Pałac w Neuenbürgu

Zwiedzone: 16 marca 2003

Pałac w Neuenbürgu
marzec 2003

Położenie:

Pałac w Neuenbürgu – 

w zakolu rzeki Enz, ponad miastem Neuenbürg

, w powiecie 
Enz, 
w landzie Badenia–Wirtembergia, 
w Niemczech.

Opis:

Obecny pałac powstał w 1550 roku z inicjatywy księcia Christopha von Württemberg. Służył on jako rezydencja członkom rodziny książęcej. W XVII wieku powstały dwa razy krótko żyjące boczne linie rodu Württemberg–Neuenbürg. Budowla składa się do dziś z dwóch skośnie do siebie umieszczonych skrzydeł głównych, które na zachodzie mostem, zaś na wschodzie murem powiązane są w jeden czworokąt.

Pomimo kilku prób – w 1617 roku pod kierownictwem Heinricha Schickhardta wierzchołek góry po stronie południowej został wyrównany i założony został park – Neuenbürg nigdy nie był książęcą rezydencją. W czasie wojny trzydziestoletniej w 1638 roku pałac i miasto zostały splądrowane, ludzie wypędzeni, a pola zniszczone. W wyniku pożaru północne skrzydło zostało w latach 1652 do 1659 na nowo odbudowane, a pozostałe budynki odremontowane. Skrzydło południowe ma do dziś czystą renesansową formę.

Pałac Neuenbürg był zamieszkiwany przez książęcych urzędników i był siedzibą władz i urzędów. Do 2004 roku mieścił się tu Państwowy Urząd Leśny (Staatliche Forstamt), który po reformie administracyjnej zmienił się w powiatowy Urząd Leśny powiatu Enz. Od 1940 roku w zamkowych pomieszczeniach znajdowały się kwatery i pracownia malarska.

Od 2001 roku mieści się tu filia badeńskiego muzeum krajowego i pałac jest udostępniony do zwiedzania.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: