Zamek Frankenstein

Zwiedzone: 10 czerwca 2001

Zamek Frankenstein
czerwiec 2001

Położenie:

Zamek Frankenstein – na skale (300 m n.p.m.) górującej ponad miejscowością Frankenstein, w powiecie Kaiserslautern, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

Przez doliny Speyerbach i Hochspeyerbach prowadził w dawnych czasach ważny szlak komunikacyjny od Renu (Speyer) przez Neustadt an der Weinstraße do Kaiserslautern. Niedaleko też znajduje się rozgałęzienie na Bad Dürkheim i Worms. W tej okolicy hrabiowie von Leiningen i Lehenmanner z klasztoru Limburg w XIII wieku na miejscu małej osady obronnej z XII wieku (mur odkryty w 1989 roku) budują potężny zamek. Pierwszymi kasztelanami byli rycerze von Frankenstein wymienieni w 1146 roku – wymarli w XIV wieku. Z końcem XIV wieku dzieli się Leiningen swymi ziemiami z panami von Inseltheim i od 1418 roku z hrabiami z linii Nassau – Saarbrücken (umowa podziału zawiera interesujące szczegóły budowlane). Przypuszczalnie w czasie zatargu z Kurpfalz (1470r.) i w czasie Wojny Chłopskiej w 1525 roku zamek został zniszczony i pozostał do końca niezamieszkały. Do końca 1792 roku pozostaje we wspólnocie Kurpfalz, Leiningen – Hardenburg i Wallbrun.

Po przejęciu przez państwo zyskał lepszą opiekę. Remontowany w latach 1883 – 84 i 1938 – 39 (Urząd Ochrony Zabytków Bawarii). W latach 1988 – 89 przeprowadzono badania archeologiczne.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: