Zamek Minneburg

Zwiedzone: 7 grudnia 2003

Zamek Minneburg
grudzień 2003

Położenie:

Zamek Minneburg – w dolinie rzeki Neckar, w pobliżu miejscowości Guttenbach, należy jednak do Neckarkatzenbach, części gminy Neunkirchen, w powiecie Neckar-Odenwald, w landzie Badenia–Wirtembergia, w Niemczech.

Opis:

Początki zamku nie są dokładnie poznane. Pierwsza udokumentowana wzmianka pochodzi z 1339 r. kiedy to Rüdt von Collenberg nabył przez małżeństwo zamek i związane z nim majątki, w tym miasta Guttenbach i Neckarkatzenbach. Jednak już w 1349 r. sprzedaje go Ruprechtowi I Wittelsbachowi. Palatynat Reński oddawał zamek w lenno pomniejszej miejscowej szlachcie.

W 1518 r. (lub 1521 r.) zamek zostaje oddany w lenno dla Wilhelma von Habern, wójta z Heidelbergu, który rozbudowuje zamek do dzisiejszego stanu, m.in. reprezentatywny pałac czy też potężne fortyfikacje i przedzamcze. Znaczna część tych prac została wykonana w ciągu roku od zajęcia zamku przez Wilhelma. W tym czasie doprowadzono też wodę do zamku drewnianymi rurami ze źródeł położonych powyżej. Wraz z synami Wilhelma około 1600 r. wygasa linia rodu von Habern, a zamek zostaje Kellerei Palatynatu (urząd administracyjny w pd–zach. Niemczech).

W czasie wojny trzydziestoletniej zamek był oblegany przez wojska Johana von Tilly i zdobyty 22 marca 1622 r. W późniejszych czasach miejscowa ludność wykorzystywała zamek jako kamieniołom. Urząd Kellerei został przeniesiony w 1663 r. do sąsiedniego zamku Schwarzach.

Na początku XIX w. w zamku mieszkał pustelnik Andreas Hilberle utrzymujący się z produkcji drewnianych mechanizmów zegarowych. Zmarł 7 marca 1819 r.

Pod koniec XIX wieku podjęto pierwsze prace remontowe. Jednak później zamek znów popadł w ruinę. Od 1970 r. zamek pozostaje zabezpieczoną ruiną.

Legenda

Według legendy zamek nosi imię Minny von Horneck. Miała zostać wydana za hrabiego von Schwarzenberg, ale uciekła do jaskini niedaleko dzisiejszego Minneburga, ponieważ kochała biednego rycerza Edelmuta von Ehrenberga i czekała na jego powrót z krucjaty. Kiedy powrócił, Minna już umierała. Mówi się, że przy łożu śmierci obiecał budowę zamku i nadał mu nazwę Minneburg ku pamięci wielkiej miłości tych dwojga.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: