Zamek Wachenburg

Zwiedzone: 8 czerwca 2003

Zamek Wachenburg
czerwiec 2003

Położenie:

Zamek Wachenburg – 

na wysokości 330 m n.p.m. na wschód od miasta Weinheim

, w powiecie 
Rhein-Neckar, 
w landzie Badenia–Wirtembergia, 
w Niemczech.

Opis:

Powyżej miasta Weinheim an der Bergstrasse góruje budowla w stylu romańskiego zamku. Jest to zbudowany w latach 1907-1928 przez konwent seniorów z Weinheim (Weinheimer Senioren–Convent, WSC), corps – stowarzyszenie byłych studentów.

Początkowo szukano miejsca na postawienie pomnika dla członków WSC, którzy zginęli w wojnie francusko–pruskiej. Następnie pojawił się pomysł połączenia pomnika z miejscem festiwalu podczas dorocznej konferencji stowarzyszenia. Propozycję organizacji zaoferował zamek Windeck w 1896 r. Projekty zostały zatwierdzone, ale krótko przed rozpoczęciem budowy Windeck został sprzedany hrabiemu Siegmundowi von Berckheim.

W 1903 r. na górze Wachenberg miała być wybudowana wieża widokowa ze schroniskiem. Dzięki wspólnym staraniom Burmistrza miasta i różnych organizacji udało się podpisać emfiteuze (Erbpachtvertrag). Umowę zawierała budowę kompleksu zamkowego i 99 lat dzierżawy. W 1906 r. wybrano projekt Arthura Wienkoopa. 16 maja 1907 r. położono kamień węgielny. Inauguracja odbyła się 31 maja 1908 r. Od 1928 r. zakładano na zamku elektryczność. Jednak sala balowa do 1959 r. była oświetlona świecami. Droga do zamku powstała w latach 1929–1934. Miasto Weinheim zrezygnowało z umowy najmu z gminą Leutershausen w 1956 r., a w 1965 r. teren zamku został odkupiony od gminy Leutershausen. W latach 2009–2013 Wachenburg został gruntownie odnowiony za ponad milion euro. Podłączono m.in. kanalizację do miasta.

Co roku na zamku, w święto Wniebowstąpienia odbywa się doroczne spotkanie WSC.

Publicznie dostępny jest dziedziniec zamkowy, restauracja i platforma widokowa.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: