Zamek Guttenberg

Zwiedzone: 18 listopada 2001

Zamek Guttenberg
listopad 2001

Położenie:

Zamek Guttenberg – na górze Schlossberg ( 503,1 m n.p.m.), trzy kilometry na zachód od miejscowości Oberotterbach, w powiecie Südliche Weinstraße, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

W sercu górnego Mundatwald’u na ponad 500 metrowym wzgórzu położony jest zamek Guttenberg. Jak wiele innych zamków w Lesie Palatyńskim (Pfälzer Wald) osiągalny jest tylko przez pieszych wędrowców. Po raz pierwszy wymieniony w 1150 roku był zamkiem królewskim jako część umocnień za czasów Staufów między Weissenburg (Alzacja), a Kaiserslautern. Czasy swej świetności Guttenberg ma już za sobą. W początkach XIV wieku oddany został w lenno hrabiom von Leiningen, od 1379 roku był wspólną siedzibą Leiningen i Kurpfalz, od 1463 roku należał do Księstwa Zweibrücken i do Kurpfalz. W czasie Wojny Chłopskiej w 1525 roku zamek został nieznacznie zniszczony, lecz nigdy nie został odbudowany. Siedzibę urzędu z Guttenberg przeniesiono do Dörenbach, a następnie do Minfeld. Mocno zniszczone ruiny należały od 1559 roku do Pfalz – Zweibrücken, od 1815 do Bayern, od 1949 do 1986 były pod zarządem francuskim. Od 1990 roku opiekę przejął Państwowy Zarząd Zamków Urzędu Ochrony Zabytków Rhainland Pfalz.

Jak każdy typowy palatyński zamek romański Guttenberg położony jest na wystającej skale piaskowca. Poniżej, od zachodniej strony wzgórza leży zamek dolny z resztkami obwarowań, budynków i imponującą bramą. Dziury po belkach stropowych w masywie skalnym pokazują, gdzie mieścił się strop dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego. Z zamku górnego pozostał sterczący na szczycie mur, będący w czasach dynastii salickiej stołpem, licowanym wypukłymi blokami piaskowca. Pozostałe gruzowisko skalne pokrywa dziewicza roślinność i wysokie drzewa tworząc romantyczny nastrój wśród zniszczonych ruin.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: