Kościół w Otyniu

pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Zwiedzone: 13 maja 2009

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 1542 z 15.02.1965

Kościół w Otyniu
marzec 2012

Położenie:

Kościół w Otyniu – 
(niem. Deutsch Wartenberg), 

na północ od rynku

, w powiecie 
nowosolskim, 
w województwie lubuskim, 
w Polsce.

Opis:

Pierwsze wzmianki o kościele parafialnym pochodzą z 1332 r. Czas powstania świątyni jest nieznany, przypuszczalnie wzniesiono ją po lokacji miasta, w końcu XIII lub na początku XIV w. Pierwotnie kościół był budowlą jednonawową z prostokątnym prezbiterium. Świątynię przebudowano prawdopodobnie na początku XVI w., jednak zakres prac jest nieznany, gdyż w 1554 r. strawił ją pożar. Kościół odbudowano z fundacji właścicieli Otynia – rodziny von Rechenberg w latach 1585 – 1587. Podczas odbudowy zachowano gotycki układ budowli, do której od północy i południa dostawiono rząd renesansowych kaplic z emporami, a od zachodu masywną wieżę. Już na początku XVI w. kościół przeszedł w ręce protestantów. Podczas wojny trzydziestoletniej kościół kilkakrotnie przejmowali katolicy. Ostatecznie, po wojnie w Otyniu zapanował katolicyzm, gdyż miasto w 1649 r. przejęli jezuici. W 1702 r. miasto i kościół padły ofiarą katastrofalnego pożaru. Dwa lata później kościół w Otyniu odbudowano, jednak bez wieży, której rekonstrukcja trwała do 1781 r. Podczas odbudowy kościół otrzymał nowe barokowe wyposażenie.

Na początku XX w. świątynię remontowano. W latach 50. XX w., po pożarze kaplicy klasztornej do kościoła parafialnego przeniesiono gotycką figurę Matki Boskiej Klenickiej, której kult datuje się w regionie od czasów średniowiecza. Za sprawą cudownej figury 8 grudnia 2005 r. kościół podniesiono do rangi sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. Wcześniej rozpoczęto gruntowny remont świątyni, obejmujący wymianę elewacji, pokrycie dachu i renowację wyposażenia. Prace ukończono w 2006 r.

W 2012 r. zawaliła się część wieży, pozostałości nakazano rozebrać. W 2014 zakończone zostały prace przy rekonstrukcji wieży.

Galeria:

Inne zabytki w województwie lubuskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: