Zamek Gutenfels

Zwiedzone: 22 września 2002

Zamek Gutenfels
wrzesień 2002

Położenie:

Zamek Gutenfels – na prawym brzegu Renu, 110 m ponad miejscowością Kaub (200 m n.p.m.), w powiecie Rhein-Lahn-Kreis, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

Jako „zamek Kaub” został zbudowany jeszcze z polecenia panów von Falkenstein–Münzenberg około 1200 roku. W roku 1252 był bezskutecznie oblegany przez wojska antykróla Wilhelma z Holandii. W XIV w. wzniesiono mury obronne, wzmocnione od strony spodziewanego ataku międzymurzem. W tym samym czasie dobudowano na płaskowyżu od strony zachodniej przedzamcze. Po tym jak landgraf Wilhelm von Hessen w 1504 roku przez 39 dni bezskutecznie oblegał zamek, elektor Ludwig IV von Pfalz zmienił nazwę zamku na „Gutenfels” (Solidna skała). W 1508 r.odnowił i rozbudował zamek m.in. o południowe międzymurze. Z czasów Wojny Trzydziestoletniej pochodzi umiejscowiony od strony zachodniej podpiwniczony barbakan. W tym czasie zamek był wielokrotnie zdobyty. Do roku 1803 był kwaterą, której załogę stanowili inwalidzi. W roku 1793 został przekazany bez walki Francuzom i w 1806 został przez Napoleona wysadzony. W 1833 poprzez kupno został uratowany od wyburzenia i w latach 1889–92 wg projektu architekta Gustava Waltera odbudowany, przy znacznym zachowaniu pierwotnego charakteru.

31 grudnia 2006 został sprzedany w ręce prywatne. Do tego czasu był używany jako hotel.

Architektura

W obecnym stanie warownia składa się z części mieszkalnej, która stanowi rdzeń zamku, oraz przedzamcza – systemu umocnień usytuowanego na stokach wzgórza. Górny zamek tworzy część mieszkalna składająca się z dwóch czterokondygnacyjnych, prostokątnych skrzydeł, połączonych murami kurtynowymi. Całość tworzy plan czworoboku o wymiarach 21,60 m x 21,10 m. Masywne mury, przeprute niewielkimi oknami są zwieńczone blankami. Od strony wschodniej przylega do zabudowań wysoka na 35 m czworoboczna wieża strażnicza. Zabudowa przedzamcza, rozplanowana po dwóch przeciwnych stronach, ma układ nieregularny. Tworzy go kilkuwarstwowy system umocnień złożonych z murów obronnych i baszt. Ponadto od strony północno-zachodniej znajdowała się kaplica. Całość warowni ma charakter czysto obronny. Od strony stylistycznej przeważają w architekturze formy gotyckie, przy czym zachodnia część przedzamcza ma charakter renesansowy, zaś biforialne okna mają kształt nawiązujący do romanizmu. Na stokach wzgórza znajdują się rozległe plantacje winorośli.

Charakterystyczna sylwetka zamku wraz z historyczną zabudową miasta Kaub i zamkiem Pfalzgrafenstein tworzą malowniczy zaułek w zespole zabytkowym „Oberes Mittelrheintal”, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: