Ruina kościoła w Rapocinie

pw. św. Wawrzyńca

Zwiedzone: 6 stycznia 2014

Obiekt zabytkowy

nr rej.: A/2361/666 z 18.12.1963

Ruina kościoła w Rapocinie
styczeń 2014

Położenie:

Ruina kościoła w Rapocinie – (niem. Raabsen), w nieistniejącej miejscowości, w powiecie głogowskim, w województwie dolnośląskim, w Polsce.

Opis:

Kościół pw. św. Wawrzyńca to późnogotycka świątynia z 1297 roku. Razem z wioską do 1810 roku należał do klasztoru klarysek z Głogowa. W XIV i XV wieku oraz w latach 1712, 1791 i 1849 dokonywano jego przebudowy. Ten jednonawowy kościół z kwadratowym prezbiterium otoczony jest murem obwodowym z XVI wieku. Spalony został w czasie działań w wojennych w 1945 roku. Odbudowany w latach 1967–1968, służył do 1988 roku, kiedy to odprawiono ostatnią noworoczną mszę. Obok znajduje się kaplica Góry Oliwnej z XVIII wieku z zachowanymi na stropie polichromiami.

Wysoki stopień skażenia środowiska naturalnego spowodowany sąsiedztwem Huty Miedzi Głogów doprowadził do wysiedlenia mieszkańców wioski (proces ten następował w drugiej połowie lat 80–tych ubiegłego stulecia). Kościół przestał pełnić swoją funkcję i stał się nie użytkowany. Dziś cały zespół, mimo zamurowania wszystkich wejść i okien w 1990 roku jest poddawany intensywnej eksploracji. W celu zabezpieczenia przed zniszczeniem, płyty nagrobne wmurowane w ściany zewnętrzne kościoła, łącznie z płytą poświęconą żołnierzom z I wojny światowej, pochodzącym z Rapocina, wywieziono do Kolegiaty NMP w Głogowie, gdzie zostały wyeksponowane do oglądania.

Stopień zniszczenia kościoła i kaplicy stanowi przykład „dbałości” o stan zachowania zabytków kultury materialnej.

Galeria:

Inne zabytki w województwie dolnośląskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: