Zamek Fleckenstein

Zwiedzony: 12 sierpnia 2001

,
0°C
Zamek Fleckenstein
Sierpień 2001

Położenie:

Zamek Fleckenstein – 

w pobliżu niemieckiej miejscowości Hirschtal, znajdujący się jednak we Francji, 

w departamencie 

Dolny Ren, 

w Alzacji, 

we Francji.

Opis:

 • 1129 – pierwsza udokumentowana wzmianka o zamku, którego właścicielem był Gottfried von Fleckenstein (obecnie powstały kontrowersje na temat tych dokumentów, jednak pewne jest ze w tym czasie zamek już egzystował)
 • 1138 – władcy Fleckenstein są ważnymi poplecznikami Hohenstauf’ów i ministeriałów z Hagenau
 • 1174 – w dokumentach wymienieni są Gottfried, Friedrich i Konrad von Fleckenstein, wnukowie wymienianego wcześniej Gottfrieda
 • Wielkie Bezkrólewie 1250–1270 – ród Fleckenstein piastował ważne urzędy, zarówno kościelne jak i świeckie. Budują w tym czasie i kupują inne zamki i posiadłości w okolicach głównej siedziby: HohenburgLöwenstein, Fröndsburg.
 • 1276 – Rudolf I Habsburg zdobywa zamek, nic nie wiadomo o zniszczeniach i następstwach tego dla Fleckenstein’ów
 • 1315 – zamek odpiera oblężenie wojsk ze Strasburga
 • 1407/1441 – zamek zostaje dalej rozbudowywany
 • 1467 – rodowi von Fleckenstein zostaje nadany tytuł baronów
 • 1618–1648 – w czasie wojny trzydziestoletniej zamek został oszczędzony
 • 1680 – w czasie wojny palatynackiej zamek został zniszczony przez wojska króla Ludwika XIV i pozostał w ruinie
 • 1710 – umiera ostatni z rodu Fleckenstein
 • 1850 – ruina zamku przechodzi w posiadanie barona i przedsiębiorcy von Dietrich
 • 1870 – zamek przechodzi w posiadanie Niemiec
 • 1898 – ruiny zamku zostają ustanowione pomnikiem historycznym
 • 1918 – zamek przechodzi w posiadanie Francji
 • do 1945 – oczyszczenie, zabezpieczenie i odbudowa zamku

Galeria:

Panoramy sferyczne 3D:

zamek Fleckenstein

zamek Fleckenstein

zamek Fleckenstein

Inne zabytki w Alzacji:

Pałac Rohan

Pałac Rohan zbudowany w XIII wieku, jeden z najważniejszych zabytków Strasburga. Jest on jednym z głównych przedstawicieli sztuki barokowej. Rozbudowano go gruntownie w XVIII wieku na podstawie planów stworzonych przez Roberta de Cotte. W XIX wieku przebywał i mieszkał tam Napoleon Bonaparte wraz z małżonką.

Kościół luterański w Froeschwiller

Podczas bitwy 6 sierpnia 1870 roku kościół został zniszczony. Niemiecki rząd obiecał jego szybką odbudowę, a także nowy kościół katolicki. W 1872 roku przyjęto projekt Charlesa Winklera, architekta zabytków, a neogotycki budynek został ukończony i otwarty w 1876 roku (dzwonnica jest inspirowana katedrą w Laon). Sam Wilhelm I Hohenzollern objął pieczę nad jego odbudową (odwiedził Froeschwiller 27 września 1876)

Zamek Wineck

Zamek Windeck, zwany również Wineck, jest małą, średniowieczną warownią górską położoną ponad doliną Winecker Tal koło Dambach w Alzacji. Ruiny zamku położone są na wysokości 368 m. Od strony wschodniej skały, gdzie znajdował się zamek dolny pozostały nieznaczne resztki murów.

Zamek Wasenbourg

Wasenbourg jest średniowieczną ruiną zamku, położoną koło Niederbronn-les-Bains w Alzacji, we Francji. Zamek położony jest na wysokiej na 432 m opadającej w kierunku północnym górze Reisberg ponad doliną Falkensteinbachtal i stanowił ważne połączenie miedzy Bitche i doliną Renu. W miejscu gdzie stoi obecnie zamek wznosiła się rzymska świątynia Merkurego.

Pałac Wissembourg

Pałac Stanisława, taką oficjalną nazwę nosi budynek, to zabudowania w kształcie litery U wraz z ogrodem i dziedzińcem o łącznej powierzchni 2600 metrów kwadratowych. Pałac był rezydencją i schronieniem króla Stanisława Leszczyńskiego latach 1719-1725, czyli do czasu wydania swej córki Marii za króla Francji Ludwika XV. Ostatnio pałac używany był jako szpital oraz dom dla osób w podeszłym wieku. Latem 2013 roku pałac został wystawiony na sprzedaż

Zamek Lutzelhardt

Lutzelhardt (niem. Lützelhardt) jest średniowieczna ruiną zamku położoną na wschód od Obersteinbach w Alzacji. Zamek Lutzelhardt był zamkiem górskim i położony jest na wysokości 330 m.Przedzamcze i zamek główny położone są na półce skalnej wielkości 60 x 10 metrów, wznoszącej się 20 metrów, powyżej otaczającego terenu. Zachowały się resztki stołpu, zabudowań, cysterna na wodę i sutereny.

Zamek Hohenburg

1224 – Wzmianka o Konradzie Puller von Hohenburg. Von Puller byli boczną gałęzią rodu von Fleckenstein. 1276 – Wolfram von Fleckenstein miał zatarg z Rudolfem von Habsburg. Jego krewni Puller von Hohenburg stanęli po jego stronie i ponieśli klęskę. Zamek Hohenburg przechodzi na własność Rzeszy jednak ród Puller dalej go zasiedla jako lennicy króla.

Zamek St. Paul

Zamek St. Paul w pobliżu miejscowości Wissembourg w Alzacji, przy granicy z Niemcami.

Zamek Verrerie

Zamek we Francji w miejscowości Verrerie w Alzacji

Zamek Schöneck

Zamek Schöneck został założony w XIII w. i wymieniony był po raz pierwszy w 1820 r. Wkrótce po tym został zniszczony przez Rudolfa Habsburga jako że stał się siedzibą Raubritterów. Od 1301 r. zamek był we posiadaniu rodu Lichtenberg. Następnie został lennem strasburskiej rodziny von Schöneck.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: