Zamek Hohenzollern

Zwiedzony: 3 lutego 2002

,
0°C
Zamek Hohenzollern
luty 2002

Położenie:

Zamek Hohenzollern – 

w pobliżu miejscowości Hechingen, 

w powiecie 

Zollernalb, 

:, 

w Niemczech.

Opis:

Ród Hohenzollern po raz pierwszy został wspomniany w 1061 roku. W roku 1267 wymieniona została ich siedziba Castro Zolre, której wygląd, rozmiar i wyposażenie pozostaje nieznane. Przypuszcza się, że zamek został wybudowany już w pierwszej połowie XI wieku. W tym czasie musiał już być urządzony bogato i z przepychem. W współczesnych mu źródłach opisywany jest jako „korona wszystkich zamków w Szwabii” i chwalony jako „das vesteste Haus in teutschen Landen”. W 1423 roku został jednak całkowicie zniszczony.

Od 1454 roku powstaje drugi zamek Hohenzollern, większy i bardziej przygotowany do obrony. Później w czasie wojny trzydziestoletniej zamek został natychmiast przekształcony w twierdzę, mimo to wielokrotnie zmieniał właścicieli. Na zamku nie prowadzono jednak potrzebnej konserwacji w wyniku czego znacznie podupadł tak, że na początku XIX w. pozostawał już ruiną.

W roku 1819 następca tronu Friedrich Wilhelm von Preussen postanowił odbudować siedzibę rodową domu Hohenzollern. Później, jako król Friedrich Wilhelm IV. napisał w liście z 1844 roku: „Wspomnienie z roku 19 jest niezmiernie miłe i jak piękny sen, zwłaszcza zachód słońca, który żeśmy z zamkowego bastionu widzieli, …teraz mam jedno młodzieńcze marzenie – pragnienie, by Hohenzollern zobaczyć znowu zamieszkałym…”

Od 1850 roku rozpoczął urzeczywistniać swoje pragnienia i stworzył jeden najbardziej imponujących zamków Niemiec w stylu nowogotyckim. Składa się on z wielu wież i budowli obronnych, będąc arcydziełem architektury wojennej XIX wieku. Uzupełnienie go cywilnymi elementami architektonicznymi nadało mu szczególny urok. Położenie zamku na najpiękniejszej górze Szwabii jest bardzo malowniczym zjawiskiem.

Książę Prus Ludwik Ferdynand zostawił zamek w 1952 wraz z artystycznie cennymi i znaczącymi dla historii Prus przedmiotami oraz królewskimi klejnotami. Szczególna uwaga, obok obrazów wybitnych malarzy (Honthorst, Pesne, von Werner, von Lenbach, Laszlo), należy się złotym i srebrnym wyrobom z XVII i XIX wieku.

Trzęsienia ziemi w roku 1970 i 1978 spowodowały znaczne uszkodzenia. Wszystka prace konserwacyjne, rozbudowy i przebudowy na zamku muszą być samofinansowane.

Galeria:

Inne zabytki ::

Pałac w Neuenbürgu

Obecny pałac powstał w 1550 roku z inicjatywy księcia Christopha von Württemberg. Służył on jako rezydencja członkom rodziny książęcej. W XVII wieku powstały dwa razy krótko żyjące boczne linie rodu Württemberg-Neuenbürg. Budowla składa się do dziś z dwóch skośnie do siebie umieszczonych skrzydeł głównych, które na zachodzie mostem, zaś na wschodzie murem powiązane są w jeden czworokąt.

Pałac w Karlsruhe

Pałac w Karlsruhe zbudowany został w 1715 roku jako rezydencja margrafa Karla Wilhelma von Baden-Durlach. Budynek zostaje wzniesiony częściowo z drewna i już w 1746 roku musiał być odrestaurowany. Drewniane konstrukcje podczas przebudowy zostały zastąpione kamieniem.

Zamek Lichtenfels

XII w. – przypuszczalne założenie zamku przez hrabiów von Hohenberg. 1298 – Bitwa pod Leinstetten. Przypuszczalne zniszczenie zamku.

Zamek Altroßwag

Zamek Mühlhausen w Niemczech, w pobliżu miejscowości Mühlhausen, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Weissenstein

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Pforzheim, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Neckarburg

Zamek powstał w VIII wieku. W 793 roku będąc w posiadaniu alemańskiego grafa Bernholda, podarowany został dla klasztoru St. Gallen. Od 1315 roku był własnością Reinhera I von Rüti. Później przeszedł w posiadłość grafów z Sulz. W XVI wieku przebudowany został w stylu renesansowym. Zniszczony został w 1580roku.

Zamek Waseneck

Zamek został zbudowany przez książąt von Teck około 1200 roku. W 1270 roku został przebudowany i poszerzony. Od 1295 roku zarządcą zamku został ród Mayer von Waseneck i był nim do 1363 roku. W 1363 roku zamek dziedziczy książę Friedrich von Teck. Następnie wielokrotnie zmieniają się jego właściciele. W 1416 jest własnością hrabiego Eberharda IV von Würtemberg. Zamek ulega zniszczeniu i w 1460 roku jest już określany jako ruina. W 1806 roku mocno wówczas zniszczony zamek przechodzi w posiadanie Królestwa Wirtembergii. Odrestaurowany i częściowo odbudowany w latach 1968-80.

Pałac Schloss Heigerloch

Około 1200 roku rozpoczęli hrabiowie Hohenberg, ówcześni właściciele Heigerloch, budowę zamku na miejscu gdzie obecnie znajduje się pałac Schloss Heigerloch. Po kilku przebudowach na przestrzeni wieków w latach 1580-88 średniowieczny zamek został przebudowany na renesansowy pałac z inicjatywy hrabiego Christopha von Hohenzollern-Haigerloch.

Zamek Hohentübingen

Prawdopodobnie zamek Hohentübingen został założony około 1037 roku. Kamienne wały otoczyły go dopiero w XII-XIII stuleciu, przedtem był tylko otoczony drewnianymi ostrokołami. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1078 roku.

Zamek Enzberg

Zamek Enzberg leży na odnodze górskiej powyżej miasta. Resztki budowli obronnej opasane jest dwumetrowym murem na terenie której położone są wodociągi miejskie i wielu posesji prywatnych. Abstrahując od tego można jeszcze znaleźć w małym lasku z tyłu posesji prywatnych wiele wartościowych pozostałości zamku. Obszar ten należy prawdopodobnie do miasta. Reszta została w rekach prywatnych zamieniona na małe ogrody i tarasy. W części należącej do miasta zachowana została największa część zamku będąca zamkiem głównym.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: