Zamek Minneburg

Zwiedzony: 7 grudnia 2003

Neunkirchen, DE
10°C
Scattered clouds
Zamek Minneburg
grudzień 2003

Położenie:

Zamek Minneburg – 

w dolinie rzeki Neckar, w pobliżu miejscowości Guttenbach, należy jednak do Neckarkatzenbach, części gminy Neunkirchen, 

w powiecie 

Neckar-Odenwald, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Początki zamku nie są dokładnie poznane. Pierwsza udokumentowana wzmianka pochodzi z 1339 r. kiedy to Rüdt von Collenberg nabył przez małżeństwo zamek i związane z nim majątki, w tym miasta Guttenbach i Neckarkatzenbach. Jednak już w 1349 r. sprzedaje go Ruprechtowi I Wittelsbachowi. Palatynat Reński oddawał zamek w lenno pomniejszej miejscowej szlachcie.

W 1518 r. (lub 1521 r.) zamek zostaje oddany w lenno dla Wilhelma von Habern, wójta z Heidelbergu, który rozbudowuje zamek do dzisiejszego stanu, m.in. reprezentatywny pałac czy też potężne fortyfikacje i przedzamcze. Znaczna część tych prac została wykonana w ciągu roku od zajęcia zamku przez Wilhelma. W tym czasie doprowadzono też wodę do zamku drewnianymi rurami ze źródeł położonych powyżej. Wraz z synami Wilhelma około 1600 r. wygasa linia rodu von Habern, a zamek zostaje Kellerei Palatynatu (urząd administracyjny w pd–zach. Niemczech).

W czasie wojny trzydziestoletniej zamek był oblegany przez wojska Johana von Tilly i zdobyty 22 marca 1622 r. W późniejszych czasach miejscowa ludność wykorzystywała zamek jako kamieniołom. Urząd Kellerei został przeniesiony w 1663 r. do sąsiedniego zamku Schwarzach.

Na początku XIX w. w zamku mieszkał pustelnik Andreas Hilberle utrzymujący się z produkcji drewnianych mechanizmów zegarowych. Zmarł 7 marca 1819 r.

Pod koniec XIX wieku podjęto pierwsze prace remontowe. Jednak później zamek znów popadł w ruinę. Od 1970 r. zamek pozostaje zabezpieczoną ruiną.

Legenda

Według legendy zamek nosi imię Minny von Horneck. Miała zostać wydana za hrabiego von Schwarzenberg, ale uciekła do jaskini niedaleko dzisiejszego Minneburga, ponieważ kochała biednego rycerza Edelmuta von Ehrenberga i czekała na jego powrót z krucjaty. Kiedy powrócił, Minna już umierała. Mówi się, że przy łożu śmierci obiecał budowę zamku i nadał mu nazwę Minneburg ku pamięci wielkiej miłości tych dwojga.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Altwindeck

Z położonego na wysokiej na skale (378 m) zamku pozostały obecnie jeden donżon, wieża i część muru. Składał się zapewne z zamku dolnego i górnego z którego pozostał donżon i zabudowania pałacu. Zachowany południowy donżon mający w obrysie 9,6x9,8 m i wysoki na 27,6 m na najniższej kondygnacji posiadał zapewne loch lub spiżarnie. W czasie wojny stanowił schronienie dla mieszkańców zamku.

Zamek Roseck

Zamek Roseck położony w Niemczech, w pobliżu miejscowości Unterjesingen, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Zollernschloss

Zamek Zollernschlössle w Balingen powstał w XV w. Początkowo był siedzibą namiestnika Wirtembergii następnie przeszedł w ręce prywatne. W roku 1920 będąc w ruinie został odkupiony przez miasto Bailingen i odbudowany w starym stylu.

Pałac Hochdorf

Pałac Hochdorf w Niemczech, w miejscowości Hochdorf, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Hirschburg

Zamek założony był prawdopodobnie w XI stuleciu i był siedzibą rodową rodziny szlacheckiej Hirschberger (wcześniej Hirzberger). Po wymarciu ostatniego jej członka Ebenharda von Hirzberg w pierwszej ćwierci XIII w. zamek został przejęty przez nowych rycerzy lenników, którzy również zaczęli się nazywać "von Hirschberg".

Zamek Hohenschramberg

około 1455 - zamek jest w posiadaniu Hansa von Rechberg. 1457-1459 - Hans von Rechberg przebudowuje zamek na wczesną twierdzę przystosowaną do broni palnej. Nazywana jest "najmocniejszą w całej Szwabii".

Zamek Lichtenstein w Badenii Wirtembergii

Zamek Lichtenstein w Badenii Wirtembergii położony jest w Szwabskich Albach na wzgórzu o wysokości 817 m n.p.m., ponad doliną Echaz, małemu dopływowi Necker, wciętemu w dolinę na głębokość 250 metrów. Około 500 metrów na południowy-wschód od pałacu znajdują się resztki średniowiecznego zamku Alt-Lichtenstein, który został zniszczony w XIV wieku w Szwabskiej wojnie miast (Schwäbischen Städtekrieg (1387–1389)).

Zamek Herrenberg

Z wymienianego w dokumentach z 1228 roku zamku Herrenberg, zbudowanego przez palatyna Rudolfa II z Tybingi, założyciela miasta Herrenberg, zachowały się na Górze Zamkowej jedynie skromne resztki. Od 1807 roku ruinę zamku wykorzystywano do pozyskiwania materiału budowlanego. Na miejscu wcześniejszej prochowni wznosi się obecnie powstała w 1957 roku wieża widokowa. We wcinającej się głęboko w górę części znajdują się jeszcze lochy. Do ówczesnego założenia zamkowego należały zabudowania gospodarcze z dwoma piwnicami, Pallas, donżon, wschodni mur kurtynowy i rozległe mury obwodowe.

Zamek Herrenzimmern

Zamek Herrenzimmern we wszystkich dotychczasowych wojnach został oszczędzony, ponieważ uważany był za zamek nie do zdobycia. Tutaj pisane były przez grafa Frobena Christopha (1519-1566) „Kroniki Zimmerschen” do obejrzenia w oryginale w krajowej bibliotece Wirtembergii. W roku 1504 zamek został przez nieostrożność spalony, jednak w roku 1513 został odbudowany przez hrabiego Gottfrieda Wernera (1484-1554) i jego brata hrabiego Wilhelma Wernera (1485-1575). Syn Frobena Christopha – hrabia Wilhelm (1549-1594) był ostatnim męskim potomkiem rodu von Zimmern.

Zamek Hohenrod

Zamek zwany również Hohenrod powstał prawdopodobnie w połowie XI wieku wybudowany jako refugium i zamek sygnałowy przez baronów von Röder. W tamtych czasach istniała bezpośrednia komunikacja wzrokowa miedzy zamkami Neuwindeck i Sponeck. Zamek był przypuszczalnie zniszczony w 1385 roku i krótko przed wojną chłopską (1524-1526) opuszczony. Od tego czasu nazywany był już ruiną. Znacznych uszkodzeń od piorunów doznał w 1824 i 1899 roku. W 1881 został kupiony i zabezpieczony przez rodzinę Röder.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: