Zamek Neudahn

Zwiedzony: 31 lipca 2001

,
0°C
Zamek Neudahn
lipiec 2001

Położenie:

Zamek Neudahn – 

2 km na północny–zachód od miejscowości Dahn, 

w powiecie 

Südwestpfalz, 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

Około 2 kilometry w kierunku północno–zachodnim od Dahn w 1230 roku Heinrich von Mursel z bocznej linii rycerzy z Dahn buduje własną siedzibę. Już w 1327 roku wymiera linia von Neudahn. TansteinAltdahn i Neudahn przynależały od tego czasu do wspólnych właścicieli z Dahn. W 1438 roku odradza się znów linia von Neudahn i we wczesnych latach XVI wieku rozbudowuje i umacnia zamek. W 1552 roku nocował tu król Francji Henryk II. Po wymarciu właścicieli w 1603 roku zamek jako swe lenno przejęła kapituła zakonu ze Speyer, która miała tu swój urząd, aż do zniszczenia przez Francuzów w 1689 roku. Restauracje przeprowadzono w latach 1936-37 (Bawaria) i 1976-81 (Urząd Ochrony Zabytków Rheinland Pfalz), kiedy to zmodernizowano bastiony, odbudowano schody i przeprowadzono roboty murarskie na dolnym i górnym zamku.

Imponujący masywny korpus budynku składa się z dwóch czterokondygnacyjnych baszt z wczesnych lat XVI wieku. Jeszcze dziś robią wrażenie na odwiedzających położone w dolinie Wieslauter ruiny. Baszty poprzedzone są wysokim blokiem skalnym, na którym wznosi się zamek górny. Przez wieże prowadzi mocno chronione i umocnione przejście między zamkiem górnym i dolnym. Wszędzie rzuca się w oczy staranność wykonania robót kamieniarskich, m.in. otwory strzelnicze i odpływy wody zdobione są częściowo maszkaronami. Na uwagę zasługują również wewnętrzne kręcone schody, czy też sklepienia krzyżowe i beczkowe. W niezawierającym zbyt wiele pomieszczeń zamku górnym (ponownie dziś dostępnym) wyróżnić można resztki muru dwukondygnacyjnej budowli z prostokątnymi oknami i cysternę z czasów późnośredniowiecznych. Natomiast zamek dolny posiadał wiele pomieszczeń, w których tętniło dworskie życie dobrze chronione przez budowle obronne; okrągłą wieże bramy wejściowej, mury obronne z wieżyczkami i basteje (połowa XVI wieku) w kształcie klina od strony góry.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Zamek Wegelnburg

Zamek Wegelnburg zwany również Wegelenburg, koło Nothweiler w Nadrenii-Palatynacie jest najwyżej położonym zamkiem w Pfalzu. Znajduję się na wysokiej na 572 m górze, dokładnie na granicy niemiecko-francuskiej. Na tym samym grzbiecie górskim, w bezpośredniej bliskości położone są Hohenburg, Löwenstein i Fleckenstein.

Zamek Stahleck

Zamek Stahleck to jedna z wielu dawnych średniowiecznych warowni, usytuowanych na obszarze malowniczej Górnej Doliny Środkowego Renu. Znajduje się on na wysokiej, przeszło 160 metrowej skale na lewym brzegu rzeki w pobliżu niewielkiej miejscowości Bacharach. Warownia wybudowana została tu już prawdopodobnie pod koniec XI lub na początku XII wieku.

Krzyż kamienny w Hainfeld

Krzyż kamienny w Hainfeld położony jest na kościelnym podwórzu, na zachód od kościoła. Wykonany jest z piaskowca. Na przedniej części umieszczone jest serce. Boczne ramiona zakończone są w formie koniczyny. Podwórze kościelne było kiedyś przykościelnym cmentarzem, stad przypuszczenie, że krzyż jest pozostałością krzyża nagrobnego.

Zamek Wolfsburg

W 1255 r. po raz pierwszy w dokumentach wymienia się zamek Wolfsburg jako „Castrum Volsperg”. Palatyn Ludwig II Surowy nadaje zamek w lenno rycerzowi Albrechtowi von Lichtenstein, który to zobowiązał się mieć zamek w opiece.

Zamek Klein-Frankreich

Zamek położony jest 290 metrów powyżej terenu na północnym stoku 325 metrowej góry Nestelberges, około 260 metrów na południe od zamku Berwartstein, oddzielony od niego doliną zwaną w języku ludowym „Trupie pole”.

Zamek Landeck

Zamek Staufów - Landeck zbudowano w 1200 roku do ochrony klasztoru Bildenfeld w Klingenmünster. Położony jest na wzniesieniu 350 m n.p.m. Wejście do zamku, znajdujące się od strony północnej, prowadzi ponad 10 metrów głęboką fosą. Drewniany most odnowiony w 1965 roku wspiera się na trzech potężnych filarach. Ostatnia trzecia część w przeszłości była mostem zwodzonym. Przez utrzymaną w dobrym stanie bramę, wchodzimy za okalający zamek pierścień murów obronnych, które powstały w XIV i XV wieku jako ochrona przed bronią palną.

Pałac w Bad Bergzabern

Pałac w Bad Bergzaben jest dawniejszą posiadłością hrabiów i książąt z Zweibrücken, którzy mieli tutaj swój kurort. Pozostałością dawnego renesansowego pałacu powstałego w latach 1527-1579 jest klatka schodowa znajdująca się na dzisiejszym podwórzu zamkowym. Pożar w roku 1679 zniszczył doszczętnie stary budynek. Nowy budynek zbudował od nowa na miejscu starego Jonas Erikson Sundahl.

Pałac Zweibrücken-Schloss

Poprzednikiem dzisiejszego pałacu był wybudowany w XII w. przez hrabiów Zweibrücken zamek do ochrony sąsiedniej drogi handlowej. Zamek ten leżał przy wschodnim ramieniu trójkąta jaki tworzy dziś plac pałacowy . W XVI i XVII stuleciu pałac, będący w tym czasie rezydencją książąt von Pfalz-Zweibrücken, był kilkakrotnie poszerzany i przebudowywany przez książąt Wittelsbach. Po zburzeniu w 1677 roku w czasie wojny holenderskiej pałac został odbudowany w 1725 r. w jego dzisiejszej formie. Pałac służący już nie celom obronnym tylko reprezentacyjnym powstał przy północnym ramieniu trójkąta.

Zamek Schlosseck

Zamek Schlosseck zbudowany został w IX/X w. i w XIII w. został rozbudowany. Badania archeologiczne wykazały że w XIII w. zamek padł ofiarą pożaru, ale w XIV w. był jeszcze zamieszkały. Jego pierwotna nazwa jak i data jego ostatecznego zniszczenia nie są znane.

Pałac Haardter Schloss

Ta pałacopodobna villa powstała w 1875 roku, zbudowana przez dr Augusta Ritter von Clemm, współzałożyciela firmy BASF, na obszarze dawnego zamku Winzingen. Po najróżniejszych perypetiach w historii pałac pozostaje nadal w rekach prywatnych. W latach 1928-1971 prosperował tu kurort i dom wypoczynkowy, później hotel i restauracja. W roku 1971 został zakupiony przez obecnego właściciela. W 2002 roku poddany został gruntownej renowacji i mieści się w nim tylko mały pensjonat.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: