Dwór w Studzieńcu

Zwiedzone: 26 sierpnia 2007

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 400 z 15.04.1963

Dwór w Studzieńcu
sierpień 2007

Położenie:

Dwór w Studzieńcu – (niem. Streidelsdorf), w parku, w północnej części wsi, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim, w Polsce.

Opis:

Pierwszą murowaną siedzibę wzniosła w Studzieńcu rodzina von Dyherrn około połowy XVI w. Był to dwór obronny otoczony fosą. Od 1691 roku majątek przeszedł w posiadanie rodu von Knobelsdorff. Carl Sigmund von Knobelsdorff dokonał przebudowy starej siedziby na bardziej reprezentatywną w latach 80 XVIII wieku. Założono też park a fosę poszerzono zakładając niewielki staw. W 1812 r. majątek kupił J. Jeuthe, od 1845 r. należał do Wilhelma Köpstei. W 1855 przeszedł w posiadanie Friedricha von Heuser. Dokonał on kolejnej przebudowy, poszerzył też park i rozbudował folwark. Od 1888 roku właścicielem była rodzina Suessmann. Po II wojnie światowej w folwarku założono Państwowe Gospodarstwo Rolne. Dwór pozostał nieużytkowany i popadł w ruinę. O jego świetności świadczy fakt umieszczenia widoku pałacu w dziele Aleksandra Dunckera „Die ländlichen Wohnsitze, Schlösser und Residenzen…”

Architektura

Dwór na planie zbliżonym do kwadratu 22 x 26 m. Dwukondygnacyjny, z parterem wyższym jak piętro, przykryty dachem mansardowym, w części południowej podzielonym na dwie części. Dziewięcioosiowa fasada skierowana w kierunku podwórza folwarcznego. Główny akcent stanowi pozorny ryzalit wysokości trzech kondygnacji, zwieńczony późnobarokowym szczytem podpartym przez dwa pilastry. Naroża budynku opięte lizenami. Wewnątrz w części wschodniej znajduje się największa reprezentacyjna sala. Wszystkie pomieszczenia dekorowane były głębokimi gzymsami i rozetami.

Galeria:

Panoramy sferyczne 3D:

Inne zabytki w województwie lubuskim:

Komentarze:

Jedna odpowiedź

  1. Dwór jest obecnie pod opieką osoby prywatnej. Można się umówić na zbiorowe zwiedzanie. Kaplica w środku jest gruntownie remontowana a część budynku przy bramie jest zamieszkana. Dalsze , zwalone ruiny są oczyszczone , wyeksponowano herby, kamienne ościeżnice. Kolumny wyeksponowano na podwórku. To już zupełnie inne miejsce niż na zdjęciach wyżej. Zadbane, ciekawe, magiczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: