Zamek Neuwindeck

również Neu-Windeck

Zwiedzony: 14 marca 2004

Lauf, DE
9°C
Overcast clouds

Położenie:

Zamek Neuwindeck – 

na górze (310 m n.p.m.) położonej na południowy–wschód od miejscowości Lauf, 

w powiecie 

Ortenau, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Pierwsza dokumentalna wzmianka pochodzi z 1371 r. Zamek Neuwindeck został wybudowany około 1300 roku przez panów von Windeck, których ród podzielił się na dwie samodzielne linie (Alt i Neu–Windeck). W 1377 roku wspomniana dokumentalnie była zamkowa kaplica poświęcona Trzem Królom.

Obie linie rodu, które w historii nie zawsze można jasno rozdzielić, żyły w stałej nieprzyjaźni. Stąd też w czasie tzw. wojny Schleglerkrieg (1394–1396) zamek służył wojskom ze Strasburga jako baza wojskowa przeciw Alt–Windeck.

Zatargi między rodami zakończyły się w 1466 roku, kiedy to Bertold von Neu–Windeck ożenił się z Anną von Alt–Windeck. Ród nazywany od tego czasu tylko von Windeck, wymiera w linii męskiej w 1580 roku.

Już w 1500 roku Sebastian von Windeck zastawił część zamku margrabiemu Christophowi I von Baden. Margrabie Baden odstępują swą część w latach 1520 do 1570 panom von Dürrmenz. Wraz z wymarciem rodu von Windeck zamek przechodzi w posiadanie margrabiego Eduarda Fortunata von Baden.

Nie jest dokładnie znana data zniszczenia bądź porzucenia zamku. Już w 1580 roku zamek jest wzmiankowany jako gruzy.

Zbudowane w stylu gotyckim założenie zamkowe w formie małego trapezu posiadało trzykondygnacyjne palatium, mały budynek mieszkalny, wysoką na 20 metrów wieże główną z trzema lochami, pomieszczenia rycerzy i stajnie. Otoczone było murem obwodowym w formie muru kurtynowego wraz z międzymurzem.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Pałac Schloss Michelfeld

Prawdopodobnie istniał w Michelfeld pałac nawodny, który w czasie wojny trzydziestoletniej, przypuszczalnie w latach 1634-1635 został zniszczony przez pożar. Znajdujący się obecnie w rękach prywatnych pałac został odbudowany przez panów von Gemmingen-Hornberg w 1753 roku i przez długie lata był ich podstawową siedzibą. W przyległym majątku urządzony został wspaniały hotel wraz z restauracją.

Zamek Müneck

Zamek został wybudowany w XII w. przez panów von Müneck, bocznej linii von Hailfingen, popleczników palatynów z Tybingii, jako zamek ochronny i ofensywny. Następne pokolenia Hailfingerów powoli wysprzedawały swą siedzibę.

Zamek Staufenberg

Zamek Staufenberg zbudowany w pierwszej połowie XIII w. Wymieniany w dokumentach z końca XIII w. Zniszczony w 1818 roku.

Kaiserpfalz w Bad Wimpfen

Kaiserpfalz lub Königspfalz (z niem. Pałac cesarski) – ogólna nazwa dla wszystkich zamków i pałaców (oraz wczesnośredniowiecznych palatiów) w Świętym Cesarstwie Rzymskim, które spełniały rolę siedziby i miejsca wykonywania władzy cesarza. Siedziby te miały za zadanie utrzymywać ekonomicznie cesarza i jego orszak, w czasie jego pobytu w danym miejscu. Zarząd Kaiserpfalzami sprawowali palatyni.

Pałac Hochdorf

Pałac Hochdorf w Niemczech, w miejscowości Hochdorf, w landzie Badenia Wirtembergia.

Stary zamek w Neuenbürgu

XI-XII w. –Przypuszczalne założenie zamku. Koniec XIII w. – Zamek przechodzi na własność państwa. 1332 – Twierdza Neuenbürg jest własnością Wirtembergii.

Zamek Yburg

XII w. - Wybudowanie zamku na górze Yberg 1245 r. - Zamek jest po raz pierwszy wzmiankowany w źródłach. do 1369 r. - Röder von Rodeck, nazywany grafem von Yberg, zostaje osadzony na zamku przez margrafa von Baden jako jego minister.

Zamek Urnburg

Według dawnych przekazów zamek Urnburg był dość znaczny. Do dziś pozostały zdziesiątkowane resztki stojącej na wzniesieniu wieży i mur w głębokich krzakach. Obszar naokoło wieży nie jest jednak naturalnego pochodzenia, znajdowała się ty dość duża warownia.

Zamek Hohenschramberg

około 1455 - zamek jest w posiadaniu Hansa von Rechberg. 1457-1459 - Hans von Rechberg przebudowuje zamek na wczesną twierdzę przystosowaną do broni palnej. Nazywana jest "najmocniejszą w całej Szwabii".

Zamek Hohentübingen

Prawdopodobnie zamek Hohentübingen został założony około 1037 roku. Kamienne wały otoczyły go dopiero w XII-XIII stuleciu, przedtem był tylko otoczony drewnianymi ostrokołami. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1078 roku.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: