Zamek Hohenzollern

Zwiedzony: 3 lutego 2002

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
Zamek Hohenzollern
luty 2002

Położenie:

Zamek Hohenzollern – 

w pobliżu miejscowości Hechingen, 

w powiecie 

Zollernalb, 

:, 

w Niemczech.

Opis:

Ród Hohenzollern po raz pierwszy został wspomniany w 1061 roku. W roku 1267 wymieniona została ich siedziba Castro Zolre, której wygląd, rozmiar i wyposażenie pozostaje nieznane. Przypuszcza się, że zamek został wybudowany już w pierwszej połowie XI wieku. W tym czasie musiał już być urządzony bogato i z przepychem. W współczesnych mu źródłach opisywany jest jako „korona wszystkich zamków w Szwabii” i chwalony jako „das vesteste Haus in teutschen Landen”. W 1423 roku został jednak całkowicie zniszczony.

Od 1454 roku powstaje drugi zamek Hohenzollern, większy i bardziej przygotowany do obrony. Później w czasie wojny trzydziestoletniej zamek został natychmiast przekształcony w twierdzę, mimo to wielokrotnie zmieniał właścicieli. Na zamku nie prowadzono jednak potrzebnej konserwacji w wyniku czego znacznie podupadł tak, że na początku XIX w. pozostawał już ruiną.

W roku 1819 następca tronu Friedrich Wilhelm von Preussen postanowił odbudować siedzibę rodową domu Hohenzollern. Później, jako król Friedrich Wilhelm IV. napisał w liście z 1844 roku: „Wspomnienie z roku 19 jest niezmiernie miłe i jak piękny sen, zwłaszcza zachód słońca, który żeśmy z zamkowego bastionu widzieli, …teraz mam jedno młodzieńcze marzenie – pragnienie, by Hohenzollern zobaczyć znowu zamieszkałym…”

Od 1850 roku rozpoczął urzeczywistniać swoje pragnienia i stworzył jeden najbardziej imponujących zamków Niemiec w stylu nowogotyckim. Składa się on z wielu wież i budowli obronnych, będąc arcydziełem architektury wojennej XIX wieku. Uzupełnienie go cywilnymi elementami architektonicznymi nadało mu szczególny urok. Położenie zamku na najpiękniejszej górze Szwabii jest bardzo malowniczym zjawiskiem.

Książę Prus Ludwik Ferdynand zostawił zamek w 1952 wraz z artystycznie cennymi i znaczącymi dla historii Prus przedmiotami oraz królewskimi klejnotami. Szczególna uwaga, obok obrazów wybitnych malarzy (Honthorst, Pesne, von Werner, von Lenbach, Laszlo), należy się złotym i srebrnym wyrobom z XVII i XIX wieku.

Trzęsienia ziemi w roku 1970 i 1978 spowodowały znaczne uszkodzenia. Wszystka prace konserwacyjne, rozbudowy i przebudowy na zamku muszą być samofinansowane.

Galeria:

Inne zabytki ::

Pałac Schloss Rastatt

Pałac Schloss Rastatt położony w Niemczech, w miejscowości Rastatt, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Dauchstein

1080 – Pierwsza wzmianka o zamku Dachstein wraz z Kuno von Tahenstein. 1343-44 – Wraz z Heinrichem von Bynheim zamek po raz pierwszy po 250 latach jest wzmiankowany w dokumentach. Przypuszczalnie nastąpiła rozbudowa zamku, co potwierdzają ostatnie badania.

Pałac Eremitage w Waghäusel

Barokowe założenie pałacowe "Eremitage" w Waghäusel zostało wzniesione między 1724 a 1729 rokiem przez Michaela Ludwiga Rohrer’a na rozkaz księcia biskupa ze Spiry Hugona Damiana von Schönborn. Od około 1737 roku znajomy budowniczy barokowy Johann Balthasar Neumann (1687-1753) rozszerzył ośmiokątną budowę centralną o cztery skrzydła. Założenie pałacowe zawdzięcza swe powstanie klasztorowi, do którego odbywano pielgrzymki.

Zamek Eberbach

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Eberbach, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Altwindeck

Z położonego na wysokiej na skale (378 m) zamku pozostały obecnie jeden donżon, wieża i część muru. Składał się zapewne z zamku dolnego i górnego z którego pozostał donżon i zabudowania pałacu. Zachowany południowy donżon mający w obrysie 9,6x9,8 m i wysoki na 27,6 m na najniższej kondygnacji posiadał zapewne loch lub spiżarnie. W czasie wojny stanowił schronienie dla mieszkańców zamku.

Zamek Reichenstein

Na rycinie z XVII w. widoczny jest jeszcze zamek w ruinie. W chwili obecnej widoczne są tylko resztki murów. Założenie zamkowe ma plan prawie prostokątny, od strony grzbietu górskiego znajduje się fosa. Tarasy na zboczu powstały dopiero w XX w.

Zamek Guttenberg w Badenii Wirtembergii

Zamek Guttenberg został zbudowany około 1200 roku do ochrony królewskiego zamku w Bad Wimpfen. Lennikami byli zapewne wierni wasale - ród von Weinsberg. Około 1300 r. zbudowany zostaje potężny, wysoki na 40 m. donżon.

Zamek Albeck

Zamek Albeck w miejscowości Sulz w landzie Badenia Wirtembergia. Zachowały się resztki murów obronnych i pałac z licznymi otworami okiennymi (dawne okna łukowe).

Zamek Wehrstein

Zamek Wehrstein to ruina zamku górskiego położonego na szczycie wzgórza nad miejscowością Fischingen, koło Sulz am Neckar, w powiecie Rottweil, w Badenii-Wirtembergii, w Niemczech.

Zamek Neckarburg

Zamek powstał w VIII wieku. W 793 roku będąc w posiadaniu alemańskiego grafa Bernholda, podarowany został dla klasztoru St. Gallen. Od 1315 roku był własnością Reinhera I von Rüti. Później przeszedł w posiadłość grafów z Sulz. W XVI wieku przebudowany został w stylu renesansowym. Zniszczony został w 1580roku.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: