Pałac w Szczepowie

Schloss Seppau

Zwiedzone: 24 stycznia 2021

Obiekt zabytkowy

nr rej.: A/3518/180 i 3519/180 z 15.03.1961

palac-w-szczepowie
styczeń 2021

Położenie:

Pałac w Szczepowie – (niem. Seppau), w Szczepowie, przysiółku wsi Kromolin, w centrum miejscowości, w powiecie głogowskim, w województwie dolnośląskim, w Polsce.

Opis:

W 1766 r. pałac zakupiła Anna Catharina von Schlabrendorf z domu von Otterstedt (19.09.1727–22.06.1784), druga żona Ernesta Wilhelma von Schlabrendorf (4.02.1719–14.12.1769). W latach trzydziestych XVIII wieku pałac został przebudowany w stylu barokowym, kolejna modernizacja nastąpiła w trzeciej ćwierci XIX w. Wówczas zmieniono dach, wystrój wnętrz i przebudowano piwnice. Wszystkie te zabiegi miały na celu unowocześnienie pałacu, nadanie mu, zgodnie z ówczesną modą, wyglądu francuskiego zameczku. Ród von Schlabrendorfów mieszkał w majątku do 1945 roku. Zniszczony pod koniec II wojny światowej, został wyremontowany w 1965 roku z przeznaczeniem na ośrodek szkoleniowo–wypoczynkowy.

Obiekt wraz z dwoma oficynami, z XVIII wieku, przebudowanymi w XIX wieku; budynkiem mieszkalnym, z lat 1795-99; stodołą, z pierwszej połowy XIX wieku; park krajobrazowy, z XVII-XIX wieku, otoczonym ceglanym murem, zaliczanym do najciekawszych na tych terenach, w którym występują cenne, tropikalne okazy, np. jodła nikko, cypryśniki, kłęk kanadyjski, orzech czarny i wiele innych oraz z mauzoleum rodziny Schlabrendorfów – kaplicą grobową z pierwszej połowy XIX wieku, obecnie kaplicą rzymskokatolicką pw. Jezusa Miłosiernego stanowi zespół pałacowy. Nad bramą do pałacu znajduje się kartusz herbowym z herbami: rodu von Otterstedt (po lewej) oraz rodu von Schlabrendorf (po prawej).

Po zlikwidowaniu PGR-ów Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała go Polce mieszkającej w Wielkiej Brytanii, która miała się podjąć odrestaurowania obiektu (ponoć za sumę 700 tys. zł). W zamian pałac miał być wyremontowany do grudnia 2008 roku, ale zamiast tego obiekt, który do końca był użytkowany popadł w ruinę. W 2016 roku pałac został odkupiony przez detektywa Rutkowskiego z przeznaczeniem na centrum konferencyjne. Niestety także on nie podjął się odrestaurowania obiektu. Uporządkował park i rozebrał budynki gospodarcze. Obecnie (styczeń 2021) obiekt ponownie jest wystawiony na sprzedaż.

Fabian von Schlabrendorff – należał do szlacheckiego rodu von Schlabrendorff. Żył w latach 1907-1980. Z wykształcenia był prawnikiem. Był także oficerem Wermachtu a później członkiem niemieckiego ruchu oporu. Wsławił się tym, że w 1943 roku był jednym z organizatorów nieudanego zamachu na Hitlera na lotnisku w Smoleńsku. W bagażniku samolotu, którym Hitler wracał do Kętrzyna po inspekcji wojsk, umieścił bombę w kształcie butelki. Bomba nie wybuchła, a Schlabrendorff został zatrzymany przez gestapo i poddany torturom.

na podstawie

Wikipedii

Opis powstał na podstawie:

Pałac w Szczepowie
Zobacz

Galeria:

Inne zabytki w województwie dolnośląskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: