Dwór w Kamionce

Zwiedzone: 15 kwietnia 2018

Obiekt zabytkowy

nr rej.: L-345/A z 30.09.2009

Dwór w Kamionce
kwiecień 2018

Położenie:

Dwór w Kamionce – 
(niem. Steinborn), 

w centrum wsi

, w powiecie 
zielonogórskim, 
w województwie lubuskim, 
w Polsce.

Opis:

Z 1263 roku pochodzi najstarsza nazwa de Steinburn, a w 1265 roku Stinborn. W tym czasie wzmiankowano też komesa Henryka z Kamionki. Rycerz Jeschko de Siemliunm występował jako świadek, a następnie dziedzic wsi w latach 1292-1306. Tenże Jeschko i Henryk de Steinburn w 1295 roku posiadali we wsi allodium (własność dziedziczną). Zachowała się w źródłach z lat 1330 i 1375 wzmianka o dwóch członkach rodziny Steynborn, a później właścicielem Kamionki była rodzina von Kottwitz z Broniszowa. Rodzina ta po 1865 roku sprzedała ją Hansowi Christophowi von Berge z Niwisk. Majątek przeszedł w ręce rodziny von Schweinit w 1742 roku po bezpotomnej śmierci ostatniego z rodu, a około 1844 roku barona von Tschammer-Quarnitza z Broniszowa. Później wielokrotnie zmieniali się właściciele i dzierżawcy kamionkowskiego majątku, a ostatnim z niemieckich właścicieli był Max Wehner.

Dwór, który uważa się za najstarszą część zespołu, zbudowaną w drugiej połowie lub pod koniec XVII wieku prawdopodobnie przez Hansa Christopha von Berge z Niwisk. Został wzniesiony na miejscu starszej, być może średniowiecznej siedziby szlacheckiej, której relikty widnieją jeszcze w części podziemnej. Gruntownej przebudowy obiektu dokonano około połowy XIX wieku. Późnoklasycystyczny dwór, który zachował się do dziś zbudowano z kamienia i cegły na planie prostokąta i nakryto niskim, czterospadowym dachem. W elewacji południowej – frontowej znajduje się wejście główne. Bardzo skromna jest dekoracja architektoniczna elewacji w formie parapetów, naczółków nadokiennych, a także fragmentarycznie zachowanego gzymsu międzykondygnacyjnego. Wewnątrz dworu zachowały się sklepienia kolebkowo-krzyżowe.

Obecnie budynek jest opuszczony.

na podstawie

Wikipedii

Opis powstał na podstawie:

Kamionka (województwo lubuskie)
Zobacz

Galeria:

Inne zabytki w województwie lubuskim:

Komentarze:

2 odpowiedzi

  1. Prawdopodobnie jest to rodzinny dworek mojej rodziny, jestem zdziwiony że urzędowali tam ludzie o takich nazwiskach- może jest to prawda albo może też nie nic nigdy nie wiadomo do końca jeśli chodzi o historię ;). Mam na nazwisko Kamiński, właśnie od nazwy- Kamionka, moi szlacheccy przodkowie tam mieszkali i biesiadowali, szkoda że nie ma więcej informacji bo samo mało wiem, mam własny herb rodzinny jak i informacje od mojej babci, że w szkole która się tam znajduje, w ścianie zabetonowana jest rodzinna szabla Kamińskich.
    Ciekawe czy ktoś mi odpowie, pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: