Zamek Wachenburg

Zwiedzony: 8 czerwca 2003

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
Zamek Wachenburg
czerwiec 2003

Położenie:

Zamek Wachenburg – 

na wysokości 330 m n.p.m. na wschód od miasta Weinheim, 

w powiecie 

Rhein-Neckar, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Powyżej miasta Weinheim an der Bergstrasse góruje budowla w stylu romańskiego zamku. Jest to zbudowany w latach 1907-1928 przez konwent seniorów z Weinheim (Weinheimer Senioren–Convent, WSC), corps – stowarzyszenie byłych studentów.

Początkowo szukano miejsca na postawienie pomnika dla członków WSC, którzy zginęli w wojnie francusko–pruskiej. Następnie pojawił się pomysł połączenia pomnika z miejscem festiwalu podczas dorocznej konferencji stowarzyszenia. Propozycję organizacji zaoferował zamek Windeck w 1896 r. Projekty zostały zatwierdzone, ale krótko przed rozpoczęciem budowy Windeck został sprzedany hrabiemu Siegmundowi von Berckheim.

W 1903 r. na górze Wachenberg miała być wybudowana wieża widokowa ze schroniskiem. Dzięki wspólnym staraniom Burmistrza miasta i różnych organizacji udało się podpisać emfiteuze (Erbpachtvertrag). Umowę zawierała budowę kompleksu zamkowego i 99 lat dzierżawy. W 1906 r. wybrano projekt Arthura Wienkoopa. 16 maja 1907 r. położono kamień węgielny. Inauguracja odbyła się 31 maja 1908 r. Od 1928 r. zakładano na zamku elektryczność. Jednak sala balowa do 1959 r. była oświetlona świecami. Droga do zamku powstała w latach 1929–1934. Miasto Weinheim zrezygnowało z umowy najmu z gminą Leutershausen w 1956 r., a w 1965 r. teren zamku został odkupiony od gminy Leutershausen. W latach 2009–2013 Wachenburg został gruntownie odnowiony za ponad milion euro. Podłączono m.in. kanalizację do miasta.

Co roku na zamku, w święto Wniebowstąpienia odbywa się doroczne spotkanie WSC.

Publicznie dostępny jest dziedziniec zamkowy, restauracja i platforma widokowa.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Siegburg

Zamek zbudowany został przez panów von Siegburg i wzmiankowany był po raz pierwszy w 1060 roku. Zniszczony został prawdopodobnie po XI wieku.

Zamek Neuwindeck

Pierwsza dokumentalna wzmianka pochodzi z 1371 r. Zamek Neuwindeck został wybudowany około 1300 roku przez panów von Windeck, których ród podzielił się na dwie samodzielne linie (Alt i Neu-Windeck). W 1377 roku wspomniana dokumentalnie była zamkowa kaplica poświęcona Trzem Królom. Obie linie rodu, które w historii nie zawsze można jasno rozdzielić, żyły w stałej nieprzyjaźni. Stąd też w czasie tzw. wojny Schleglerkrieg (1394-1396) zamek służył wojskom ze Strasburga jako baza wojskowa przeciw Alt-Windeck.

Pałac Ettlingen Schloss

Pałac Ettlingen Schloss po raz pierwszy był wymieniany w XIII w. jako zamek i w następnych latach wielokrotnie niszczony, ponownie odbudowywany i przebudowywany.

Pałac Eremitage w Waghäusel

Barokowe założenie pałacowe "Eremitage" w Waghäusel zostało wzniesione między 1724 a 1729 rokiem przez Michaela Ludwiga Rohrer’a na rozkaz księcia biskupa ze Spiry Hugona Damiana von Schönborn. Od około 1737 roku znajomy budowniczy barokowy Johann Balthasar Neumann (1687-1753) rozszerzył ośmiokątną budowę centralną o cztery skrzydła. Założenie pałacowe zawdzięcza swe powstanie klasztorowi, do którego odbywano pielgrzymki.

Zamek Straubenhart

Panowie Straubenhardt byli wspominani w roku 1090 w aktach klasztoru Hirsau i w akcie założenia klasztoru Herrenalb w 1148 roku. Ród pochodzi przypuszczalnie z Kraichgau. Zamek był założony przypuszczalnie w XI stuleciu przez panów von Gräfenhausen, dzisiejszej części Birkenfeld. Rozbudowany później zamek funkcjonował jako współwłasność panów Straubenhardt i z nimi spokrewnionymi panami von Schmalenstein.

Pałac w Mannheim

Pałac w Mannheim wybudowany został w 1720 roku na rozkaz elektorów Karola III Filipa Wittelsbacha i Karola IV Teodora Wittelsbacha. Dzięki pomocy wybitnych artystów, pałac sam w sobie jest wspaniałym dziełem sztuki. Ze względu na jego ogromną powierzchnię i fakt, że składa się z ponad 500 przepięknie urządzonych pokoi, jest jedną z największych barokowych budowli w Niemczech.

Zamek Mandelberg

1287 - Pierwsza udokumentowana wzmianka o zamku. Właścicielem był Müller von Mandelberg. 1385 - Zamek kupuje graf Wolf von Eberstein. 1389 - Murgrabia Rudolf von Baden zostaje właścicielem zamku. W ten sposób zamek zostaje lennem Badenii.

Zamek Hohenzollern

Ród Hohenzollern po raz pierwszy został wspomniany w 1061 roku. W roku 1267 wymieniona została ich siedziba Castro Zolre, której wygląd, rozmiar i wyposażenie pozostaje nieznane. Przypuszcza się, że zamek został wybudowany już w pierwszej połowie XI wieku. W tym czasie musiał już być urządzony bogato i z przepychem.

Zamek Ehrenberg

Założenie zamku we wczesnym XII wieku powinno przypaść hrabiom Lauffen. Ehrenberg najpóźniej od 1193 roku był siedziba rodu von Ehrenberg (również Erenberg albo Ernberg) należącego do świty Staufów. Zamek znajdował się w bezpośrednim związku ze staufickim Kaiserpfalzem w pobliskim Wimpfen. W literaturze zamek często jest nazywany jako przed-obóz Wimpfen.

Zamek Horneck

Zamek Horneck znajduje się w miejscowości Gundelsheim i dojazd do niego jest dość dobrze oznakowany. Rozpościera się na grzbiecie góry na północnym krańcu miejscowości, powyżej kilku nierzucających się w oczy dobudów. Obecnie znajduje się w nim dom starców. Oprócz tego znajduje się tu również bardzo nowocześnie ukształtowane muzeum wyjaśniające historię zamku i Zakonu Niemieckiego NMP mającego tutaj niegdyś swą siedzibę.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: