Zamek Neudahn

Zwiedzony: 31 lipca 2001

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
Zamek Neudahn
lipiec 2001

Położenie:

Zamek Neudahn – 

2 km na północny–zachód od miejscowości Dahn, 

w powiecie 

Südwestpfalz, 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

Około 2 kilometry w kierunku północno–zachodnim od Dahn w 1230 roku Heinrich von Mursel z bocznej linii rycerzy z Dahn buduje własną siedzibę. Już w 1327 roku wymiera linia von Neudahn. TansteinAltdahn i Neudahn przynależały od tego czasu do wspólnych właścicieli z Dahn. W 1438 roku odradza się znów linia von Neudahn i we wczesnych latach XVI wieku rozbudowuje i umacnia zamek. W 1552 roku nocował tu król Francji Henryk II. Po wymarciu właścicieli w 1603 roku zamek jako swe lenno przejęła kapituła zakonu ze Speyer, która miała tu swój urząd, aż do zniszczenia przez Francuzów w 1689 roku. Restauracje przeprowadzono w latach 1936-37 (Bawaria) i 1976-81 (Urząd Ochrony Zabytków Rheinland Pfalz), kiedy to zmodernizowano bastiony, odbudowano schody i przeprowadzono roboty murarskie na dolnym i górnym zamku.

Imponujący masywny korpus budynku składa się z dwóch czterokondygnacyjnych baszt z wczesnych lat XVI wieku. Jeszcze dziś robią wrażenie na odwiedzających położone w dolinie Wieslauter ruiny. Baszty poprzedzone są wysokim blokiem skalnym, na którym wznosi się zamek górny. Przez wieże prowadzi mocno chronione i umocnione przejście między zamkiem górnym i dolnym. Wszędzie rzuca się w oczy staranność wykonania robót kamieniarskich, m.in. otwory strzelnicze i odpływy wody zdobione są częściowo maszkaronami. Na uwagę zasługują również wewnętrzne kręcone schody, czy też sklepienia krzyżowe i beczkowe. W niezawierającym zbyt wiele pomieszczeń zamku górnym (ponownie dziś dostępnym) wyróżnić można resztki muru dwukondygnacyjnej budowli z prostokątnymi oknami i cysternę z czasów późnośredniowiecznych. Natomiast zamek dolny posiadał wiele pomieszczeń, w których tętniło dworskie życie dobrze chronione przez budowle obronne; okrągłą wieże bramy wejściowej, mury obronne z wieżyczkami i basteje (połowa XVI wieku) w kształcie klina od strony góry.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Zamek Hambacher Schloss

I połowa XI w. – Zbudowana zostaje królewska twierdza Kästenburg przez dynastie salicką. 1100 – Poprzez darowiznę zamek przechodzi na własność opactwa w Spirze. 1525 – Podczas Wojny Chłopskiej zamek zostaje zniszczony.

Pałac w Edesheim

W międzyczasie pałac w Edesheim kilkukrotnie zmieniał właścicieli i w roku 2000 doczekał się kompletnego odrestaurowania. Od tego czasu w obiekcie znajduje się hotel.

Krzyż pokutny w Knöringen

Położony na wschodniej ścianie kościoła katolickiego, zbudowanego w 1771 r. Wykonany z piaskowca o wielkości 75 x 75 cm., o nieznanej grubości. Prawdopodobnie jest to fragment większego, średniowiecznego kamienia (część pozostaje poniżej gruntu). Krzyże takie stawiano najczęściej w miejscu zabójstwa. Zwane są też krzyżem pojednania, jako że była to ostatnia część pokuty za morderstwo i przy krzyżu następowało pojednanie mordercy z rodziną ofiary.

Zamek Breitenstein

Zamek Breitenstein podobnie jak położony po drugiej stronie doliny Erfenstein założony został przez hrabiów von Leiningen w pobliżu granicy z terytorium biskupów ze Speyer jako ochrona i stacja kontrolna drogi w dolinie wzdłuż górnego biegu rzeki Speyerbach. Zbudowany został 10 do 20 lat przed zamkiem Erfenstein, w opisach właściciele zostali wymienieni już w 1257 roku.

Zamek Wegelnburg

Zamek Wegelnburg zwany również Wegelenburg, koło Nothweiler w Nadrenii-Palatynacie jest najwyżej położonym zamkiem w Pfalzu. Znajduję się na wysokiej na 572 m górze, dokładnie na granicy niemiecko-francuskiej. Na tym samym grzbiecie górskim, w bezpośredniej bliskości położone są Hohenburg, Löwenstein i Fleckenstein.

Zamek Wilgartaburg

Wilgartaburg lub Wiligartaburg zaliczany jest do najstarszych zamków w Pfalzu. Niestety jego historia nie jest bliżej znana. Powstał przypuszczalnie na początku XI w. wybudowany przez opata klasztoru Hornbach. W czasie przeprowadzonych prac wykopaliskowych stwierdzono, że obiekt był użytkowany do XIII w. Nie wiadomo czy został zniszczony w tym czasie czy też później. Podania mówią, że mieszkała tu hrabina Wiligarta prowadząc pustelnicze życie po śmierci jej męża, żeby odpokutować za jego rozwiązłe życie.

Zamek Grafendahn

Zamek Grafendahn został zbudowany w 1425 roku przez Konrada von Mursel, lennika biskupów ze Spiry (Speyer) i wnuka Fridricha von Dahn (zobacz Altdahn). Od początku zamek był zaplanowany jako Ganerbenburg...

Pałac w Bad Bergzabern

Pałac w Bad Bergzaben jest dawniejszą posiadłością hrabiów i książąt z Zweibrücken, którzy mieli tutaj swój kurort. Pozostałością dawnego renesansowego pałacu powstałego w latach 1527-1579 jest klatka schodowa znajdująca się na dzisiejszym podwórzu zamkowym. Pożar w roku 1679 zniszczył doszczętnie stary budynek. Nowy budynek zbudował od nowa na miejscu starego Jonas Erikson Sundahl.

Zamek Battenburg

Prawdopodobnie zamek został wzniesiony przez grafa Friedrich III von Leiningen († 1287). Do zburzenia w czasie palatyńskiej wojny sukcesyjnej w 1689 roku zamek był w posiadaniu panów von Leininger, do których należał wówczas kraj Leininger. Wspólnie z położonym 1400 m na północ zamkiem Neuleiningen kontrolował wejście do doliny Eckbach. 5 km na południowy zachód w górę strumienia położony jest rodowy zamek panów von Leiningen - Altleiningen.

Zamek Altdahn

Zamek położony jest w południowym Lesie Palatyńskim, około 1 kilometr na wschód od niewielkiego miasta Dahn. Należy do grupy zamków z Dahn, do których zalicza się również zamki Grafendahn i Tanstein. Te trzy zamki nie powstały w tym samym czasie, ale położone są jeden obok drugiego na jednym grzbiecie górskim. Jedynymi zbudowanymi w podobny sposób są trzy zamki położone w Wogezach, w górnej Alzacji, koło miejscowości Husseren-les-Châteaux.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: