Zamek Minneburg

Zwiedzony: 7 grudnia 2003

,
0°C
Zamek Minneburg
grudzień 2003

Położenie:

Zamek Minneburg – 

w dolinie rzeki Neckar, w pobliżu miejscowości Guttenbach, należy jednak do Neckarkatzenbach, części gminy Neunkirchen, 

w powiecie 

Neckar-Odenwald, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Początki zamku nie są dokładnie poznane. Pierwsza udokumentowana wzmianka pochodzi z 1339 r. kiedy to Rüdt von Collenberg nabył przez małżeństwo zamek i związane z nim majątki, w tym miasta Guttenbach i Neckarkatzenbach. Jednak już w 1349 r. sprzedaje go Ruprechtowi I Wittelsbachowi. Palatynat Reński oddawał zamek w lenno pomniejszej miejscowej szlachcie.

W 1518 r. (lub 1521 r.) zamek zostaje oddany w lenno dla Wilhelma von Habern, wójta z Heidelbergu, który rozbudowuje zamek do dzisiejszego stanu, m.in. reprezentatywny pałac czy też potężne fortyfikacje i przedzamcze. Znaczna część tych prac została wykonana w ciągu roku od zajęcia zamku przez Wilhelma. W tym czasie doprowadzono też wodę do zamku drewnianymi rurami ze źródeł położonych powyżej. Wraz z synami Wilhelma około 1600 r. wygasa linia rodu von Habern, a zamek zostaje Kellerei Palatynatu (urząd administracyjny w pd–zach. Niemczech).

W czasie wojny trzydziestoletniej zamek był oblegany przez wojska Johana von Tilly i zdobyty 22 marca 1622 r. W późniejszych czasach miejscowa ludność wykorzystywała zamek jako kamieniołom. Urząd Kellerei został przeniesiony w 1663 r. do sąsiedniego zamku Schwarzach.

Na początku XIX w. w zamku mieszkał pustelnik Andreas Hilberle utrzymujący się z produkcji drewnianych mechanizmów zegarowych. Zmarł 7 marca 1819 r.

Pod koniec XIX wieku podjęto pierwsze prace remontowe. Jednak później zamek znów popadł w ruinę. Od 1970 r. zamek pozostaje zabezpieczoną ruiną.

Legenda

Według legendy zamek nosi imię Minny von Horneck. Miała zostać wydana za hrabiego von Schwarzenberg, ale uciekła do jaskini niedaleko dzisiejszego Minneburga, ponieważ kochała biednego rycerza Edelmuta von Ehrenberga i czekała na jego powrót z krucjaty. Kiedy powrócił, Minna już umierała. Mówi się, że przy łożu śmierci obiecał budowę zamku i nadał mu nazwę Minneburg ku pamięci wielkiej miłości tych dwojga.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Pałac w Nordstetten

Pałac w miejscowości Nordstetten powstał w latach 1737-1740. Odnowiony został niedawno przez Förderverein Nordstetter Schloss e.V z dużym zaangażowaniem społeczeństwa i mieści się w nim obecnie ratusz. Co roku odbywają się w nim koncerty, jak również przyznawane są nagrody literackie Auerbach.

Pałac Ettlingen Schloss

Pałac Ettlingen Schloss po raz pierwszy był wymieniany w XIII w. jako zamek i w następnych latach wielokrotnie niszczony, ponownie odbudowywany i przebudowywany.

Zamek Neuburg

Z zamku, który znajduje się w miejscowości pozostały jeszcze tylko fosa i resztki murów obronnych i obwodowych bardzo znikomej grubości. Wyglądają one jak resztki ogrodzenia oddzielające obszar zamku od świata zewnętrznego. Nie wiadomo dlaczego mury nie uległy zniszczeniu i wydaje się, że nie pochodzą z czasów współczesnych zamkowi. Szeroka fosa oddziela zamek od parkingu samochodowego i grzbietu górskiego tak, że jeszcze dzisiaj żeby dostać się na zamek trzeba przejść naokoło przez most i bramę. Istnieje tylko kilka źródeł, które przypuszczają, że palatium zostało włączone w zamek, bądź zamek wzniesiony został na murach palatium.

Zamek Waldeck

Zamek skalny powstał w XII wieku i po raz pierwszy wspomniany był w 1140 roku. Mieszkańcy zamku zostali później raubritterami i z tego powodu w XIII wieku zamek został zniszczony, jednak wkrótce potem został ponownie odbudowany. W 1553 roku umiera Tristan, ostatni z rodu von Waldeck i od 1600 roku zamek ulega powolnemu upadkowi.

Pałac w Mannheim

Pałac w Mannheim wybudowany został w 1720 roku na rozkaz elektorów Karola III Filipa Wittelsbacha i Karola IV Teodora Wittelsbacha. Dzięki pomocy wybitnych artystów, pałac sam w sobie jest wspaniałym dziełem sztuki. Ze względu na jego ogromną powierzchnię i fakt, że składa się z ponad 500 przepięknie urządzonych pokoi, jest jedną z największych barokowych budowli w Niemczech.

Zamek Bernburg

Zamek Bernburg jest średniowieczną ruiną zamku położoną na północnych peryferiach miasta Rottweil, w powiecie ziemskim Rottweil w Badenii – Wirtembergii w Niemczech.

Pałac Hohenbaden

1112 - Pierwsza wzmianka o margrabi von Baden niejakim Hermannie II. 1257 - Pierwsza udokumentowana wzmianka o zamku przez Rudolfa I von Baden. 1390 - Rozbudowa zamku

Klasztor w Maulbronn

Klasztor w Maulbronn został założony prawdopodobnie ok. 1138 przez rycerza Waltera z Lomersheim, który zainspirowany reformatorskimi ideami Bernarda z Clairvaux, postanowił wstąpić do zakonu cystersów. Na potrzeby opactwa Walter oddał swoje włości w Eckenweiher położone pomiędzy Mühlacker a Lienzingen. Szybko jednak okazało się, że Eckenweiher nie było odpowiednią lokalizacją dla klasztoru. Brakowało wody oraz materiałów budowlanych. Walter zwrócił się o pomoc do nowo wybranego biskupa Spiry Günthera z Hennebergu. Biskup odwiedził konwent w 1147 i wkrótce potem przeniósł braci zakonnych do Maulbronn.

Zamek w Heidelbergu

Zamek w Heidelbergu (niem. Heidelberger Schloß), zamek gotycko-renesansowy położony na górze Königstuhl w Heidelbergu w Niemczech. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z roku 1225. Jego budowę podzielić można na dwa okresy główne: późnośredniowieczno-gotycki w latach ok. 1400 do 1544, w których był zamkiem obronnym oraz renesansowy w latach ok. 1549 do 1620, kiedy pełnił funkcję reprezentacyjnej rezydencji.

Zamek Urnburg

Według dawnych przekazów zamek Urnburg był dość znaczny. Do dziś pozostały zdziesiątkowane resztki stojącej na wzniesieniu wieży i mur w głębokich krzakach. Obszar naokoło wieży nie jest jednak naturalnego pochodzenia, znajdowała się ty dość duża warownia.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: