Kościół katedralny w Herrenberg

Zwiedzone: 15 marca 2003

Kościół katedralny w Herrenberg
marzec 2003

Położenie:

Kościół katedralny w Herrenberg – na wschód od starówki, góruje ponad miastem Herrenberg, w powiecie Böblingen, w landzie Badenia–Wirtembergia, w Niemczech.

Opis:

Kościół katedralny jest symbolem miasta Herrenberg m.in. z racji swego położenia na zboczu góry ponad miastem. Z powodu swego położenia nazywany jest również przez miejscowych „Kwoką” gdyż tak jak kwoka roztacza opiekę nad swymi pisklętami. Powstał w dwóch fazach (1276–1293 i 1471–1493). Jest to pierwszy w stylu późnogotyckim kościół halowy jaki powstał w Wirtembergii.

Charakterystyczna jest ciężka wczesnogotycka wieżą z barokową kopułą w kształcie cebuli. Jest to wynikiem jej renowacji. Pierwotnie kościół posiadał gotycką podwójną wieżę. Obecnie w wieży mieści się Muzeum Dzwonów.

Z XVI w. pochodzą wykuta z kamienia ambona, bogato zdobione stelle (wykonane przez Heinricha Schickhardta) i Ołtarz z Herrenbergu będący tylko fragmentem nastawy ołtarzowej (wykonany przez Jerga Ratgeba). Obecnie znajduje się w Stuttgarcie, w kościele w Herrenbergu znajduje się niestety tylko jego kopia.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: