Mury miejskie w Środzie Śląskiej

Zwiedzone: 1 sierpnia 2003

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 82 z 29.03.1949

Mury miejskie w Środzie Śląskiej
Mury na rysunku Friedricha Bernharda Wernera

Położenie:

Mury miejskie w Środzie Śląskiej – (niem. Neumarkt), mury okalały kiedyś całe Stare Miasto, dzwonnica będąca niegdyś bramą miejską stoi przy pl. Wolności, w powiecie średzkim, w województwie dolnośląskim, w Polsce.

Opis:

Stojąca przy kościele św. Andrzeja dzwonnica pochodzi z połowy XIV w. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów miasta. Pierwotnie była to wieża bramy miejskiej. Założona na planie prostokąta miała wysokość 33 m. Wieńczył ja kiedyś szpiczasty dach zakończony pozłacaną kulą. Uległ on ziszczeniu w czasie burzy w 1598 r. W dolnej części wieży umieszczono nieregularne otwory okienne, w górnej biforia. Od strony rynku we wnęce znajduję się gotycka figura tzw. Madonny Średzkiej. Przed dzwonnicą w 1728 roku ustawiono barokową figurę św. Jana Nepomucena.

Same mury miejskie w Środzie Śląskiej powstały w XIII w. kiedy to mieszczanie uzyskali zgodę króla Karola Luksemburskiego. Zostały poprowadzone wzdłuż granic miasta i połączone z zamkiem. Sam zamek obecnie nie istnieje. Do miasta prowadziły cztery bramy: Wrocławska, Świdnicka, Legnicka, oraz Rzeźnicza.

Do dziś zachowało się ok. 1700 m murów. W większości są one mocno obniżone. W najlepszym stanie przetrwały w północnym i południowym odcinku obwodu.

Galeria:

Inne zabytki w województwie dolnośląskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: