Pałac w Neuenbürgu

Zwiedzone: 16 marca 2003

Pałac w Neuenbürgu
marzec 2003

Położenie:

Pałac w Neuenbürgu – w zakolu rzeki Enz, ponad miastem Neuenbürg, w powiecie Enz, w landzie Badenia–Wirtembergia, w Niemczech.

Opis:

Obecny pałac powstał w 1550 roku z inicjatywy księcia Christopha von Württemberg. Służył on jako rezydencja członkom rodziny książęcej. W XVII wieku powstały dwa razy krótko żyjące boczne linie rodu Württemberg–Neuenbürg. Budowla składa się do dziś z dwóch skośnie do siebie umieszczonych skrzydeł głównych, które na zachodzie mostem, zaś na wschodzie murem powiązane są w jeden czworokąt.

Pomimo kilku prób – w 1617 roku pod kierownictwem Heinricha Schickhardta wierzchołek góry po stronie południowej został wyrównany i założony został park – Neuenbürg nigdy nie był książęcą rezydencją. W czasie wojny trzydziestoletniej w 1638 roku pałac i miasto zostały splądrowane, ludzie wypędzeni, a pola zniszczone. W wyniku pożaru północne skrzydło zostało w latach 1652 do 1659 na nowo odbudowane, a pozostałe budynki odremontowane. Skrzydło południowe ma do dziś czystą renesansową formę.

Pałac Neuenbürg był zamieszkiwany przez książęcych urzędników i był siedzibą władz i urzędów. Do 2004 roku mieścił się tu Państwowy Urząd Leśny (Staatliche Forstamt), który po reformie administracyjnej zmienił się w powiatowy Urząd Leśny powiatu Enz. Od 1940 roku w zamkowych pomieszczeniach znajdowały się kwatery i pracownia malarska.

Od 2001 roku mieści się tu filia badeńskiego muzeum krajowego i pałac jest udostępniony do zwiedzania.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: