Close

Dawny kościół ewangelicki w Nowym Miasteczku

pw. Opatrzności Bożej

Zwiedzony: 11 stycznia 2008

Dawny kościół ewangelicki w Nowym Miasteczku

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 2213 z 5.05.1976

2° C Czyste niebo
Dawny kościół ewangelicki w Nowym Miasteczku

styczeń 2008

Położenie:

Dawny kościół ewangelicki w Nowym Miasteczku (niem. Neustädtel), w województwie lubuskim.

Dawny kościół ewangelicki w Nowym Miasteczku

11 stycznia 2008

Opis:

Klasycystyczny kościół powstał w latach 1784-85 na miejscu starszego, szachulcowego z 1744 r. Tuż po II wojnie światowej budynek kościoła był systematycznie dewastowany. Część wyposażenia, w tym ołtarz wywieziono do Krosna Odrzańskiego, reszta została zniszczona. Do dziś nie jest do końca wyjaśniona sprawa kradzieży dwóch dzwonów z kościelnej wieży.

Pod koniec lat 50. budynek zaczął być wykorzystywany jako magazyn fabryki mebli. Dzięki różnym zabiegom Zielonogórskie Fabryki Mebli sfinansowały remont dachu kościoła. W roku 1978 ks. Majocha, po usilnych staraniach odzyskał kościół dla miejscowych wiernych. Wielkim nakładem sił i środków, od 1985 r. przez 5 lat dokonywano jego odnowy. Całość budynku otynkowano, wieża została pokryta miedzianą blachą, założona nowy krzyż na jej szczycie. Od podstaw odbudowano wnętrze – wykonano ołtarz, ławki, założono oświetlenie, nową posadzkę, zakupiono wyposażenie, dobudowano zakrystię.

16 października 1990 r. nastąpiło poświęcenie przez ks. bp ordynariusza Józefa Michalika kościoła pw. Opatrzności Bożej, który jest największym obiektem kultu religijnego w gminie.

Architektura

Założony na rzucie prostokąta, murowany z cegły, salowy. Wieża dobudowana od południa w 1888 roku, kwadratowa z dwoma przedsionkami po bokach, trzykondygnacyjna. Ostatnia kondygnacja ośmioboczna w formie latarni. Dach wieży zwieńczony mocno profilowanym, wysokim hełmem. Dach kościoła czterospadowy, mansardowy. Elewacje poprzecinane pilastrami i gzymsami.

na podstawie

strony www

Opis powstał na podstawie strony:

parafia.nowemiasteczko.org
Zobacz

Galeria:

Panoramy 3D

Dawny kościół ewangelicki w Nowym Miasteczku

Dawny kościół ewangelicki w Nowym Miasteczku

Inne zabytki w regionie :

pałac w żaganiu

Pałac w Żaganiu

Pałac został wzniesiony na miejscu średniowiecznego zamku Piastów z przełomu XIII i XIV wieku, a dokładniej 3 metry wyżej. Historia (...)

Czytaj
Dwór w Letnicy

Dwór w Letnicy

Budowę pierwszego założenia dworsko-folwarcznego należy wiązać z postacią Christopha von Köslitz z Buchałowa – męża Margaret von Knobelsdorff, który w (...)

Czytaj
Cerkiew w Lipinach

Cerkiew w Lipinach

Jest to nowa cerkiew wybudowana w latach 1980–1982. W 1990 nad kruchtą dobudowano wieżę-dzwonnicę, którą zwieńczono kopułą. Wymieniono też wszystkie (...)

Czytaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email