Close

Cytadela w Kairze

Tagi:

Zwiedzony: 16 lipca 2010

15° C Lekki deszcz
cytadela w kairze

16 lipca 2010

Położenie:

Twierdza w Egipcie, w stolicy kraju – Kairze, w muhafazie Kair.

Cytadela w Kairze

16 lipca 2010

Opis:

Początkowo w miejscu ogromnej cytadeli znajdował się pawilon wypoczynkowy „Kopuła Wiatrów”, zbudowany na życzenie gubernatora Hatim Ibn Harsama w 810 roku.

Ponad 300 lat później, w 1176 roku, Saladyn otoczył cytadelę murem obronnym i uczynił z niej prawdziwą fortecę. Mameluccy sułtani uczynili ją potem swoją kwaterą główną i wokół niej wznieśli nowe budowle, m.in. pałac At-Kasr al-Ablak i długi na 3400 metrów akwedukt.

Z czasem cytadela w Kairze była rozbudowywana i w końcu stała się prawdziwym miastem z dwiema dzielnicami oraz licznymi budynkami cywilnymi, domami i meczetami. Szczególnie za panowania Muhammada Alego następował szybki rozwój, i to właśne wtedy powstał jeden z najpiękniejszych egipskich meczetów, meczet Muhammada Alego.

Przez prawie 700 lat, aż do śmierci Alego, cytadela była oficjalną rezydencją niemal wszystkich władców Egiptu. Dziś składa się ona z trzech wyróżniających się części, z których każda otoczona jest murem z wieżami i bramami, a do jej wnętrza wchodzi się obecnie tylko bramą północna lub południową.

W cytadeli oprócz najsłynniejszego kairskiego meczetu możemy zwiedzić także liczne muzea:

na podstawie

Wikipedii

Opis powstał na podstawie artykułu z Wikipedii:

Cytadela Kairska
Zobacz

Galeria:

Inne zabytki w regionie , :

cytadela w kairze

Cytadela w Kairze

Początkowo w miejscu ogromnej cytadeli znajdował się pawilon wypoczynkowy "Kopuła Wiatrów", zbudowany na życzenie gubernatora Hatim Ibn Harsama w 810…

Czytaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email