Close

Mury miejskie w Środzie Śląskiej

Zwiedzony: 1 sierpnia 2003

Mury miejskie w Środzie Śląskiej
Obiekt zabytkowy

nr rej.: 82 z 29.03.1949

Środa Śląska, PL
16°C
Overcast clouds
Mury miejskie w Środzie Śląskiej

Mury na rysunku Friedricha Bernharda Wernera

Położenie:

Mury miejskie w Środzie Śląskiej – 
(niem. Neumarkt), 

mury okalały kiedyś całe Stare Miasto, dzwonnica będąca niegdyś bramą miejską stoi przy pl. Wolności, w powiecie średzkim, w województwie dolnośląskim, w Polsce.

Mury miejskie w Środzie Śląskiej

1 sierpnia 2003

Opis:

Stojąca przy kościele św. Andrzeja dzwonnica pochodzi z połowy XIV w. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów miasta. Pierwotnie była to wieża bramy miejskiej. Założona na planie prostokąta miała wysokość 33 m. Wieńczył ja kiedyś szpiczasty dach zakończony pozłacaną kulą. Uległ on ziszczeniu w czasie burzy w 1598 r. W dolnej części wieży umieszczono nieregularne otwory okienne, w górnej biforia. Od strony rynku we wnęce znajduję się gotycka figura tzw. Madonny Średzkiej. Przed dzwonnicą w 1728 roku ustawiono barokową figurę św. Jana Nepomucena.

Same mury miejskie w Środzie Śląskiej powstały w XIII w. kiedy to mieszczanie uzyskali zgodę króla Karola Luksemburskiego. Zostały poprowadzone wzdłuż granic miasta i połączone z zamkiem. Sam zamek obecnie nie istnieje. Do miasta prowadziły cztery bramy: Wrocławska, Świdnicka, Legnicka, oraz Rzeźnicza.

Do dziś zachowało się ok. 1700 m murów. W większości są one mocno obniżone. W najlepszym stanie przetrwały w północnym i południowym odcinku obwodu.

Galeria:

Inne zabytki w województwie dolnośląskim:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email
77 / 100 Punktacja SEO