Pałac w Gaworzycach

Schloss Quaritz

Zwiedzone: 26 lipca 2011

Obiekt zabytkowy

nr rej.: A/2878/162/312/L z 15.03.1961

palac-w-gaworzycach
grudzień 2020

Położenie:

Pałac w Gaworzycach – 
(niem. Quaritz), 

na skraju parku, na południe od centrum

, w powiecie 
polkowickim, 
w województwie dolnośląskim, 
w Polsce.

Opis:

Pałac w Gaworzycach wybudowany został na początku XVII w. w stylu manierystycznym dla Wenzla von Zedlitz. W roku 1721 został przebudowany w stylu barokowym dla George Caspara von Tschammer.

Składająca się z dwóch kondygnacji wczesnobarokowa budowla z cegły oparta jest na planie kwadratu. Posiada rzadko spotykany wewnętrzny dziedziniec. W dwuspadowych dachach umieszczono lukarny. Przy wejściu znajdują się cztery kolumny podtrzymujące balkon. Ozdobą budynku jest ryzalit z kartuszem herbowym i renesansowy portal w zachodniej elewacji.

W ramach przebudowy ozdobiono szereg pomieszczeń sztukateriami i kominkami stiukowymi. Każde pomieszczenie posiadało odrębne motywy dekoracyjne. W 1858 r. Pałac został przebudowany w stylu późno klasycystycznym dla Agusta von Tschammera. Od chwili powstania pełnił funkcję pałacu – rezydencji aż do końca wojny.

Po roku 1945 w pałacu mieściła się tutaj Szkoła Podstawowa i biblioteka, aż do końca lat 60-tych. Budynek przez wiele lat był opuszczony i nieużytkowany. Na skutek nieszczelności dachu zalane i uszkodzone zostały drewniane stropy piętra i parteru z ozdobnymi sztukateriami.

Dzisiaj w Pałacu swoją siedzibę mają: Urząd Gminy w Gaworzycach, Dom Kultury „Jowisz”, Zakład Usług Komunalnych i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Pałacowi udało się odzyskać dawną świetność dzięki licznym zabiegom restauratorskim. Środki na remont pochodzą z wielu źródeł, o które zabiegał niemalże od początku swojej przygody z samorządem – Wójt Gminy – Jacek Szwagrzyk. Prace przy zabytku zakończyły się w 2018 remontem pałacowych piwnic, w których obecnie prężnie działa Klub Senior+.

Wszystkie dotychczasowe prace remontowe wykonywane były przy zachowaniu jak największej ilości elementów oryginalnych, gdyż walory historyczne i artystyczne pałacu skłaniają do szczególnej troski o ich właściwe zachowanie. Prace przy zabytku pozwoliły zabezpieczyć obiekt przed dewastacją i bezpośrednio wpłynęły na poprawę jego stanu technicznego oraz walory estetyczne.

W latach 1942 – 45 na Dolnym Śląsku trwała niemiecka akcja ukrywania ruchomych dóbr kultury w celu ich zabezpieczenia przed działaniami wojennymi. Zabezpieczeniu podlegały śląskie zbiory sztuki, zbiory bibliotek, archiwów i inne. Zestawienie miejsc ukrycia stworzył niemiecki konserwator zabytków Prowincji Dolnośląskiej, znawca i miłośnik sztuki profesor Gunther Grundmann. Na jego liście opatrzonej datą 21.06.1944 pod numerem 66 znajdowały się Gaworzyce (Oberquell) jako miejsce ukrycia (w piwnicach pałacu) zbiorów Urzędu Konserwatorskiego z Berlina i Biblioteki Miejskiej z Wrocławia.

na podstawie

strony gminy Gaworzyce

Opis powstał na podstawie:

Pałac w Gaworzycach
Zobacz

Galeria:

Inne zabytki w województwie dolnośląskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: