Kaplica na Górze Świętej Anny

pw. św. Anny

Zwiedzone: 13 kwietnia 2009

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 389 z 2.04.1963

Kaplica na Górze Świętej Anny
kwiecień 2009

Położenie:

Kaplica na Górze Świętej Anny – 
(niem. Annaberg, kolonia Wühleisen), 

na górze w zachodniej części wsi

, w powiecie 
głogowskim, 
w województwie dolnośląskim, 
w Polsce.

Opis:

Kościół pw. św. Anny jest to mała kaplica – miejsce pielgrzymek mieszkańców Głogowa i okolic. U podnóża zaś wzniesienia – niewielka miejscowość, która przed wojną nosiła nazwę Annaberg, a dziś – Góra św. Anny. Pierwsze wzmianki o kaplicy, wówczas drewnianej, pochodzą z 1514r. i już wówczas – według dokumentów, które przetrwały po dzień dzisiejszy – była miejscem pielgrzymek wiernych. Obecny budynek zawdzięcza swój wygląd właścicielowi Kromolina, którym był hrabia Johann Christoph von Churschwandt. W 1716 roku rozpoczął on budowę murowanej kaplicy na miejscu poprzedniej drewnianej. W 1740 roku otrzymała ona dziedziniec, otoczony półkolistymi arkadami, co utworzyło rodzaj atrium.

Budynek samej kaplicy założony został na bazie prostokąta, a jedynymi jej zdobieniami są renesansowe szczyty. Od wschodu dobudowano zakrystię, od zachodu zaś półkolistą przybudówkę, skąd głoszono kazania dla przybyłych pielgrzymów zgromadzonych na dziedzińcu. Wyposażenie wnętrza jest utrzymane w stylu barokowym. Na tylnej części ołtarza zachowały się napisy z lat 1796, 1881 i 1882 – związane z renowacjami i modernizacją kaplicy. Przed kaplicą znajduje się statua św. Jana Nepomucena. Pod nią, na prawie zatartym przez czas napisie w języku niemieckim, umieszczono modlitwę w języku polskim.

Do kaplicy p.w. św. Anny prowadzi dość stroma ścieżka, na której tylko na początku pojawiają się schody.

Dziś kaplica jest kościołem filialnym parafii w Brzegu Głogowskim. Msza św. obecnie odprawiana jest raz do roku, w niedzielę po św. Annie (czyli po 26 lipca), podczas której odbywa się błogosławienie i poświęcenie Głogowa i Ziemi Głogowskiej oraz zgromadzonych tam samochodów.

U stóp ścieżki zobaczyć można ruiny, prawdopodobnie pustelni. Po okolicy krąży bowiem opowieść o Polaku pustelniku o imieniu Jan, który tam mieszkał w czasie międzywojnia. Człowiek ten pomagał Polakom przywiezionym na te tereny do prac przymusowych, modlił się razem z nimi, śpiewał pieśni w języku polskim. Został za to aresztowany przez Gestapo, a następnie stracony prawdopodobnie w Głogowie. Jedynym potwierdzeniem tej historii jest jej zapis na jednej ze ścian muru, który okala kaplicę Góra św. Anny. Tam też przeczytać można o dziejach samej kaplicy.

na podstawie

Opis powstał na podstawie:

tablicy umieszczonej przed kaplicą
Zobacz

Galeria:

Panoramy sferyczne 3D:

Inne zabytki w województwie dolnośląskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: