Close

Krzyż pokutny w Krzeszowie

Zwiedzony: 5 kwietnia 2010

-2° C Czyste niebo
Krzyż pokutny w Krzeszowie

kwiecień 2010

Położenie:

Krzyż pokutny w Krzeszowie (niem. Grüssau), w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Kamienna Góra.

Krzyż pokutny w Krzeszowie

5 kwietnia 2010

Opis:

Krzyż pokutny przy drodze z Krzeszowa do Kamiennej Góry, około 10 metrów od drogi. Jego wymiary to: 130 x 96 x 30 cm. Wykonany jest z piaskowca.
Od strony zachodniej na krzyżu wyryty był wizerunek miecza. W późniejszym okresie wyryto wgłębienie o szerokości około 18 cm i głębokości około 7 cm. Pozostał więc widoczny jedynie fragment miecza (jelec). Szerokość jelca – 40 cm.

"Na niektórych krzyżach widoczne są wgłębienia i otwory. (...) Bywało zapewne i tak, jak w przypadku krzyża krzeszowskiego, że wyskrobywany materiał skalny po zmieszaniu z ziołami miał tworzyć maść leczniczą dla ludzi i zwierząt"

Jan Lubieniecki, "Z dziejów Ziemi Kamiennogórskiej", str. 52

Galeria:

Inne zabytki w regionie :

Kościół w Jakubowie

Kościół w Jakubowie

Według niepotwierdzonych do końca przekazów na tych terenach istniała już drewniana świątynia za panowania Mieszka I w roku 991. Fakt (...)

Czytaj
zamek Kliczków

Zamek Kliczków

Nad brzegiem rzeki Kwisy, w zabytkowym parku stoi okazały zamek zbudowany pod koniec XIII w. przez Bolka I - księcia (...)

Czytaj
Kościół w Kurowie Wielkim

Kościół w Kurowie Wielkim

Poprzedni kościół w Kurowie Wielkim wzmiankowano w 1376 r. Obecny, gotycki wzniesiono w latach 1495-97 z fundacji Bernharda Gorschimko. Od (...)

Czytaj
Krzyż pokutny w Krzeszowie

Zamek Książ

wybudowany w latach 1288-1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego prawdopodobnie na miejscu dawnego grodu drewnianego 1392 – po śmierci (...)

Czytaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email