Kościół Świętego Krzyża w Żaganiu

Zwiedzone: 12 sierpnia 2013

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 3029 z dnia 30 lipca 1978

Kościół Świętego Krzyża w Żaganiu
sierpień 2013

Położenie:

Kościół Świętego Krzyża w Żaganiu – (niem. Sagan), przy ulicy Szprotawskiej 26, w powiecie żagańskim, w województwie lubuskim, w Polsce.

Opis:

Gdy zakon augustianów został sprowadzony do Żagania w roku 1284 przejął przeznaczoną dla trędowatych kaplicę pod wezwaniem świętego Wawrzyńca, która mieściła się na brzegu Bobru poza murami miejskimi.

W XIX stuleciu właścicielka Żagania księżna Dorota de Talleyrand–Périgord, zleciła swemu architektowi, Schatzbergowi, w roku 1849 przebudowę budowli, która otrzymała obecną formę. Biskup Melchior von Diepenbrock poświęcił kościół ponownie w dniu 29 listopada 1849 roku. We wnętrzu świątyni znajduje się cenne wyposażenie rzeźbiarsko–stolarskie oraz kowalskie. Pod względem architektonicznym, jest to budowla w stylu neogotyckim z dużymi walorami artystycznymi. W świątyni są także umieszczone sarkofagi książąt żagańskich.

Według tradycyjnych przekazów, po wylewie Bobru w 1332 roku, gdy na brzegu rzeki został znaleziony krzyż, księżna Matylda, małżonka Henryka IV zwanego Wiernym, na miejscu kaplicy ufundowała świątynię pod wezwaniem Krzyża Świętego.​

na podstawie

Wikipedii

Opis powstał na podstawie:

Kościół Świętego Krzyża w Żaganiu
Zobacz

Galeria:

Panoramy sferyczne 3D: