Kaplica na Górze Świętej Anny

pw. św. Anny

Zwiedzone: 13 kwietnia 2009

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 389 z 2.04.1963

Kaplica na Górze Świętej Anny
kwiecień 2009

Położenie:

Kaplica na Górze Świętej Anny – (niem. Annaberg, kolonia Wühleisen), na górze w zachodniej części wsi, w powiecie głogowskim, w województwie dolnośląskim, w Polsce.

Opis:

Kościół pw. św. Anny jest to mała kaplica – miejsce pielgrzymek mieszkańców Głogowa i okolic. U podnóża zaś wzniesienia – niewielka miejscowość, która przed wojną nosiła nazwę Annaberg, a dziś – Góra św. Anny. Pierwsze wzmianki o kaplicy, wówczas drewnianej, pochodzą z 1514r. i już wówczas – według dokumentów, które przetrwały po dzień dzisiejszy – była miejscem pielgrzymek wiernych. Obecny budynek zawdzięcza swój wygląd właścicielowi Kromolina, którym był hrabia Johann Christoph von Churschwandt. W 1716 roku rozpoczął on budowę murowanej kaplicy na miejscu poprzedniej drewnianej. W 1740 roku otrzymała ona dziedziniec, otoczony półkolistymi arkadami, co utworzyło rodzaj atrium.

Budynek samej kaplicy założony został na bazie prostokąta, a jedynymi jej zdobieniami są renesansowe szczyty. Od wschodu dobudowano zakrystię, od zachodu zaś półkolistą przybudówkę, skąd głoszono kazania dla przybyłych pielgrzymów zgromadzonych na dziedzińcu. Wyposażenie wnętrza jest utrzymane w stylu barokowym. Na tylnej części ołtarza zachowały się napisy z lat 1796, 1881 i 1882 – związane z renowacjami i modernizacją kaplicy. Przed kaplicą znajduje się statua św. Jana Nepomucena. Pod nią, na prawie zatartym przez czas napisie w języku niemieckim, umieszczono modlitwę w języku polskim.

Do kaplicy p.w. św. Anny prowadzi dość stroma ścieżka, na której tylko na początku pojawiają się schody.

Dziś kaplica jest kościołem filialnym parafii w Brzegu Głogowskim. Msza św. obecnie odprawiana jest raz do roku, w niedzielę po św. Annie (czyli po 26 lipca), podczas której odbywa się błogosławienie i poświęcenie Głogowa i Ziemi Głogowskiej oraz zgromadzonych tam samochodów.

U stóp ścieżki zobaczyć można ruiny, prawdopodobnie pustelni. Po okolicy krąży bowiem opowieść o Polaku pustelniku o imieniu Jan, który tam mieszkał w czasie międzywojnia. Człowiek ten pomagał Polakom przywiezionym na te tereny do prac przymusowych, modlił się razem z nimi, śpiewał pieśni w języku polskim. Został za to aresztowany przez Gestapo, a następnie stracony prawdopodobnie w Głogowie. Jedynym potwierdzeniem tej historii jest jej zapis na jednej ze ścian muru, który okala kaplicę Góra św. Anny. Tam też przeczytać można o dziejach samej kaplicy.

na podstawie

Opis powstał na podstawie:

tablicy umieszczonej przed kaplicą
Zobacz

Galeria:

Panoramy sferyczne 3D: