Zamek Minneburg

Zwiedzony: 7 grudnia 2003

Neunkirchen, DE
0°C
Scattered clouds
Zamek Minneburg
grudzień 2003

Położenie:

Zamek Minneburg – 

w dolinie rzeki Neckar, w pobliżu miejscowości Guttenbach, należy jednak do Neckarkatzenbach, części gminy Neunkirchen, 

w powiecie 

Neckar-Odenwald, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Początki zamku nie są dokładnie poznane. Pierwsza udokumentowana wzmianka pochodzi z 1339 r. kiedy to Rüdt von Collenberg nabył przez małżeństwo zamek i związane z nim majątki, w tym miasta Guttenbach i Neckarkatzenbach. Jednak już w 1349 r. sprzedaje go Ruprechtowi I Wittelsbachowi. Palatynat Reński oddawał zamek w lenno pomniejszej miejscowej szlachcie.

W 1518 r. (lub 1521 r.) zamek zostaje oddany w lenno dla Wilhelma von Habern, wójta z Heidelbergu, który rozbudowuje zamek do dzisiejszego stanu, m.in. reprezentatywny pałac czy też potężne fortyfikacje i przedzamcze. Znaczna część tych prac została wykonana w ciągu roku od zajęcia zamku przez Wilhelma. W tym czasie doprowadzono też wodę do zamku drewnianymi rurami ze źródeł położonych powyżej. Wraz z synami Wilhelma około 1600 r. wygasa linia rodu von Habern, a zamek zostaje Kellerei Palatynatu (urząd administracyjny w pd–zach. Niemczech).

W czasie wojny trzydziestoletniej zamek był oblegany przez wojska Johana von Tilly i zdobyty 22 marca 1622 r. W późniejszych czasach miejscowa ludność wykorzystywała zamek jako kamieniołom. Urząd Kellerei został przeniesiony w 1663 r. do sąsiedniego zamku Schwarzach.

Na początku XIX w. w zamku mieszkał pustelnik Andreas Hilberle utrzymujący się z produkcji drewnianych mechanizmów zegarowych. Zmarł 7 marca 1819 r.

Pod koniec XIX wieku podjęto pierwsze prace remontowe. Jednak później zamek znów popadł w ruinę. Od 1970 r. zamek pozostaje zabezpieczoną ruiną.

Legenda

Według legendy zamek nosi imię Minny von Horneck. Miała zostać wydana za hrabiego von Schwarzenberg, ale uciekła do jaskini niedaleko dzisiejszego Minneburga, ponieważ kochała biednego rycerza Edelmuta von Ehrenberga i czekała na jego powrót z krucjaty. Kiedy powrócił, Minna już umierała. Mówi się, że przy łożu śmierci obiecał budowę zamku i nadał mu nazwę Minneburg ku pamięci wielkiej miłości tych dwojga.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Wildenstein

Zamek Wildenstein należy do najlepiej zachowanych i najbardziej znanych zamków Niemieckich. Wznosi się na stromo opadających zboczach skał, 810 m n.p.m., 200 metrów powyżej Dunaju.

Pałac Ettlingen Schloss

Pałac Ettlingen Schloss po raz pierwszy był wymieniany w XIII w. jako zamek i w następnych latach wielokrotnie niszczony, ponownie odbudowywany i przebudowywany.

Pałac Schwetzingen-Schloß

W 1350 roku zamek jest po raz pierwszy wspomniany w dokumentach, jako rycerski zamek nawodny. Założenie zamkowe składało się z małego otoczonego murem zamku z donżonem położonego na wyspie potoku Leimbach. Jego właściciele, rodzina von Schomberg oddała go do dyspozycji palatyna Ruprechta.

Zamek w Heidelbergu

Zamek w Heidelbergu (niem. Heidelberger Schloß), zamek gotycko-renesansowy położony na górze Königstuhl w Heidelbergu w Niemczech. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z roku 1225. Jego budowę podzielić można na dwa okresy główne: późnośredniowieczno-gotycki w latach ok. 1400 do 1544, w których był zamkiem obronnym oraz renesansowy w latach ok. 1549 do 1620, kiedy pełnił funkcję reprezentacyjnej rezydencji.

Zamek Hohenschramberg

około 1455 - zamek jest w posiadaniu Hansa von Rechberg. 1457-1459 - Hans von Rechberg przebudowuje zamek na wczesną twierdzę przystosowaną do broni palnej. Nazywana jest "najmocniejszą w całej Szwabii".

Zamek Alt-Eberstein

1085 – Pierwsza udokumentowana wzmianka władców von Eberstein. 1196 – Właściciele von Eberstein po raz pierwszy nazwani są grafami. 1197 – Pierwsza udokumentowana wzmianka o zamku.

Zamek Bernburg

Zamek Bernburg jest średniowieczną ruiną zamku położoną na północnych peryferiach miasta Rottweil, w powiecie ziemskim Rottweil w Badenii – Wirtembergii w Niemczech.

Stary zamek w Neuenbürgu

XI-XII w. –Przypuszczalne założenie zamku. Koniec XIII w. – Zamek przechodzi na własność państwa. 1332 – Twierdza Neuenbürg jest własnością Wirtembergii.

Zamek Neuwindeck

Pierwsza dokumentalna wzmianka pochodzi z 1371 r. Zamek Neuwindeck został wybudowany około 1300 roku przez panów von Windeck, których ród podzielił się na dwie samodzielne linie (Alt i Neu-Windeck). W 1377 roku wspomniana dokumentalnie była zamkowa kaplica poświęcona Trzem Królom. Obie linie rodu, które w historii nie zawsze można jasno rozdzielić, żyły w stałej nieprzyjaźni. Stąd też w czasie tzw. wojny Schleglerkrieg (1394-1396) zamek służył wojskom ze Strasburga jako baza wojskowa przeciw Alt-Windeck.

Zamek Ehrenberg

Założenie zamku we wczesnym XII wieku powinno przypaść hrabiom Lauffen. Ehrenberg najpóźniej od 1193 roku był siedziba rodu von Ehrenberg (również Erenberg albo Ernberg) należącego do świty Staufów. Zamek znajdował się w bezpośrednim związku ze staufickim Kaiserpfalzem w pobliskim Wimpfen. W literaturze zamek często jest nazywany jako przed-obóz Wimpfen.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: