Dwór w Studzieńcu

Zwiedzone: 26 sierpnia 2007

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 400 z 15.04.1963

Dwór w Studzieńcu
sierpień 2007

Położenie:

Dwór w Studzieńcu – 
(niem. Streidelsdorf), 

w parku, w północnej części wsi

, w powiecie 
nowosolskim, 
w województwie lubuskim, 
w Polsce.

Opis:

Pierwszą murowaną siedzibę wzniosła w Studzieńcu rodzina von Dyherrn około połowy XVI w. Był to dwór obronny otoczony fosą. Od 1691 roku majątek przeszedł w posiadanie rodu von Knobelsdorff. Carl Sigmund von Knobelsdorff dokonał przebudowy starej siedziby na bardziej reprezentatywną w latach 80 XVIII wieku. Założono też park a fosę poszerzono zakładając niewielki staw. W 1812 r. majątek kupił J. Jeuthe, od 1845 r. należał do Wilhelma Köpstei. W 1855 przeszedł w posiadanie Friedricha von Heuser. Dokonał on kolejnej przebudowy, poszerzył też park i rozbudował folwark. Od 1888 roku właścicielem była rodzina Suessmann. Po II wojnie światowej w folwarku założono Państwowe Gospodarstwo Rolne. Dwór pozostał nieużytkowany i popadł w ruinę. O jego świetności świadczy fakt umieszczenia widoku pałacu w dziele Aleksandra Dunckera „Die ländlichen Wohnsitze, Schlösser und Residenzen…”

Architektura

Dwór na planie zbliżonym do kwadratu 22 x 26 m. Dwukondygnacyjny, z parterem wyższym jak piętro, przykryty dachem mansardowym, w części południowej podzielonym na dwie części. Dziewięcioosiowa fasada skierowana w kierunku podwórza folwarcznego. Główny akcent stanowi pozorny ryzalit wysokości trzech kondygnacji, zwieńczony późnobarokowym szczytem podpartym przez dwa pilastry. Naroża budynku opięte lizenami. Wewnątrz w części wschodniej znajduje się największa reprezentacyjna sala. Wszystkie pomieszczenia dekorowane były głębokimi gzymsami i rozetami.

Galeria:

Panoramy sferyczne 3D:

Inne zabytki w województwie lubuskim:

Komentarze:

Jedna odpowiedź

  1. Dwór jest obecnie pod opieką osoby prywatnej. Można się umówić na zbiorowe zwiedzanie. Kaplica w środku jest gruntownie remontowana a część budynku przy bramie jest zamieszkana. Dalsze , zwalone ruiny są oczyszczone , wyeksponowano herby, kamienne ościeżnice. Kolumny wyeksponowano na podwórku. To już zupełnie inne miejsce niż na zdjęciach wyżej. Zadbane, ciekawe, magiczne

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: