Pałac w Szczepowie

Schloss Seppau

Zwiedzone: 24 stycznia 2021

Obiekt zabytkowy

nr rej.: A/3518/180 i 3519/180 z 15.03.1961

palac-w-szczepowie
styczeń 2021

Położenie:

Pałac w Szczepowie – 
(niem. Seppau), 

w Szczepowie, przysiółku wsi Kromolin, w centrum miejscowości

, w powiecie 
głogowskim, 
w województwie dolnośląskim, 
w Polsce.

Opis:

W 1766 r. pałac zakupiła Anna Catharina von Schlabrendorf z domu von Otterstedt (19.09.1727–22.06.1784), druga żona Ernesta Wilhelma von Schlabrendorf (4.02.1719–14.12.1769). W latach trzydziestych XVIII wieku pałac został przebudowany w stylu barokowym, kolejna modernizacja nastąpiła w trzeciej ćwierci XIX w. Wówczas zmieniono dach, wystrój wnętrz i przebudowano piwnice. Wszystkie te zabiegi miały na celu unowocześnienie pałacu, nadanie mu, zgodnie z ówczesną modą, wyglądu francuskiego zameczku. Ród von Schlabrendorfów mieszkał w majątku do 1945 roku. Zniszczony pod koniec II wojny światowej, został wyremontowany w 1965 roku z przeznaczeniem na ośrodek szkoleniowo–wypoczynkowy.

Obiekt wraz z dwoma oficynami, z XVIII wieku, przebudowanymi w XIX wieku; budynkiem mieszkalnym, z lat 1795-99; stodołą, z pierwszej połowy XIX wieku; park krajobrazowy, z XVII-XIX wieku, otoczonym ceglanym murem, zaliczanym do najciekawszych na tych terenach, w którym występują cenne, tropikalne okazy, np. jodła nikko, cypryśniki, kłęk kanadyjski, orzech czarny i wiele innych oraz z mauzoleum rodziny Schlabrendorfów – kaplicą grobową z pierwszej połowy XIX wieku, obecnie kaplicą rzymskokatolicką pw. Jezusa Miłosiernego stanowi zespół pałacowy. Nad bramą do pałacu znajduje się kartusz herbowym z herbami: rodu von Otterstedt (po lewej) oraz rodu von Schlabrendorf (po prawej).

Po zlikwidowaniu PGR-ów Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała go Polce mieszkającej w Wielkiej Brytanii, która miała się podjąć odrestaurowania obiektu (ponoć za sumę 700 tys. zł). W zamian pałac miał być wyremontowany do grudnia 2008 roku, ale zamiast tego obiekt, który do końca był użytkowany popadł w ruinę. W 2016 roku pałac został odkupiony przez detektywa Rutkowskiego z przeznaczeniem na centrum konferencyjne. Niestety także on nie podjął się odrestaurowania obiektu. Uporządkował park i rozebrał budynki gospodarcze. Obecnie (styczeń 2021) obiekt ponownie jest wystawiony na sprzedaż.

Fabian von Schlabrendorff – należał do szlacheckiego rodu von Schlabrendorff. Żył w latach 1907-1980. Z wykształcenia był prawnikiem. Był także oficerem Wermachtu a później członkiem niemieckiego ruchu oporu. Wsławił się tym, że w 1943 roku był jednym z organizatorów nieudanego zamachu na Hitlera na lotnisku w Smoleńsku. W bagażniku samolotu, którym Hitler wracał do Kętrzyna po inspekcji wojsk, umieścił bombę w kształcie butelki. Bomba nie wybuchła, a Schlabrendorff został zatrzymany przez gestapo i poddany torturom.

na podstawie

Wikipedii

Opis powstał na podstawie:

Pałac w Szczepowie
Zobacz

Galeria:

Inne zabytki w województwie dolnośląskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: