Lüttwitz mieli swą posiadłość w dolnej części wsi. W posiadaniu tej rodziny majątek znajdował się do początków XIX w. W XVIII w. wzmiankowana jest siedziba pańska w tej części wsi. W 1804 roku majątek przechodzi na własność Josepha Ottona von Stosch, a następnie majora von Reven. W 1843 r. kupił ją Eugeniusz Antast. Przebudowa pałacu nastąpiła w II połowie XIX w. Dokonał tego prawdopodobnie Heinrich Bräuer będący właścicielem majątku w latach 1862-1876. Następnie pałac przeszedł w posiadanie rodziny von Schönborn i pozostał ich własnością do roku 1910. Ostatnimi właścicielami przed wojną była rodzina von Schäpe. Po wojnie w majątku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, we dworze mieściła się zaś administracja. Ostatniego remontu dokonano w latach 80 XX w. Obecnie należy do Agencji Własności Skarbu Państwa.

Galeria:

Inne zabytki w regionie :

Kościół w Wichowie

Kościół w Wichowie

Kościół pw. św. Marcina wzniesiono w Wichowie pod koniec XIII w. Przebudowy dokonano w połowie XVI w. powstała wtedy wieża (...)

Czytaj
Pałac w Jeleninie

Pałac w Jeleninie

Przypuszczalnie inicjatorką budowy pałacu w Jeleninie była Charlotta von Franckenberg władająca majątkiem w latach 1791-1805. Wówczas to powstała główna bryła (...)

Czytaj
krzyż pokutny w borowie wielkim

Krzyż pokutny w Borowie Wielkim

Krzyż pokutny wmurowany w północną ścianę prezbiterium kościoła pw. św. Wawrzyńca, między zakrystią a nawą główną. Odkryty podczas prac remontowych (...)

Czytaj
Krzyż pokutny w Borowie Wielkim

Krzyż pokutny w Borowie Wielkim

Krzyż pokutny w Borowie Wielkim wmurowany w południową ścianę prezbiterium kościoła pw. św. Wawrzyńca. Odkryty podczas prac remontowych 17 marca (...)

Czytaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email