Zamek Guttenberg

Zwiedzony: 18 listopada 2001

,
0°C
Zamek Guttenberg
listopad 2001

Położenie:

Zamek Guttenberg – 

na górze Schlossberg ( 503,1 m n.p.m.), trzy kilometry na zachód od miejscowości Oberotterbach, 

w powiecie 

Südliche Weinstraße, 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

W sercu górnego Mundatwald’u na ponad 500 metrowym wzgórzu położony jest zamek Guttenberg. Jak wiele innych zamków w Lesie Palatyńskim (Pfälzer Wald) osiągalny jest tylko przez pieszych wędrowców. Po raz pierwszy wymieniony w 1150 roku był zamkiem królewskim jako część umocnień za czasów Staufów między Weissenburg (Alzacja), a Kaiserslautern. Czasy swej świetności Guttenberg ma już za sobą. W początkach XIV wieku oddany został w lenno hrabiom von Leiningen, od 1379 roku był wspólną siedzibą Leiningen i Kurpfalz, od 1463 roku należał do Księstwa Zweibrücken i do Kurpfalz. W czasie Wojny Chłopskiej w 1525 roku zamek został nieznacznie zniszczony, lecz nigdy nie został odbudowany. Siedzibę urzędu z Guttenberg przeniesiono do Dörenbach, a następnie do Minfeld. Mocno zniszczone ruiny należały od 1559 roku do Pfalz – Zweibrücken, od 1815 do Bayern, od 1949 do 1986 były pod zarządem francuskim. Od 1990 roku opiekę przejął Państwowy Zarząd Zamków Urzędu Ochrony Zabytków Rhainland Pfalz.

Jak każdy typowy palatyński zamek romański Guttenberg położony jest na wystającej skale piaskowca. Poniżej, od zachodniej strony wzgórza leży zamek dolny z resztkami obwarowań, budynków i imponującą bramą. Dziury po belkach stropowych w masywie skalnym pokazują, gdzie mieścił się strop dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego. Z zamku górnego pozostał sterczący na szczycie mur, będący w czasach dynastii salickiej stołpem, licowanym wypukłymi blokami piaskowca. Pozostałe gruzowisko skalne pokrywa dziewicza roślinność i wysokie drzewa tworząc romantyczny nastrój wśród zniszczonych ruin.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Zamek Neuleiningen

Zamek Neuleiningen jest ruiną zamku górskiego położonego na obrzeżach Lasu Palatynackiego. Znajduje się w obrębie gminy Neuleiningen, w okręgu Bad Dürkheim, w Nadrenii-Palatynacie, w Niemczech.

Zamek Bolanden

Zamek nizinny zbudowany w XII wieku przez hrabiego Wernera I von Bolanden jako swoje gniazdo rodowe, Po raz pierwszy jest wymieniany w 1184 roku jako "castrum Boland". Później własność grafów von Leiningen. Zniszczony lub opuszczony w XIV w.

Zamek Kropsburg

Zamek Kropsburg leży na wzgórzu obsadzonym winnica, do którego przylega las kasztanowców. Dotrzeć można tu pieszo od strony malowniczej wsi Sankt Martin lub też dojechać od strony Edenkoben. Swój początek zamek ma w XIII w. kiedy to kolegium kanonickie ze Speyer wybudowało zamek lenny.

Zamek Schlössel

Zamek Schlössel ma swój początek w czasach Karolingów jako Flichfeste z końca IX w. Mury obronne obejmują teren około 220 x 100 m. i przypuszczalnie nie były używane. W połowie XI w. wzgórze zostało wyrównane i powstał zamek Schlössel. Mury obwodowe stanowiły wówczas rodzaj przedzamcza.

Pałac Villa Ludwigshöhe

Villa Ludwigshöhe zbudowana została w latach 1845-52 przez architekta z Monachium Friedricha Gärtnera i Leo von Klenze na stokach doliny Renu poniżej ruin zamku Rietburg. W otoczeniu kasztanowców i winnicami u podnóża, z widokiem na dolinę Renu, powstała klasycystyczna czworokątna budowla, z wewnętrznym dziedzińcem, do którego prowadzi korytarz z zewnątrz. Król Ludwig I przebywał tu często.

Pałac w Edesheim

W międzyczasie pałac w Edesheim kilkukrotnie zmieniał właścicieli i w roku 2000 doczekał się kompletnego odrestaurowania. Od tego czasu w obiekcie znajduje się hotel.

Zamek Heidelsburg

Niecały wiek był ten wydłużony skalisty grzbiet górski zasiedlony i ufortyfikowany. Najstarsze ślady nawiązują do wczesnej epoki żelaza (okres lateński, V wiek przed Chrystusem). Ostatnie świadectwa pochodzą z późnej epoki rzymskiej (pierwsza połowa IV wieku n.e.)

Krzyż pokutny w Knöringen

Położony na wschodniej ścianie kościoła katolickiego, zbudowanego w 1771 r. Wykonany z piaskowca o wielkości 75 x 75 cm., o nieznanej grubości. Prawdopodobnie jest to fragment większego, średniowiecznego kamienia (część pozostaje poniżej gruntu). Krzyże takie stawiano najczęściej w miejscu zabójstwa. Zwane są też krzyżem pojednania, jako że była to ostatnia część pokuty za morderstwo i przy krzyżu następowało pojednanie mordercy z rodziną ofiary.

Zamek Ruppertstein

Dokładna data powstania zamku nie jest dokładnie znana, przypuszcza się jednak ze powstał około początku XIII w. Pierwsza wzmianka pochodzi z 8 stycznia 1198 roku mówiąca o zamianie góry na której stoi zamek przez hrabiego Heinricha z Zweibrücken. Zniszczony został w czasie Wojny Chłopskiej w 1525 roku albo już wcześniej pozostawiony ku upadkowi.

Zamek Erfenstein

W trzeciej kwarcie XII wieku hrabiowie z Leiningen budują zamek Erfenstein zabezpieczając drogę wzdłuż górnego biegu rzeki Speyerbach naprzeciw zamku Spangenberg chroniącego część rejonu biskupstwa ze Speyer. "Ritter von Erffenstein" wymienieni zostali po raz pierwszy w 1272 roku, wymarli w 1475 roku.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: