Zamek w Leśnicy

Zwiedzone: 1 sierpnia 2003

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 73 z 6.02.1962

Zamek w Leśnicy
sierpień 2003

Położenie:

Zamek w Leśnicy – 
(niem. Deutsch Lissa), 

w miejscowości Wrocław, w zachodniej części miasta zwanej Leśnicą

, w powiecie 
wrocławskim, 
w województwie dolnośląskim, 
w Polsce.

Opis:

W miejscu gdzie stoi obecnie pałac w XII wieku istniał warowny gród obronny Piastów wrocławskich. W nim to umarł 7 grudnia 1201 roku książę Bolesław Wysoki zapisując wcześniej Leśnicę zakonowi cystersów z Lubiąża. Zakon nie otrzymał jednak zapisu. Syn Bolesława, Henryk brodaty zmienił testament ojca i na miejscu grodu wzniósł nowe, ale jeszcze drewniane zabudowania. Stanowił on stację pośrednią w podróżach księcia między Wrocławiem, a Legnicą. W 1335 księstwo wrocławskie, a wraz z nim Leśnica przeszło w posiadanie króla czeskiego Jana Luksemburczyka. On to w 1339 roku sprzedaje zamek wrocławskiemu mieszczaninowi Gysko de Reste.

Do końca wieku zamek wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. W 1412 nowym właścicielem zamku został wrocławski patrycjusz Michael Banke. On to po uzyskaniu zgody króla rozpoczął budowę murowanego zamku. Posiadał on dwa budynki rozdzielone dziedzińcem i prawdopodobnie wieżę. Całość otaczała mokra fosa. Zniszczeniu uległ podczas najazdu powstańców husyckich w 1428 roku i ponownie w 1459 roku. W 1494 roku posiadłość kupiła mieszczańska rodzina von Hornig. Oni to dokonali przebudowy zamku w stylu renesansowym w latach 1520-50. W wyniku tego powstała rezydencja na planie kwadratu o boku 21 m. w narożnikach której umieszczono okrągłe wieże.

Kolejnej modernizacji dokonano w roku 1610 kiedy to ówczesny właściciel Heinrich von Hornig otoczył zamek ciągiem fortyfikacji bastionowych. Nie pomogło to jednak gdyż w czasie wojny trzydziestoletniej w 1633 roku zamek został zniszczony. W roku 1651 zamek wszedł w posiadanie Horatius von Forno i w rękach tego rodu pozostał do 1733 roku. Wtedy to zamek zakupił zakon Rycerzy Krzyżowych z Czerwoną Gwiazdą p.w. św. Macieja. Krzyżowcy dokonali kolejnej przebudowy zamku w latach 1735–40 na barokowy pałac pod kierunkiem arch. Christopha Hacknera. Połączono wówczas oba skrzydła nakrywając całość dachem mansardowym a wieżyczki w narożach otrzymały efektowne hełmy. W latach 1756–57 powstało skrzydło zachodnie. W latach 1835–36 dokonano zmiany wystroju wnętrz, a w roku 1935 na jednym z Pieter powstała sala pamięci Fryderyka II Wielkiego. Od XVIII w do końca II wojny światowej zamek stanowił własność wielu niemieckich rodów. Gościło w nim też wiele znamienitych postaci politycznych, m.in. Fryderyk II Hohenzollern, Fryderyk Wilhelm II, Hieronim Bonaparte. W latach 1806–07 stacjonowały tu wojska francuskie i bawarskie. Działania wojenne nie uszkodziły zamku, dopiero w 1945 roku został ograbiony i zdemolowany. Kolejnego zniszczenia dokonał pożar w 1953 roku. Odbudowy dokonano w latach 1959–63.Odkryto wówczas fragmenty obwarowań z Bastejami a w piwnicach fragmenty gotyckich murów i sklepienia. Obecnie w pałacu mieści się Dom Kultury i biblioteka (2003 r.)

Galeria:

Inne zabytki w województwie dolnośląskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: