Zamek Wachenburg

Zwiedzony: 8 czerwca 2003

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
Zamek Wachenburg
czerwiec 2003

Położenie:

Zamek Wachenburg – 

na wysokości 330 m n.p.m. na wschód od miasta Weinheim, 

w powiecie 

Rhein-Neckar, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Powyżej miasta Weinheim an der Bergstrasse góruje budowla w stylu romańskiego zamku. Jest to zbudowany w latach 1907-1928 przez konwent seniorów z Weinheim (Weinheimer Senioren–Convent, WSC), corps – stowarzyszenie byłych studentów.

Początkowo szukano miejsca na postawienie pomnika dla członków WSC, którzy zginęli w wojnie francusko–pruskiej. Następnie pojawił się pomysł połączenia pomnika z miejscem festiwalu podczas dorocznej konferencji stowarzyszenia. Propozycję organizacji zaoferował zamek Windeck w 1896 r. Projekty zostały zatwierdzone, ale krótko przed rozpoczęciem budowy Windeck został sprzedany hrabiemu Siegmundowi von Berckheim.

W 1903 r. na górze Wachenberg miała być wybudowana wieża widokowa ze schroniskiem. Dzięki wspólnym staraniom Burmistrza miasta i różnych organizacji udało się podpisać emfiteuze (Erbpachtvertrag). Umowę zawierała budowę kompleksu zamkowego i 99 lat dzierżawy. W 1906 r. wybrano projekt Arthura Wienkoopa. 16 maja 1907 r. położono kamień węgielny. Inauguracja odbyła się 31 maja 1908 r. Od 1928 r. zakładano na zamku elektryczność. Jednak sala balowa do 1959 r. była oświetlona świecami. Droga do zamku powstała w latach 1929–1934. Miasto Weinheim zrezygnowało z umowy najmu z gminą Leutershausen w 1956 r., a w 1965 r. teren zamku został odkupiony od gminy Leutershausen. W latach 2009–2013 Wachenburg został gruntownie odnowiony za ponad milion euro. Podłączono m.in. kanalizację do miasta.

Co roku na zamku, w święto Wniebowstąpienia odbywa się doroczne spotkanie WSC.

Publicznie dostępny jest dziedziniec zamkowy, restauracja i platforma widokowa.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Staufenberg

Zamek Staufenberg zbudowany w pierwszej połowie XIII w. Wymieniany w dokumentach z końca XIII w. Zniszczony w 1818 roku.

Zamek Windeck

W 1130 roku zostaje założony zamek na miejscu jeszcze starszego (został zniszczony około 1100 roku) przez klasztor Lorch do ochrony Weinheim. Zamek nie był siedzibą rodową ani żadnych urzędów, zarządzany był przez wójtów obsadzanych przez klasztor. Az do roku 1674 został oszczędzony przez wojny, wtedy to został zdobyty i wysadzony prawdopodobnie przez Francuzów, ale nie jest to do końca udowodnione.

Zamek Fürsteneck

Zamek górski powstał w XII wieku zbudowany przez hrabiow Zähringen. W 1225 roku wspominany jest jako "castrum". W 1286 roku kasztelanami na zamku byli Friedrich i Egino Fürstenberg, ministeriałowie króla Rudolfa I. Następnie zamek przechodzi w posiadanie biskupstwa ze Strassburga. Zniszczony został w 1635 roku w czasie wojny trzydziestoletniej.

Pałac Bruchsal

Pałac w Bruchsal zbudowany został w stylu barokowym w połowie XVIII w. i począwszy od około roku 1720 służył jako oficjalna siedziba biskupów ze Spiry.

Zamek Urnburg

Według dawnych przekazów zamek Urnburg był dość znaczny. Do dziś pozostały zdziesiątkowane resztki stojącej na wzniesieniu wieży i mur w głębokich krzakach. Obszar naokoło wieży nie jest jednak naturalnego pochodzenia, znajdowała się ty dość duża warownia.

Kościół w Hochdorf

Pałac Hochdorf w Niemczech, w miejscowości Hochdorf, w landzie Badenia Wirtembergia.

Pałac Hohenstein

Pałac w Niemczech, w pobliżu miejscowości Hohenstein, w landzie Badenia Wirtembergia. Pałac powstał w 1925 roku. Stanowił własność grafów von Bissingen.

Zamek Bernburg

Zamek Bernburg jest średniowieczną ruiną zamku położoną na północnych peryferiach miasta Rottweil, w powiecie ziemskim Rottweil w Badenii – Wirtembergii w Niemczech.

Zamek Diepoldsburg

1339 – Unter i Ober Mönsheim należy do hrabiego Urlicha von Württemberg. W Unter Mönsheim znajduję się zamek Diepoldstein, w Ober Mönsheim znajduję się obecnie tylko tak samo zwany pałac. 1411 – Unter Mönsheim wraz z zamkiem przechodzi na własność klasztoru Maulbron. 1442 – Zamek i miejscowość Unter Mönsheim wracają do Würtembergii.

Pałac Eremitage w Waghäusel

Barokowe założenie pałacowe "Eremitage" w Waghäusel zostało wzniesione między 1724 a 1729 rokiem przez Michaela Ludwiga Rohrer’a na rozkaz księcia biskupa ze Spiry Hugona Damiana von Schönborn. Od około 1737 roku znajomy budowniczy barokowy Johann Balthasar Neumann (1687-1753) rozszerzył ośmiokątną budowę centralną o cztery skrzydła. Założenie pałacowe zawdzięcza swe powstanie klasztorowi, do którego odbywano pielgrzymki.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: