Břecštein

Břečtejn, Bruštejn, Zilvarštejn lub Silberštejn

Zwiedzone: 12 czerwca 2022

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 18019/6-3720

Břecštejn
czerwiec 2022

Położenie:

Břecštein – (niem. Bröckstein), około 6 kilometrów na zachód od Trutnov, w pobliżu wsi Vlčice, ponad przysiółkiem Hrádeček, w powiecie Trutnov, w kraju hradeckim, w Czechach.

Opis:

Poprzednikiem zamku Břecštejn był starszy zamek zwany Stein, który miał być domem Ottona von Stein. Otto w 1336 roku podarował trzy łany w Oblanovie (obecnie dzielnica Trutnova) dla klasztoru na Zderazu (obecnie część Pragi). Sam Břecštejn powstał w pierwszej połowie XV wieku. Pierwsza pisemna wzmianka o nim pochodzi z 1455 roku i znajduje się na tabliczkach trutnowskich lennych systemów mańskich, według których na zamku mieszkał Mikuláš (Nykl) Zilvár. W XVI wieku rodzina Zilvár nazywała zamek Silberstein (po raz pierwszy w 1532 roku). W 1522 Adam Zilvár otrzymał do króla Ludwika Jagiellońskiego uwolnienie zamku z lenna. Po Adamie panem zamku został jego bracia Kryštof, ale ciasna rezydencja nie odpowiadała potrzebom właścicieli, którzy przenieśli się do pobliskich Vlčic. Břecštejn od XVII wieku jest wymieniany jako opuszczony zamek.

Po 1790 r. Jan František Theer kazał oczyścić i zabezpieczyć ruiny, oraz utworzył ścieżki i kamienne schody na terenie ruin.  W 1794 r. na miejscu zamku wybudował drewnianą ośmioboczną altanę. Altana została rozebrana w pierwszej połowie XX wieku.

Miejsce budowy zamku jest charakterystyczną formacją skalną, do której dostępu chroniła para wałów i fos. Sam rdzeń zamku jest otoczony murem kurtynowym. Z zamku zachował się jedynie parter, sklepiony kolebkowo. Obok bramy stał drugi, mniejszy budynek. Na dziedzińcu znajduje się wykute w skale wejście do piwnicy.

Poniżej zamku znajduje się dom Václava Havla – ostatniego prezydenta Czechosłowacji oraz pierwszego prezydenta Czech. Havel kupił posiadłość w 1967 r. Zmarł w nim 18 grudnia 2011 roku.

Galeria:

Inne zabytki w kraju hradeckim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: