Zamek Frankenstein

Zwiedzone: 10 czerwca 2001

Zamek Frankenstein
czerwiec 2001

Położenie:

Zamek Frankenstein – na skale (300 m n.p.m.) górującej ponad miejscowością Frankenstein, w powiecie Kaiserslautern, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

Przez doliny Speyerbach i Hochspeyerbach prowadził w dawnych czasach ważny szlak komunikacyjny od Renu (Speyer) przez Neustadt an der Weinstraße do Kaiserslautern. Niedaleko też znajduje się rozgałęzienie na Bad Dürkheim i Worms. W tej okolicy hrabiowie von Leiningen i Lehenmanner z klasztoru Limburg w XIII wieku na miejscu małej osady obronnej z XII wieku (mur odkryty w 1989 roku) budują potężny zamek. Pierwszymi kasztelanami byli rycerze von Frankenstein wymienieni w 1146 roku – wymarli w XIV wieku. Z końcem XIV wieku dzieli się Leiningen swymi ziemiami z panami von Inseltheim i od 1418 roku z hrabiami z linii Nassau – Saarbrücken (umowa podziału zawiera interesujące szczegóły budowlane). Przypuszczalnie w czasie zatargu z Kurpfalz (1470r.) i w czasie Wojny Chłopskiej w 1525 roku zamek został zniszczony i pozostał do końca niezamieszkały. Do końca 1792 roku pozostaje we wspólnocie Kurpfalz, Leiningen – Hardenburg i Wallbrun.

Po przejęciu przez państwo zyskał lepszą opiekę. Remontowany w latach 1883 – 84 i 1938 – 39 (Urząd Ochrony Zabytków Bawarii). W latach 1988 – 89 przeprowadzono badania archeologiczne.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: