Zamek Ramstein

Zwiedzone: 11 listopada 2001

Zamek Ramstein
listopad 2001

Położenie:

Zamek Ramstein – 

w pobliżu miejscowości Baerenthal

, w departamencie 
Moselle, 
w Lotaryngii, 
we Francji.

Opis:

Zamek Ramstein wygląda jak typowy zamek skalny posiadający resztki murów, komory skalne, wykute w skale schody i studnie. Powstał zapewne w XIII w. Między rokiem 1291 a 1317 był w posiadaniu Henriego von Ramstein, Hansa Uchtenera, a także rodów Werner i Netterns nazywanych von Ramstein. Później z zamkiem związane były także takie rody jak Jean von Montbronn, Wilhelm von Dorsweiler, Walter von Mietesheim, Friedrich von Wasigenstein, Walter von Falkenstein, Heinrich von Ramstein, Heinrich von Windstein i książęta Lotaryngii. W czerwcu 1335 roku zostaje zniszczony przez połączone wojska ze Strasburga i Berna. Powodem były nie dokończone rokowania pokojowe między Hanemannem von Lichtenberg, a panami z Ramstein i Falkenstein. Po zniszczeniu nie został nigdy odbudowany. W późniejszym czasie właścicielem był jeszcze hrabia Louis V von Lichtenberg, ród von Bootzheim, Philipp von Ramstein, Hans–Georg von Ramstein a także Boecklin von Boecklinsau. Ostatecznie ziemie zostały kupione przez hrabiów von Lichtenberg.

Poniżej zamku można zobaczyć dwa podziemne wejścia do jaskiń wykopane w 1936 roku przez francuskich inżynierów wojskowych w ramach Linii Maginota. Były one schronieniem dla miejscowej ludności podczas walk zimą 1944–45. Miejsce jest zamknięte ze względu na ochronę kolonii nietoperzy.

Obecnie ruiny jak i okoliczne lasy są własnością państwową. Do zamku prowadzą skalne schody przy których wisiały kiedyś tabliczki informujące o niebezpieczeństwie grożącym na zamku, które obecnie zamieniono na „Zakaz wstępu”. Nie jest to bezpodstawne, gdyż na zamku istnieje wiele niezabezpieczonych poręczami miejsc, w których grozi upadek.

Zamek jest chroniony od 1938 roku przez francuskie Ministerstwo Kultury.

Nazwa Ramstein pochodzi od słowa Rammestein. Ramme w lokalnym dialekcie oznacza kruka, a stein – skałę lub kamień.

Galeria:

Inne zabytki w Lotaryngii:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: