Kaplica na Górze Świętej Anny

pw. św. Anny

Zwiedzony: 13 kwietnia 2009

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 389 z 2.04.1963

Zimna Brzeźnica, PL
10°C
Overcast clouds
Kaplica na Górze Świętej Anny
kwiecień 2009

Położenie:

Kaplica na Górze Świętej Anny – 

(niem. Annaberg, kolonia Wühleisen), 

na górze w zachodniej części wsi, 

w powiecie 

głogowskim, 

w województwie dolnośląskim, 

w Polsce.

Opis:

Kościół pw. św. Anny jest to mała kaplica – miejsce pielgrzymek mieszkańców Głogowa i okolic. U podnóża zaś wzniesienia – niewielka miejscowość, która przed wojną nosiła nazwę Annaberg, a dziś – Góra św. Anny. Pierwsze wzmianki o kaplicy, wówczas drewnianej, pochodzą z 1514r. i już wówczas – według dokumentów, które przetrwały po dzień dzisiejszy – była miejscem pielgrzymek wiernych. Obecny budynek zawdzięcza swój wygląd właścicielowi Kromolina, którym był hrabia Johann Christoph von Churschwandt. W 1716 roku rozpoczął on budowę murowanej kaplicy na miejscu poprzedniej drewnianej. W 1740 roku otrzymała ona dziedziniec, otoczony półkolistymi arkadami, co utworzyło rodzaj atrium.

Budynek samej kaplicy założony został na bazie prostokąta, a jedynymi jej zdobieniami są renesansowe szczyty. Od wschodu dobudowano zakrystię, od zachodu zaś półkolistą przybudówkę, skąd głoszono kazania dla przybyłych pielgrzymów zgromadzonych na dziedzińcu. Wyposażenie wnętrza jest utrzymane w stylu barokowym. Na tylnej części ołtarza zachowały się napisy z lat 1796, 1881 i 1882 – związane z renowacjami i modernizacją kaplicy. Przed kaplicą znajduje się statua św. Jana Nepomucena. Pod nią, na prawie zatartym przez czas napisie w języku niemieckim, umieszczono modlitwę w języku polskim.

Do kaplicy p.w. św. Anny prowadzi dość stroma ścieżka, na której tylko na początku pojawiają się schody.

Dziś kaplica jest kościołem filialnym parafii w Brzegu Głogowskim. Msza św. obecnie odprawiana jest raz do roku, w niedzielę po św. Annie (czyli po 26 lipca), podczas której odbywa się błogosławienie i poświęcenie Głogowa i Ziemi Głogowskiej oraz zgromadzonych tam samochodów.

U stóp ścieżki zobaczyć można ruiny, prawdopodobnie pustelni. Po okolicy krąży bowiem opowieść o Polaku pustelniku o imieniu Jan, który tam mieszkał w czasie międzywojnia. Człowiek ten pomagał Polakom przywiezionym na te tereny do prac przymusowych, modlił się razem z nimi, śpiewał pieśni w języku polskim. Został za to aresztowany przez Gestapo, a następnie stracony prawdopodobnie w Głogowie. Jedynym potwierdzeniem tej historii jest jej zapis na jednej ze ścian muru, który okala kaplicę Góra św. Anny. Tam też przeczytać można o dziejach samej kaplicy.

na podstawie

Opis powstał na podstawie:

tablicy umieszczonej przed kaplicą
Zobacz

Galeria:

Panoramy sferyczne 3D:

Inne zabytki w województwie dolnośląskim:

Zamek w Głogowie

Położony w Głogowie Zamek Książąt Głogowskich był siedzibą władców księstwa głogowskiego. W połowie XIII wieku książę Konrad I wzniósł w tym miejscu pierwszy zamek - drewnianą budowlę z murowaną wieżą, usytuowaną przy brodzie przez Odrę. Jego następca, Henryk III, zamek przebudował, włączając go w system murów obronnych, a w ciągu XIV i XV w. wybudowano trzy skrzydła. Na przełomie XV i XVI w. rezydował tutaj królewicz Zygmunt Jagiellończyk. W wiekach XVII i XVIII zamek, po kolejnych przebudowach, nabrał charakteru rezydencji pałacowej. Od r. 1742 mieli w nim siedzibę zarządcy pruscy.

Dwór w Glinicy

Glinica była rodowym gniazdem rodu von Niebelschütz nieprzerwanie od 1446 roku do końca II wojny światowej. Obecny obiekt powstał około 1680 roku w stylu renesansowym. W czasie wojny trzydziestoletniej uległ on zniszczeniu i został przebudowany w stylu wczesnobarokowym. Budynek na planie prostokąta o wymiarach 20 x 30 m., z zachowanym trójdzielnym podziałem. Otoczony fosą, nad którą od zachodu przerzucono mostek z kamienną balustradą. Podczas kolejnej przebudowy w 1900 roku od strony ogrodu dobudowano taras z umieszczonym nad nim balkonem. Od strony południowej powstał zaś balkon w formie loggi.

Zamek w Górze

Historia niewiele mówi o średniowiecznym zamku w Górze. Nie jest znany ani jej założyciel, ani późniejsi właściciele. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1155 r. z bulli papieża Hadriana IV. Lokacji miasta dokonał książę Henryk III Głogowski około 1288 r. Od 1319 r. Góra należała do Piastów Śląskich z linii ścinawskiej. Od końca XIV w. stała się własnością Piastów cieszyńskich, którym to właśnie przypisuje się budowę murowanej siedziby. Zamek włączony był w obwód obwarowań miejskich, zbudowany był na planie czworoboku z kolistymi basztami umieszczonymi w narożnikach. W 1491 r. właścicielem Góry był Jan Olbracht, późniejszy król Polski. W XIX w. zbrojownię przebudowano na więzienie i pod tą nazwą jest znana do dziś dnia.

Zamek Podskale

Zamek znajduje się na szczycie wzniesienia (422 m n.p.m., na skale wznoszącej się 25 m powyżej poziomu terenu. Istnieje kilka hipotez dotyczących jego powstania. Wspomina się o rodzinie Talkenbergów, jako budowniczych zamku, rycerzach raubritterach, a także wymienia się Henryka Brodatego, który jakoby miał postawić zamek w celu wzmocnienia południowych rubieży swego księstwa. Przed 1368 rokiem zamek przeszedł w posiadanie rodziny Dalach-Talkenberg

Zamek w Chobieni

Geograf Bawarski w 845 roku wymienia 20 grodów plemienia Dziadoszan, a wśród nich gród Cobena (Chobienia). Kolejne udokumentowane wzmianki o grodzie na lewym brzegu Odry, pochodzą z 1209 i 1238. Pierwszą murowana budowlę obronną w stylu późnogotyckim wzniesiono na miejscu dzisiejszej około XIV w.

Zamek w Prochowicach

Prochowicki zamek nad Kaczawą był rezydencją książąt legnickich. Rozbudowany w stylu renesansowym w XVI w. ufortyfikowany w XVII w. Podczas II wojny światowej uległa zniszczeniu część domu gotyckiego w północnym skrzydle zamku, w owym czasie powstała również wyrwa w południowo-wschodnim narożu czworobocznej wieży. Zachował się główny korpus zamku z XVI-XVII w. z wieżą oraz wały z bastejami. Od 1960 r. były prowadzone prace remontowe.

Zamek Grodziec

W miejscu gdzie przed wiekami miało swój gród plemię Bobrzan, na wysokiej zalesionej górze wznosi się zamek książęcy. Od X wieku istniała tu kasztelania Gradice. Pierwszą warownie wybudował Władysław II Wygnaniec w 1149 roku. Wspomina o tym Bulla papieża Hadriana II. W roku 1320 zamek sprzedano rycerskiemu rodowi Bożywojów, a w 1473 roku Grodziec kupił legnicki książę Fryderyk I.

Zamek Książ

wybudowany w latach 1288-1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego prawdopodobnie na miejscu dawnego grodu drewnianego 1392 – po śmierci księżnej Agnieszki wraz z resztą księstwa przechodzi pod berło monarchów czeskich, staje się siedzibą kolejnych starostów 1491-1497 – własność króla czeskiego i węgierskiego Władysława Jagiellończyka

Zamek Czocha

Na wysokim bazaltowym wzniesieniu (360 m n.p.m.), które opasuje rzeka Bóbr stoi zamek założony prawdopodobnie przez Bolesława II Łysego na początku XIII w. Wcześniej w tym miejscu znajdował się gród kasztelański wymieniany w dokumentach z 1155 roku. Najstarszą częścią zamku jest kamienna cylindryczna wieża, którą po badaniach archeologicznych na przełomie lat 80 i 90 uznano za najstarszą murowaną budowlę w Polsce.

Kościół pw. św. Józefa w Krzeszowie

Kościół pomocniczy pw. św. Józefa Oblubieńca, kościół bracki, obecnie pomocniczy, powstał w latach 1690 - 1696. Jest to budowla jednonawowa, z rzędami płytkich kaplic przylegających do nawy od strony wschodniej i zachodniej i z emporami ponad nimi, głęboki chór zakonny zakończony absydą od północy, fasada ze spływami walutowymi w szczycie i kamiennymi rzeźbami w niszach. Wnętrze kościoła nakryte sklepieniem kolebkowym z lunetami i w całości pokryte, wraz z chórem i kaplicami bocznymi freskową dekoracją malarską autorstwa M. Willmanna. We wnętrzu wyposażenie z czasów budowy.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: