Zamek Ramstein

Zwiedzone: 11 listopada 2001

Zamek Ramstein
listopad 2001

Położenie:

Zamek Ramstein – w pobliżu miejscowości Baerenthal, w departamencie Moselle, w Lotaryngii, we Francji.

Opis:

Zamek Ramstein wygląda jak typowy zamek skalny posiadający resztki murów, komory skalne, wykute w skale schody i studnie. Powstał zapewne w XIII w. Między rokiem 1291 a 1317 był w posiadaniu Henriego von Ramstein, Hansa Uchtenera, a także rodów Werner i Netterns nazywanych von Ramstein. Później z zamkiem związane były także takie rody jak Jean von Montbronn, Wilhelm von Dorsweiler, Walter von Mietesheim, Friedrich von Wasigenstein, Walter von Falkenstein, Heinrich von Ramstein, Heinrich von Windstein i książęta Lotaryngii. W czerwcu 1335 roku zostaje zniszczony przez połączone wojska ze Strasburga i Berna. Powodem były nie dokończone rokowania pokojowe między Hanemannem von Lichtenberg, a panami z Ramstein i Falkenstein. Po zniszczeniu nie został nigdy odbudowany. W późniejszym czasie właścicielem był jeszcze hrabia Louis V von Lichtenberg, ród von Bootzheim, Philipp von Ramstein, Hans–Georg von Ramstein a także Boecklin von Boecklinsau. Ostatecznie ziemie zostały kupione przez hrabiów von Lichtenberg.

Poniżej zamku można zobaczyć dwa podziemne wejścia do jaskiń wykopane w 1936 roku przez francuskich inżynierów wojskowych w ramach Linii Maginota. Były one schronieniem dla miejscowej ludności podczas walk zimą 1944–45. Miejsce jest zamknięte ze względu na ochronę kolonii nietoperzy.

Obecnie ruiny jak i okoliczne lasy są własnością państwową. Do zamku prowadzą skalne schody przy których wisiały kiedyś tabliczki informujące o niebezpieczeństwie grożącym na zamku, które obecnie zamieniono na „Zakaz wstępu”. Nie jest to bezpodstawne, gdyż na zamku istnieje wiele niezabezpieczonych poręczami miejsc, w których grozi upadek.

Zamek jest chroniony od 1938 roku przez francuskie Ministerstwo Kultury.

Nazwa Ramstein pochodzi od słowa Rammestein. Ramme w lokalnym dialekcie oznacza kruka, a stein – skałę lub kamień.

Galeria:

Inne zabytki w Lotaryngii:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: