Kościół w Otyniu

pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Zwiedzone: 13 maja 2009

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 1542 z 15.02.1965

Kościół w Otyniu
marzec 2012

Położenie:

Kościół w Otyniu – (niem. Deutsch Wartenberg), na północ od rynku, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim, w Polsce.

Opis:

Pierwsze wzmianki o kościele parafialnym pochodzą z 1332 r. Czas powstania świątyni jest nieznany, przypuszczalnie wzniesiono ją po lokacji miasta, w końcu XIII lub na początku XIV w. Pierwotnie kościół był budowlą jednonawową z prostokątnym prezbiterium. Świątynię przebudowano prawdopodobnie na początku XVI w., jednak zakres prac jest nieznany, gdyż w 1554 r. strawił ją pożar. Kościół odbudowano z fundacji właścicieli Otynia – rodziny von Rechenberg w latach 1585 – 1587. Podczas odbudowy zachowano gotycki układ budowli, do której od północy i południa dostawiono rząd renesansowych kaplic z emporami, a od zachodu masywną wieżę. Już na początku XVI w. kościół przeszedł w ręce protestantów. Podczas wojny trzydziestoletniej kościół kilkakrotnie przejmowali katolicy. Ostatecznie, po wojnie w Otyniu zapanował katolicyzm, gdyż miasto w 1649 r. przejęli jezuici. W 1702 r. miasto i kościół padły ofiarą katastrofalnego pożaru. Dwa lata później kościół w Otyniu odbudowano, jednak bez wieży, której rekonstrukcja trwała do 1781 r. Podczas odbudowy kościół otrzymał nowe barokowe wyposażenie.

Na początku XX w. świątynię remontowano. W latach 50. XX w., po pożarze kaplicy klasztornej do kościoła parafialnego przeniesiono gotycką figurę Matki Boskiej Klenickiej, której kult datuje się w regionie od czasów średniowiecza. Za sprawą cudownej figury 8 grudnia 2005 r. kościół podniesiono do rangi sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. Wcześniej rozpoczęto gruntowny remont świątyni, obejmujący wymianę elewacji, pokrycie dachu i renowację wyposażenia. Prace ukończono w 2006 r.

W 2012 r. zawaliła się część wieży, pozostałości nakazano rozebrać. W 2014 zakończone zostały prace przy rekonstrukcji wieży.

Galeria:

Inne zabytki w województwie lubuskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: