Dwór w Radomierzu

Zwiedzone: 10 sierpnia 2008

Obiekt zabytkowy

nr rej.: A/917/533/J z 21.06.1979

Dwór w Radomierzu
sierpień 2008

Położenie:

Dwór w Radomierzu – (niem. Seiffersdorf), w zachodniej części wsi, w powiecie jeleniogórskim, w województwie dolnośląskim, w Polsce.

Opis:

Pierwsze wzmianki o właścicielach wsi pochodzi z XIV w. kiedy to była własnością rycerza Clericusa Bolcze. W roku 1506 miejscowość została kupiona przez boczną linię bogatego rodu Schaffgotschów, którzy zarządzali majątkiem z przerwami do połowy XVII w. K. Eysymontt przypuszcza, że fundatorem dworu był Bernard I Schaffgotsch, czyli dwór powstał przed jego śmiercią w 1559 roku. Następna rozbudowa nastąpiła kiedy majątkiem zarządzał Bernard III Schaffgotsch około 1612 roku. W roku 1644 nastąpiło zniszczenie dworu, został on jednak natychmiast odbudowany. W 1779 roku w wyniku pożaru zginęły trzy osoby. W trakcie odbudowy zmieniono wygląd elewacji. Do następnych pożarów doszło w latach 1801 i 1833, w trakcie odbudowy nadano mu kształt zbliżony do obecnego.

Architektura

Budowla na planie prostokąta z półokrągłymi alkierzami w narożnikach. Przed głównym wejściem znajduje się kamienny jednoprzęsłowy most co wskazuje być może na fosę otaczającą obiekt. W osi fasady znajduję się barokowy portal nad którym znajdują się dwa rzędy kartuszy herbowych, m.in. Schaffgotschów i Zedlitzów. Otwory okienne ujęte są renesansowymi obramowaniami.
Wewnątrz zachowane renesansowe sklepienia kolebkowe z głębokimi lunetami.

Galeria:

Inne zabytki w województwie dolnośląskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: