Close

Kościół w Otyniu

pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Zwiedzony: 13 maja 2009

Kościół w Otyniu

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 1542 z 15.02.1965

-2° C Czyste niebo
Kościół w Otyniu

marzec 2012

Położenie:

Kościół w Otyniu (niem. Deutsch Wartenberg), w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim.

Kościół w Otyniu

13 maja 2009

Opis:

Pierwsze wzmianki o kościele parafialnym pochodzą z 1332 r. Czas powstania świątyni jest nieznany, przypuszczalnie wzniesiono ją po lokacji miasta, w końcu XIII lub na początku XIV w. Pierwotnie kościół był budowlą jednonawową z prostokątnym prezbiterium. Świątynię przebudowano prawdopodobnie na początku XVI w., jednak zakres prac jest nieznany, gdyż w 1554 r. strawił ją pożar. Kościół odbudowano z fundacji właścicieli Otynia – rodziny von Rechenberg w latach 1585 – 1587. Podczas odbudowy zachowano gotycki układ budowli, do której od północy i południa dostawiono rząd renesansowych kaplic z emporami, a od zachodu masywną wieżę. Już na początku XVI w. kościół przeszedł w ręce protestantów. Podczas wojny trzydziestoletniej kościół kilkakrotnie przejmowali katolicy. Ostatecznie, po wojnie w Otyniu zapanował katolicyzm, gdyż miasto w 1649 r. przejęli jezuici. W 1702 r. miasto i kościół padły ofiarą katastrofalnego pożaru. Dwa lata później kościół w Otyniu odbudowano, jednak bez wieży, której rekonstrukcja trwała do 1781 r. Podczas odbudowy kościół otrzymał nowe barokowe wyposażenie.

Na początku XX w. świątynię remontowano. W latach 50. XX w., po pożarze kaplicy klasztornej do kościoła parafialnego przeniesiono gotycką figurę Matki Boskiej Klenickiej, której kult datuje się w regionie od czasów średniowiecza. Za sprawą cudownej figury 8 grudnia 2005 r. kościół podniesiono do rangi sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. Wcześniej rozpoczęto gruntowny remont świątyni, obejmujący wymianę elewacji, pokrycie dachu i renowację wyposażenia. Prace ukończono w 2006 r.

W 2012 r. zawaliła się część wieży, pozostałości nakazano rozebrać. W 2014 zakończone zostały prace przy rekonstrukcji wieży.

Galeria:

Inne zabytki w regionie :

dwór w broniszowie

Dwór w Broniszowie

Dwór w Broniszowie wybudowany został wraz z zespołem dworskim: oficyna, folwark w XII w. jako zamek rycerski. W XVI/XVII w (...)

Czytaj
kościół w brzeźnicy

Kościół w Brzeźnicy

Kościół Marii Magdaleny barokowy z XVIII w. Powstał w latach 1703-1705, na miejscu późnogotyckiego kościoła istniejącego już w XIV wieku. (...)

Czytaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email