Zamek Grafendahn

Zwiedzone: 21 lipca 2001

Zamek Grafendahn
lipiec 2001

Położenie:

Zamek Grafendahn – 1 kilometr na wschód od miasta Dahn, w powiecie Südwestpfalz, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

Należy do grupy zamków z Dahn, do których zalicza się również zamki Altdahn i Tanstein. Te trzy zamki nie powstały w tym samym czasie, ale położone są jeden obok drugiego na jednym grzbiecie górskim. Jedynymi zbudowanymi w podobny sposób są trzy zamki położone w Wogezach, w górnej Alzacji, koło miejscowości Husseren–les–Châteaux.

Zamek Grafendahn został zbudowany w 1425 roku przez Konrada von Mursel, lennika biskupów ze Spiry (Speyer) i wnuka Fridricha von Dahn (zobacz Altdahn). Od początku zamek był zaplanowany jako Ganerbenburg („spadek niepodzielny”, „spadek na zasadzie współposiadania” – zobacz na niemieckiej Wikipedii). Już w 1287 roku obok Konrada von Mursel było pięciu innych współudziałowców, m.in. rodzina von Sponheim. W roku 1339 hrabia Johann II von Sponheim wykupił od różnych partnerów (m.in. Wilhelm von Winstein, Konrad Mursels Schwiegersohn) wszystkie części i został jedynym właścicielem.

W roku 1425 zamek został jeszcze bardziej umocniony, niestety poprzez śmierć Johanns’a V w 1437 r. wymiera ród Sponheim i zamek poprzez umowę spadkową przechodzi w posiadanie margrabiów z Baden. Umocnienia okazały się niewystarczająco mocne, w czasie oblężenia przez Elektora Rzeszy (Kurfürst) Friedricha I den Siegreichen w 1462 roku zamek został zdobyty i zniszczony. Nigdy nie został systematycznie odbudowany. W roku 1480 lennikiem zamku został Hans von Trotha, będący już lennikiem elektorów na zamku Berwartstein i poprzez kupno w 1485 został jego właścicielem. Jednakże około 1500 roku zamek jest opisywany jako „nie nadający się do zamieszkania”.

Do 1637 roku zrujnowany zamek był własnością panów von Fleckenstein. W roku 1793 obiekt wraca z powrotem jako lenno do biskupstwa ze Speyer (Spiry) i nigdy już nie został nadany jako lenno.

Galeria:

Panoramy sferyczne 3D: