Close

Heidenschuh

Zwiedzony: 25 maja 2015

4° C Czyste niebo
Heidenschuhe

maj 2015

Położenie:

Heidenschuh – ruina zamku/twierdzy położona na zboczach góry Treutelkopfes koło Klingenmünster, w Nadrenii–Palatynacie, w Niemczech.

Heidenschuh

25 maja 2015

Opis:

Nazwa Heidenschuh odnosi się od XVIII wieku do umocnień na północno-wschodnich zboczach Treutelkopfes koło Klingenmünster.

Obecnie nie ma jasnych wskazań odnośnie nazwy, pełnionej funkcji, jak i czasu powstania fortyfikacji. Zakłada się jedynie ogólnie, że obszar mógł być związany z klasztorem w Klingenmünster. Z uwagi na brak materiałów archeologicznych mogących pomóc w datowaniu (brama i mur są zbudowane z częściowo przetworzonych w późniejszych latach kamieni), wiek powstania datuje się z grubsza na IX / X wiek. Nie można jednak wykluczyć, że założenie jest starsze. Oba różnej grubości mury mogą również świadczyć o wielofazowej rozbudowie.

Fortyfikacja rozciąga się na cyplu skalnym długości 230 m i maksymalnej szerokości 90 m, zajmując powierzchnię około 1,1 ha. Od przodu chroniona jest grubym na 3,5 m murem, w którym znajduje się brama. W odległości 30 m znajduje się drugi mur (grubości 4–5 m) poprzedzony fosą. Nie pozostały żadne inne pozostałości murów obwodowych. Około 1900 roku Christian Mehlis zaobserwował pewne fragmenty murów na północno–zachodnim i północno–wschodnim skrzydle. W kompleksie nie ma wyraźnych śladów budynku. Umocnienia mogły również służyć jako schronienie dla klasztoru Klingenmünster (jako Fliehburg). Powodem tego mogły być najazdy Nomadów lub Madziarów lub też wewnętrzne konflikty we Frankonii, zwłaszcza, że pobliska Alzacja była w tym czasie częstym miejscem sporów władców zachodniej i wschodniej Frankonii.

Heidenschuh jest prawdopodobnie najstarszą fortyfikacją w rejonie Klingenmünster. Mniej więcej w tym samym wieku lub młodszy jest „Alte Burg” „Stary Zamek” (przedzamcze zamku Schlössel) datowany obecnie na IX / X wiek. Czterokrotnie zniszczony między XI w. i pierwszą połową XII w. zamek Schlössel został zastąpiony w drugiej połowie XII w. zamkiem Landeck.

Ostatnio, kolejny zamek został odkryty w źródłach pisanych późnego średniowiecza, które pojawiły się bezpośrednio na południowej ścianie klasztoru. Wszystkie te zamki mogły należeć do klasztoru Klingenmünster i zostały zbudowane przez lenników klasztoru. Na zamku Landeck jest zapisane, że opat klasztoru z Klingenmünster był lennikiem zamku.

Galeria:

Inne zabytki w regionie :

zamek trifels

Zamek Trifels

Do najokazalszych i najwarowniejszych zamków niemieckich należy rodowe gniazdo Staufów - zamek Trifels. Według źródeł historycznych ten potężny zamek zbudowany (...)

Czytaj
Zamek Wachtenburg

Zamek Wachtenburg

Zamek pochodzi prawdopodobnie z XII wieku i został wybudowany tak samo prawdopodobnie przez Konrada von Hohenstaufen. Pierwsza autentyczna wzmianka o (...)

Czytaj
Zamek Hardenburg

Zamek Hardenburg

Hardenburg położony na wschodniej krawędzi Lasu Palatyńskiego, ponad doliną rzeki Isenbach, kontrolował dostęp do równiny reńskiej. Będący w ruinie zamek (...)

Czytaj
Zamek Wegelnburg

Zamek Wegelnburg

Zamek Wegelnburg zwany również Wegelenburg, koło Nothweiler w Nadrenii-Palatynacie jest najwyżej położonym zamkiem w Pfalzu. Znajduję się na wysokiej na (...)

Czytaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email