Zamek Ramstein

Zwiedzony: 11 listopada 2001

,
0°C
Zamek Ramstein
listopad 2001

Położenie:

Zamek Ramstein – 

w pobliżu miejscowości Baerenthal, 

w departamencie 

Moselle, 

w Lotaryngii, 

we Francji.

Opis:

Zamek Ramstein wygląda jak typowy zamek skalny posiadający resztki murów, komory skalne, wykute w skale schody i studnie. Powstał zapewne w XIII w. Między rokiem 1291 a 1317 był w posiadaniu Henriego von Ramstein, Hansa Uchtenera, a także rodów Werner i Netterns nazywanych von Ramstein. Później z zamkiem związane były także takie rody jak Jean von Montbronn, Wilhelm von Dorsweiler, Walter von Mietesheim, Friedrich von Wasigenstein, Walter von Falkenstein, Heinrich von Ramstein, Heinrich von Windstein i książęta Lotaryngii. W czerwcu 1335 roku zostaje zniszczony przez połączone wojska ze Strasburga i Berna. Powodem były nie dokończone rokowania pokojowe między Hanemannem von Lichtenberg, a panami z Ramstein i Falkenstein. Po zniszczeniu nie został nigdy odbudowany. W późniejszym czasie właścicielem był jeszcze hrabia Louis V von Lichtenberg, ród von Bootzheim, Philipp von Ramstein, Hans–Georg von Ramstein a także Boecklin von Boecklinsau. Ostatecznie ziemie zostały kupione przez hrabiów von Lichtenberg.

Poniżej zamku można zobaczyć dwa podziemne wejścia do jaskiń wykopane w 1936 roku przez francuskich inżynierów wojskowych w ramach Linii Maginota. Były one schronieniem dla miejscowej ludności podczas walk zimą 1944–45. Miejsce jest zamknięte ze względu na ochronę kolonii nietoperzy.

Obecnie ruiny jak i okoliczne lasy są własnością państwową. Do zamku prowadzą skalne schody przy których wisiały kiedyś tabliczki informujące o niebezpieczeństwie grożącym na zamku, które obecnie zamieniono na „Zakaz wstępu”. Nie jest to bezpodstawne, gdyż na zamku istnieje wiele niezabezpieczonych poręczami miejsc, w których grozi upadek.

Zamek jest chroniony od 1938 roku przez francuskie Ministerstwo Kultury.

Nazwa Ramstein pochodzi od słowa Rammestein. Ramme w lokalnym dialekcie oznacza kruka, a stein – skałę lub kamień.

Galeria:

Inne zabytki w Lotaryngii:

Zamek Falkenstein

1127 – Zbudowanie zamku przez hrabiego Petera von Lützelburg. 1143 – Po wymarciu hrabiów von Lützelburg zamek przechodzi w posiadanie hrabiego Folmara von Saarwerden. 1205 – Po raz pierwszy nazwą zamku nazywany jest Jacob von Falkenstein, lennik hrabiów von Saarwerden.

Zamek Rothenburg

Zamek Rothenburg, zwany również Rothenbourg albo Rotes Schlössel jest średniowieczną twierdzą położoną w pobliżu gminy Philippsbourg, kanton Bitche, departamencie Moselle. Od czasu zniszczenia w XIV wieku pozostaje w ruinie. Jest to zamek skalny położony na wysokiej na 400 m skale piaskowca będącej odnogą gór Rothenberg. Z zamku pozostały nieznaczne resztki murów, komory skalne, cysterna i fosa.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: