Dawny kościół ewangelicki w Nowym Miasteczku

pw. Opatrzności Bożej

Zwiedzone: 11 stycznia 2008

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 2213 z 5.05.1976

Dawny kościół ewangelicki w Nowym Miasteczku
styczeń 2008

Położenie:

Dawny kościół ewangelicki w Nowym Miasteczku – (niem. Neustädtel), na południowy–wschód od rynku, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim, w Polsce.

Opis:

Klasycystyczny kościół powstał w latach 1784-85 na miejscu starszego, szachulcowego z 1744 r. Tuż po II wojnie światowej budynek kościoła był systematycznie dewastowany. Część wyposażenia, w tym ołtarz wywieziono do Krosna Odrzańskiego, reszta została zniszczona. Do dziś nie jest do końca wyjaśniona sprawa kradzieży dwóch dzwonów z kościelnej wieży.

Pod koniec lat 50. budynek zaczął być wykorzystywany jako magazyn fabryki mebli. Dzięki różnym zabiegom Zielonogórskie Fabryki Mebli sfinansowały remont dachu kościoła. W roku 1978 ks. Majocha, po usilnych staraniach odzyskał kościół dla miejscowych wiernych. Wielkim nakładem sił i środków, od 1985 r. przez 5 lat dokonywano jego odnowy. Całość budynku otynkowano, wieża została pokryta miedzianą blachą, założona nowy krzyż na jej szczycie. Od podstaw odbudowano wnętrze – wykonano ołtarz, ławki, założono oświetlenie, nową posadzkę, zakupiono wyposażenie, dobudowano zakrystię.

16 października 1990 r. nastąpiło poświęcenie przez ks. bp ordynariusza Józefa Michalika kościoła pw. Opatrzności Bożej, który jest największym obiektem kultu religijnego w gminie.

Architektura

Założony na rzucie prostokąta, murowany z cegły, salowy. Wieża dobudowana od południa w 1888 roku, kwadratowa z dwoma przedsionkami po bokach, trzykondygnacyjna. Ostatnia kondygnacja ośmioboczna w formie latarni. Dach wieży zwieńczony mocno profilowanym, wysokim hełmem. Dach kościoła czterospadowy, mansardowy. Elewacje poprzecinane pilastrami i gzymsami.

na podstawie

parafia.nowemiasteczko.pl

Opis powstał na podstawie:

historia
Zobacz

Galeria:

Panoramy sferyczne 3D:

Inne zabytki w województwie lubuskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: