Zamek Wolfsburg

Zwiedzony: 11 sierpnia 2001

,
0°C
zamek wolfsburg
sierpień 2001

Położenie:

Zamek Wolfsburg – 

na wzgórzu (270 m n.p.m.) w zachodniej części miasta Neustadt an der Weinstraße, 

w powiecie 

Neustadt an der Weinstraße (miasto na prawach powiatu), 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

 • 1255 – Po raz pierwszy w dokumentach wymienia się „Castrum Volsperg”. Palatyn Ludwig II Surowy nadaje zamek w lenno rycerzowi Albrechtowi von Lichtenstein, który to zobowiązał się mieć zamek w opiece.
 • 1350 – Zamkiem władają hrabiowie von Leiningen
 • 1368 – Między palatynem Ruprechtem I i Ruprechtem II uzgodnione że „miasto Nuwenstad i Wolfsperg leżący na zachód od niego” w przyszłości zawsze będą należały do Kurpfalzu, co zostało dodatkowo potwierdzone przez Ruprechta III w 1378 roku.
 • 1423 – Na zamku zasiadają namiestnicy Kurpfalz.
 • 1437 – Zamkiem włada szlachta Schliederer z Lachen.
 • 1472 – Kasztelanem na zamku jest rycerz Friedrich Steinhäuser.
 • 1476 – Engelhard von Neipperg (zarządzał też zamkiem Spangenberg)
 • 1481 – Eitel von Sickingen.
 • 1489 – Philipp Marschall von Wolfsberg.
 • 1510 – Moritz von Wolfsberg (brat Phillipa).
 • 1525 – W czasie Wojny Chłopskiej w maju i czerwcu zamek szturmują zbuntowani chłopi i plądrują go.
 • 1578 – Palatyn Johann Casimir nadaje zamek w lenno swemu radcy Heinrichowi Buschmann z Walpertshöven.
 • 1635 – Zamek zostaje ostatecznie zniszczony przez wojska cesarskie.
 • 1744 – Kamienie z zamku zostają wykorzystane do odbudowy wytwórni papieru w Lorch.
 • 1846 – Zostaje położona droga do zamku i utworzono „Wolfsbrunnen” (źródło, studnia ?).
 • 1848 – Mieszkańcy Neustadt uroczyście obchodzą na zamku święto narodowe. Phillip Abresch zatyka flagę z „Hammbacher Fest” z 1848 roku.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Zamek Diemerstein

Zamek Diemerstein wymieniany jest w dokumentach w roku 1216 (Rudegar z Diemarstein, pierwszy szlachcic z zamku). Rok później opisani są szlachcice Männern Nebelung i Rüdiger von Dymarstein, zawikłani w finansowy spór z klasztorem Otterberg. Zadaniem władców Diemerstein była między innymi ochrona dróg od Frankenstein po Kaiserslautern.

Zamek Wegelnburg

Zamek Wegelnburg zwany również Wegelenburg, koło Nothweiler w Nadrenii-Palatynacie jest najwyżej położonym zamkiem w Pfalzu. Znajduję się na wysokiej na 572 m górze, dokładnie na granicy niemiecko-francuskiej. Na tym samym grzbiecie górskim, w bezpośredniej bliskości położone są Hohenburg, Löwenstein i Fleckenstein.

Zamek Hohenfels w Pfalz

Zamek przypuszczalnie był wybudowany w XI. stuleciu przez Wernera I. von Bolanden. W 1352 roku będąc zamkiem raubritterów został zniszczony przez hrabiów Sponheim i wojska z miast Speyer i Worms. W 1932 roku zostały odkopane i oczyszczone jego fundamenty przez Historyczne Muzeum Speyer, które jednak w późniejszym czasie zostały częściowo uszkodzone tak, że pozostały z nich skąpe resztki.

Zamek Ruppertsecken

Zamek wybudowany prawdopodobnie w XII w. przez raugrafa Rupperta II. Po raz pierwszy wymieniany w dokumentach w 1344 roku. Zniszczony w 1470 roku. W historii wsi wspominany jako "zamek raubritterów Ruprechtseck". Zamek jest typowym zamkiem górskim. Zachowały się resztki wieży.

Zamek Bolanden

Zamek nizinny zbudowany w XII wieku przez hrabiego Wernera I von Bolanden jako swoje gniazdo rodowe, Po raz pierwszy jest wymieniany w 1184 roku jako "castrum Boland". Później własność grafów von Leiningen. Zniszczony lub opuszczony w XIV w.

Zamek Nanstein

Wysoko ponad miastem Landstuhl, na ostrodze skalnej gór Kahlenberg trzyma straż zamek Nanstein. Będący początkowo umocnionym grodem położonym powyżej drogi komunikacyjnej z Metz przez Saarbrücken, Kaiserslautern do Worms i Speyer, był częścią staufickiego systemu obronnego w zachodniej części królestwa.

Zamek Hardenburg

Hardenburg położony na wschodniej krawędzi Lasu Palatyńskiego, ponad doliną rzeki Isenbach, kontrolował dostęp do równiny reńskiej. Będący w ruinie zamek pozostaje największym zamkiem Pfalzu. Położony na 200 m. długiej skale zajmuję powierzchnie 180 x 90 m. Potężne wieże obronne, imponujący donżon mający mury grube na 7 m. i położenie na zboczu góry nie pozwoliły przez stulecia - do czasu Rewolucji Francuskiej - na zdobycie i zniszczenie zamku. Jedyna kapitulacja po oblężeniu jest wymieniana w 1512 r.

Kościół katolicki w Landau

Kościół w Niemczech, w miejscowości Landau, w landzie Nadrenia-Palatynat.

Zamek Gräfenstein

Pierwsza wzmianka o zamek Gräfenstein pochodzi z 1237 roku w dokumencie podziału hrabiów z Leiningen. Centrum założeni, donżon i palatium pochodzi prawdopodobnie z XII w. więc z czasów dynastii Staufów. Wznosi się ona na wysokim na 12 m. skalnym płaskowyżu.

Zamek Neidenfels

Zamek Neidenfels został zbudowany około roku 1330 przez hrabiego Palatynatu Reńskiego (niem. Pfalzgraf) Rudolfa II Wittelsbacha, jako następca położonego w sąsiedztwie (po drugiej stronie góry) zamku Lichtenstein. Pierwsza udokumentowana wzmianka pochodzi z 1338 r. Lennikami była wówczas szlachta von Lichtenstein, Gerhard i Johannes von Odenbach, Wachenheim i Moosbach.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: