Close

Kościół w Kurowie Wielkim

pw. św. Jana Chrzciciela

Zwiedzony: 26 grudnia 2009

Kościół w Kurowie Wielkim

Obiekt zabytkowy

nr rej.: A/2188/174 z 15.03.1961

1° C Kilka chmur
Kościół w Kurowie Wielkim

grudzień 2009

Położenie:

Kościół w Kurowie Wielkim (niem. Groß Kauer), w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim, w gminie Gaworzyce.

Kościół w Kurowie Wielkim

26 grudnia 2009

Opis:

Poprzedni kościół w Kurowie Wielkim wzmiankowano w 1376 r. Obecny, gotycki wzniesiono w latach 1495-97 z fundacji Bernharda Gorschimko. Od ok. połowy XVI w. do 1654 r. kościół znajdował się w rękach ewangelików. Założony jest na planie jednonawowym z węższym i niższym prezbiterium oraz z wieżą od północy. Od północy w 2 poł. XVI w. dobudowano tzw. kaplicę Dalkowską, która dziś pełni rolę kruchty. Kościół w Kurowie Wielkim zawiera niezwykle bogate wyposażenie, stworzone w głównej mierze przez protestantów w XVI i XVII w. Należy do nich nie spotykana w innych świątyniach liczba płyt nagrobnych i epitafiów – 44, z czego ponad 30 dotyczy okresu przed 1654 r. Najciekawsze z nich znajdują się w Kaplicy Dalkowskiej (m.in. nagrobek Heleny von Lest), a pozostałe na ścianach kościoła i na ogrodzeniu. Ponadto we wnętrzu znajdują się elementy luterańskiego wystroju świątyni: ambona (1625 r.), chrzcielnica (1607 r.), empory i loże (pocz. XVII w.), a także barokowe ołtarze i polichromowany strop z XVIII w. Z epoki średniowiecza pochodzą m.in. freski odkryte na ścianie północnej.

Na zewnątrz oraz we wnętrzu świątyni znajduje się zespół 36–ciu płyt nagrobnych. Pochodzą one z lat 1551–1654, kiedy to kościół był świątynia ewangelicką. We wnętrzu po północnej stronie ściany tęczowej znajduje się wykonana z szarego marmuru płyta nagrobna Franciszka Karola Bronne wicehrabiego de Montagne, przedstawiciela szlachty angielskiej, żołnierza cesarskiej armii, wojsk króla polskiego i elektora saskiego gdzie służył jako generał pułków gwardyjskich. Bronne był opiekunem kościoła i z cesarskiego nadania właścicielem majątku w Szczepanowie. We wnętrzu – w kruchcie mauzoleum jak i na zewnątrz znajduje się wiele interesujących płyt nagrobnych przedstawicieli rodów von Braun, von Kittlitz, von Glaubitz i innych.

Galeria:

Inne zabytki w regionie , :

Zamek w Jaworze

Zamek w Jaworze

Zamek w Jaworze - pierwotna warownia powstała prawdopodobnie w połowie XIII w. wzniesiona przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I. Założenie wieloboczne, (...)

Czytaj
Zamek w Żmigrodzie

Zamek w Żmigrodzie

Zamek w Żmigrodzie Pogoda: Położenie: Zamek w Polsce, w miejscowości Żmigród, (niem. Trachenberg), w województwie dolnośląskim. Galeria: Opis: Zamek w (...)

Czytaj
Zamek w Chojnowie

Zamek w Chojnowie

Zamek Piastowski w Chojnowie zbudowany w drugiej połowie XIII w., całkowicie przebudowany po spaleniu przez husytów w latach 1546-1548, przez (...)

Czytaj
Mauzoleum w Biechowie

Mauzoleum w Biechowie

W sąsiedztwie nieistniejących już zabudowań, do których prowadzi jeszcze zachowany most usytuowane jest mauzoleum grobowe rodziny Hoffmeister. August Hoffmeister to (...)

Czytaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email