Close

Krzyż pokutny w Krzeszowie

Zwiedzony: 5 kwietnia 2010

-3° C Rozproszone chmury
Krzyż pokutny w Krzeszowie

kwiecień 2010

Położenie:

Krzyż pokutny w Krzeszowie (niem. Grüssau), w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Kamienna Góra.

Krzyż pokutny w Krzeszowie

5 kwietnia 2010

Opis:

Krzyż pokutny przy drodze z Krzeszowa do Kamiennej Góry, około 10 metrów od drogi. Jego wymiary to: 130 x 96 x 30 cm. Wykonany jest z piaskowca.
Od strony zachodniej na krzyżu wyryty był wizerunek miecza. W późniejszym okresie wyryto wgłębienie o szerokości około 18 cm i głębokości około 7 cm. Pozostał więc widoczny jedynie fragment miecza (jelec). Szerokość jelca – 40 cm.

"Na niektórych krzyżach widoczne są wgłębienia i otwory. (...) Bywało zapewne i tak, jak w przypadku krzyża krzeszowskiego, że wyskrobywany materiał skalny po zmieszaniu z ziołami miał tworzyć maść leczniczą dla ludzi i zwierząt"

Jan Lubieniecki, "Z dziejów Ziemi Kamiennogórskiej", str. 52

Galeria:

Inne zabytki w regionie , :

Zamek Podskale

Zamek Podskale

Zamek znajduje się na szczycie wzniesienia (422 m n.p.m., na skale wznoszącej się 25 m powyżej poziomu terenu. Istnieje kilka (...)

Czytaj
Pałac w Żmigrodzie

Pałac w Żmigrodzie

Od połowy XVII w. aż do końca II wojny światowej właścicielami pałacu była rodzina von Hattzfeld. Melchior von Hattzfeld, feldmarszałek (...)

Czytaj
zamek świny

Zamek Świny

Wymieniono go raz pierwszy w kronice Kosmasa w 1108 r. pod nazwą Zvini in Polonia. Potem w dokumencie papieża Hadriana (...)

Czytaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email