Dwór w Kamionce

Zwiedzony: 15 kwietnia 2018

Dwór w Kamionce
Obiekt zabytkowy

nr rej.: L-345/A z 30.09.2009

Niwiska, PL
12°C
Moderate Rain
Dwór w Kamionce

kwiecień 2018

Położenie:

Dwór w Kamionce – 
(niem. Steinborn), 

w centrum wsi, w powiecie zielonogórskim, w województwie lubuskim, w Polsce.

Dwór w Kamionce

15 kwietnia 2018

Opis:

Z 1263 roku pochodzi najstarsza nazwa de Steinburn, a w 1265 roku Stinborn. W tym czasie wzmiankowano też komesa Henryka z Kamionki. Rycerz Jeschko de Siemliunm występował jako świadek, a następnie dziedzic wsi w latach 1292-1306. Tenże Jeschko i Henryk de Steinburn w 1295 roku posiadali we wsi allodium (własność dziedziczną). Zachowała się w źródłach z lat 1330 i 1375 wzmianka o dwóch członkach rodziny Steynborn, a później właścicielem Kamionki była rodzina von Kottwitz z Broniszowa. Rodzina ta po 1865 roku sprzedała ją Hansowi Christophowi von Berge z Niwisk. Majątek przeszedł w ręce rodziny von Schweinit w 1742 roku po bezpotomnej śmierci ostatniego z rodu, a około 1844 roku barona von Tschammer-Quarnitza z Broniszowa. Później wielokrotnie zmieniali się właściciele i dzierżawcy kamionkowskiego majątku, a ostatnim z niemieckich właścicieli był Max Wehner.

Dwór, który uważa się za najstarszą część zespołu, zbudowaną w drugiej połowie lub pod koniec XVII wieku prawdopodobnie przez Hansa Christopha von Berge z Niwisk. Został wzniesiony na miejscu starszej, być może średniowiecznej siedziby szlacheckiej, której relikty widnieją jeszcze w części podziemnej. Gruntownej przebudowy obiektu dokonano około połowy XIX wieku. Późnoklasycystyczny dwór, który zachował się do dziś zbudowano z kamienia i cegły na planie prostokąta i nakryto niskim, czterospadowym dachem. W elewacji południowej – frontowej znajduje się wejście główne. Bardzo skromna jest dekoracja architektoniczna elewacji w formie parapetów, naczółków nadokiennych, a także fragmentarycznie zachowanego gzymsu międzykondygnacyjnego. Wewnątrz dworu zachowały się sklepienia kolebkowo-krzyżowe.

Obecnie budynek jest opuszczony.

na podstawie

Wikipedii

Opis powstał na podstawie artykułu:

Kamionka (województwo lubuskie)
Zobacz

Galeria:

Inne zabytki w województwie lubuskim:

2 Comments on “Dwór w Kamionce

Dwór w Kamionce
.
13 lipca 2020 at 23:25

Prawdopodobnie jest to rodzinny dworek mojej rodziny, jestem zdziwiony że urzędowali tam ludzie o takich nazwiskach- może jest to prawda albo może też nie nic nigdy nie wiadomo do końca jeśli chodzi o historię ;). Mam na nazwisko Kamiński, właśnie od nazwy- Kamionka, moi szlacheccy przodkowie tam mieszkali i biesiadowali, szkoda że nie ma więcej informacji bo samo mało wiem, mam własny herb rodzinny jak i informacje od mojej babci, że w szkole która się tam znajduje, w ścianie zabetonowana jest rodzinna szabla Kamińskich.
Ciekawe czy ktoś mi odpowie, pozdrawiam.

Odpowiedz
Dwór w Kamionce
Tomek Żuk
14 lipca 2020 at 23:34

Czy na pewno chodzi o Kamionkę w lubuskim. Nazwa Kamionka została nadana dopiero po wojnie, przed wojną nazywała się Steinborn.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email
82 / 100
Udostępnij:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email