Kościół w Niwiskach

pw. Matki Bożej Różańcowej

Zwiedzone: 14 lutego 2021

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 304 z 19.04.1961

Kościół w Niwiskach
luty 2021

Położenie:

Kościół w Niwiskach – (niem. Niebusch /do 1936/, Bergenwald /1936–1945/), w południowej części wsi, przy wyjeździe na Kożuchów, w powiecie zielonogórskim, w województwie lubuskim, w Polsce.

Opis:

Kościół w Niwiskach, pierwotnie posiadający wezwanie św. Katarzyny, zbudowany został w drugiej połowie XIII wieku. Od drugiej połowy XVI wieku do połowy XVII stulecia użytkowany był przez protestantów. W okresie tym wstawiono do nawy empory oraz poszerzono okna w nawie. Po odzyskaniu przez katolików, zaczął pełnić funkcje świątyni filialnej, podlegając parafii w Drągowinie. Po drugiej wojnie światowej kościół uzyskał nowe wezwanie Matki Boskiej Różańcowej.

Kościół usytuowany został na skraju osady, przy rozwidleniu dróg i zarazem w pobliżu niewielkiej rzeki. Teren pod jego budowę podsypano, tak że został wyniesiony o około 2 metry ponad okolicę. Zbudowano go z kamieni polnych i rudy bagiennej, nadając nawie plan czworoboku o wymiarach wnętrza 9,6 x 8,5 metra. Po stronie wschodniej umieszczono prezbiterium, także wzniesione na planie czworoboku, o wielkości 6,5 x 6,3 metra, do którego od północy dostawiono czworoboczną, smukłą więżę z zakrystią w przyziemiu.

na podstawie

strony

Opis powstał na podstawie:

NIWISKA – KOŚCIÓŁ MATKI BOSKIEJ
Zobacz

Galeria:

Inne zabytki w województwie lubuskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: