Zamek Neuwindeck

również Neu-Windeck

Zwiedzone: 14 marca 2004

Położenie:

Zamek Neuwindeck – na górze (310 m n.p.m.) położonej na południowy–wschód od miejscowości Lauf, w powiecie Ortenau, w landzie Badenia–Wirtembergia, w Niemczech.

Opis:

Pierwsza dokumentalna wzmianka pochodzi z 1371 r. Zamek Neuwindeck został wybudowany około 1300 roku przez panów von Windeck, których ród podzielił się na dwie samodzielne linie (Alt i Neu–Windeck). W 1377 roku wspomniana dokumentalnie była zamkowa kaplica poświęcona Trzem Królom.

Obie linie rodu, które w historii nie zawsze można jasno rozdzielić, żyły w stałej nieprzyjaźni. Stąd też w czasie tzw. wojny Schleglerkrieg (1394–1396) zamek służył wojskom ze Strasburga jako baza wojskowa przeciw Alt–Windeck.

Zatargi między rodami zakończyły się w 1466 roku, kiedy to Bertold von Neu–Windeck ożenił się z Anną von Alt–Windeck. Ród nazywany od tego czasu tylko von Windeck, wymiera w linii męskiej w 1580 roku.

Już w 1500 roku Sebastian von Windeck zastawił część zamku margrabiemu Christophowi I von Baden. Margrabie Baden odstępują swą część w latach 1520 do 1570 panom von Dürrmenz. Wraz z wymarciem rodu von Windeck zamek przechodzi w posiadanie margrabiego Eduarda Fortunata von Baden.

Nie jest dokładnie znana data zniszczenia bądź porzucenia zamku. Już w 1580 roku zamek jest wzmiankowany jako gruzy.

Zbudowane w stylu gotyckim założenie zamkowe w formie małego trapezu posiadało trzykondygnacyjne palatium, mały budynek mieszkalny, wysoką na 20 metrów wieże główną z trzema lochami, pomieszczenia rycerzy i stajnie. Otoczone było murem obwodowym w formie muru kurtynowego wraz z międzymurzem.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: