Heidenschuh

Zwiedzone: 25 maja 2015

Heidenschuhe
maj 2015

Położenie:

Heidenschuh – na zboczach góry Treutelkopfes, koło miejscowości Klingenmünster, w powiecie Südliche Weinstraße, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

Nazwa Heidenschuh odnosi się od XVIII wieku do umocnień na północno-wschodnich zboczach Treutelkopfes koło Klingenmünster.

Obecnie nie ma jasnych wskazań odnośnie nazwy, pełnionej funkcji, jak i czasu powstania fortyfikacji. Zakłada się jedynie ogólnie, że obszar mógł być związany z klasztorem w Klingenmünster. Z uwagi na brak materiałów archeologicznych mogących pomóc w datowaniu (brama i mur są zbudowane z częściowo przetworzonych w późniejszych latach kamieni), wiek powstania datuje się z grubsza na IX / X wiek. Nie można jednak wykluczyć, że założenie jest starsze. Oba różnej grubości mury mogą również świadczyć o wielofazowej rozbudowie.

Fortyfikacja rozciąga się na cyplu skalnym długości 230 m i maksymalnej szerokości 90 m, zajmując powierzchnię około 1,1 ha. Od przodu chroniona jest grubym na 3,5 m murem, w którym znajduje się brama. W odległości 30 m znajduje się drugi mur (grubości 4–5 m) poprzedzony fosą. Nie pozostały żadne inne pozostałości murów obwodowych. Około 1900 roku Christian Mehlis zaobserwował pewne fragmenty murów na północno–zachodnim i północno–wschodnim skrzydle. W kompleksie nie ma wyraźnych śladów budynku. Umocnienia mogły również służyć jako schronienie dla klasztoru Klingenmünster (jako Fliehburg). Powodem tego mogły być najazdy Nomadów lub Madziarów lub też wewnętrzne konflikty we Frankonii, zwłaszcza, że pobliska Alzacja była w tym czasie częstym miejscem sporów władców zachodniej i wschodniej Frankonii.

Heidenschuh jest prawdopodobnie najstarszą fortyfikacją w rejonie Klingenmünster. Mniej więcej w tym samym wieku lub młodszy jest „Alte Burg” „Stary Zamek” (przedzamcze zamku Schlössel) datowany obecnie na IX / X wiek. Czterokrotnie zniszczony między XI w. i pierwszą połową XII w. zamek Schlössel został zastąpiony w drugiej połowie XII w. zamkiem Landeck.

Ostatnio, kolejny zamek został odkryty w źródłach pisanych późnego średniowiecza, które pojawiły się bezpośrednio na południowej ścianie klasztoru. Wszystkie te zamki mogły należeć do klasztoru Klingenmünster i zostały zbudowane przez lenników klasztoru. Na zamku Landeck jest zapisane, że opat klasztoru z Klingenmünster był lennikiem zamku.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: