Kościół katedralny w Herrenberg

Zwiedzone: 15 marca 2003

Kościół katedralny w Herrenberg
marzec 2003

Położenie:

Kościół katedralny w Herrenberg – na wschód od starówki, góruje ponad miastem Herrenberg, w powiecie Böblingen, w landzie Badenia–Wirtembergia, w Niemczech.

Opis:

Kościół katedralny jest symbolem miasta Herrenberg m.in. z racji swego położenia na zboczu góry ponad miastem. Z powodu swego położenia nazywany jest również przez miejscowych „Kwoką” gdyż tak jak kwoka roztacza opiekę nad swymi pisklętami. Powstał w dwóch fazach (1276–1293 i 1471–1493). Jest to pierwszy w stylu późnogotyckim kościół halowy jaki powstał w Wirtembergii.

Charakterystyczna jest ciężka wczesnogotycka wieżą z barokową kopułą w kształcie cebuli. Jest to wynikiem jej renowacji. Pierwotnie kościół posiadał gotycką podwójną wieżę. Obecnie w wieży mieści się Muzeum Dzwonów.

Z XVI w. pochodzą wykuta z kamienia ambona, bogato zdobione stelle (wykonane przez Heinricha Schickhardta) i Ołtarz z Herrenbergu będący tylko fragmentem nastawy ołtarzowej (wykonany przez Jerga Ratgeba). Obecnie znajduje się w Stuttgarcie, w kościele w Herrenbergu znajduje się niestety tylko jego kopia.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: