Zamek Ehrenberg

Zwiedzony: 7 grudnia 2003

Bad Wimpfen, DE
-0°C
Clear sky
Zamek Ehrenberg
grudzień 2003

Położenie:

Zamek Ehrenberg – 

powyżej rzeki Neckar i miejscowości Heinsheim, części miasta Bad Rappenau, 

w powiecie 

Heilbronn, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Założenie zamku we wczesnym XII wieku powinno przypaść hrabiom Lauffen. Ehrenberg najpóźniej od 1193 roku był siedziba rodu von Ehrenberg (również Erenberg albo Ernberg) należącego do świty Staufów. Zamek znajdował się w bezpośrednim związku ze staufickim Kaiserpfalzem w pobliskim Wimpfen. W literaturze zamek często jest nazywany jako przed–obóz Wimpfen.

Najstarszą częścią zamku jest mur obwodowy dookoła zamku głównego, grubości około dwóch metrów. Budynki zamku głównego datowane są na XII–XIII wiek i stoją na bardzo mocnych kamiennych fundamentach. Do dziś zachowany jest donżon z 1235 roku, wysoki na 50 metrów (kiedyś był jeszcze 10 metrów wyższy) jak również wysokie na 15 metrów szczyty budynków zamku głównego. Pozostałe budynki zamku głównego rozpoznawalne są tylko poprzez pozostałości fundamentów. Uszkodzenia zamku pochodzą zapewne z czasów wojny trzydziestoletniej. Wokół zamku głównego powstało w XVII i XVIII wieku przedzamcze z wysoką na 30 metrów wieżą bramną wraz z budynkami mieszkalnymi i gospodarczymi w stylu barokowym.

Do zamku należy także położona na południe od muru obwodowego kaplica zamkowa z 1602 roku pod wezwaniem św. Albana, która założona była jako katolicki kościół dla mieszkańców Heinsheim i w 1778 roku przebudowana została w stylu barokowym.

Ród von Ehrenberg wymarł w XVII wieku. Po śmierci ostatniego z rodu zamek przeszedł w posiadanie miejscowości Heinsheim i pobliskiemu folwarkowi Zimmerhof należącemu do biskupstwa Worms, których następcą został landsgraf Hesji. Od niego w 1805 roku zamek i Zimmerhof zostały kupione przez baronów Racknitz.

Przedzamcze jest zamieszkiwane przez rodzinę Racknitz do dziś, ruiny zamku głównego służą jako stacja hodowli sokołów. Ponieważ zamek jest własnością prywatną i jest zamieszkały jego pomieszczenia nie mogą być oglądane.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Herrenzimmern

Zamek Herrenzimmern we wszystkich dotychczasowych wojnach został oszczędzony, ponieważ uważany był za zamek nie do zdobycia. Tutaj pisane były przez grafa Frobena Christopha (1519-1566) „Kroniki Zimmerschen” do obejrzenia w oryginale w krajowej bibliotece Wirtembergii. W roku 1504 zamek został przez nieostrożność spalony, jednak w roku 1513 został odbudowany przez hrabiego Gottfrieda Wernera (1484-1554) i jego brata hrabiego Wilhelma Wernera (1485-1575). Syn Frobena Christopha – hrabia Wilhelm (1549-1594) był ostatnim męskim potomkiem rodu von Zimmern.

Zamek Eberbach

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Eberbach, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Hohenrod

Zamek zwany również Hohenrod powstał prawdopodobnie w połowie XI wieku wybudowany jako refugium i zamek sygnałowy przez baronów von Röder. W tamtych czasach istniała bezpośrednia komunikacja wzrokowa miedzy zamkami Neuwindeck i Sponeck. Zamek był przypuszczalnie zniszczony w 1385 roku i krótko przed wojną chłopską (1524-1526) opuszczony. Od tego czasu nazywany był już ruiną. Znacznych uszkodzeń od piorunów doznał w 1824 i 1899 roku. W 1881 został kupiony i zabezpieczony przez rodzinę Röder.

Klasztor w Maulbronn

Klasztor w Maulbronn został założony prawdopodobnie ok. 1138 przez rycerza Waltera z Lomersheim, który zainspirowany reformatorskimi ideami Bernarda z Clairvaux, postanowił wstąpić do zakonu cystersów. Na potrzeby opactwa Walter oddał swoje włości w Eckenweiher położone pomiędzy Mühlacker a Lienzingen. Szybko jednak okazało się, że Eckenweiher nie było odpowiednią lokalizacją dla klasztoru. Brakowało wody oraz materiałów budowlanych. Walter zwrócił się o pomoc do nowo wybranego biskupa Spiry Günthera z Hennebergu. Biskup odwiedził konwent w 1147 i wkrótce potem przeniósł braci zakonnych do Maulbronn.

Zamek Hohenentringen

Zamek Hohenentringen położony w Niemczech, w pobliżu miejscowości Entringen, w landzie Badenia Wirtembergia.

Budynek przy Karlstrasse 2 w Karlsruhe

Budynek przy ul. Karlstrasse 2, w centrum Karlsruhe.

Zamek Urnburg

Według dawnych przekazów zamek Urnburg był dość znaczny. Do dziś pozostały zdziesiątkowane resztki stojącej na wzniesieniu wieży i mur w głębokich krzakach. Obszar naokoło wieży nie jest jednak naturalnego pochodzenia, znajdowała się ty dość duża warownia.

Zamek Weissenstein

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Pforzheim, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Hirschburg

Zamek założony był prawdopodobnie w XI stuleciu i był siedzibą rodową rodziny szlacheckiej Hirschberger (wcześniej Hirzberger). Po wymarciu ostatniego jej członka Ebenharda von Hirzberg w pierwszej ćwierci XIII w. zamek został przejęty przez nowych rycerzy lenników, którzy również zaczęli się nazywać "von Hirschberg".

Zamek Waseneck

Zamek został zbudowany przez książąt von Teck około 1200 roku. W 1270 roku został przebudowany i poszerzony. Od 1295 roku zarządcą zamku został ród Mayer von Waseneck i był nim do 1363 roku. W 1363 roku zamek dziedziczy książę Friedrich von Teck. Następnie wielokrotnie zmieniają się jego właściciele. W 1416 jest własnością hrabiego Eberharda IV von Würtemberg. Zamek ulega zniszczeniu i w 1460 roku jest już określany jako ruina. W 1806 roku mocno wówczas zniszczony zamek przechodzi w posiadanie Królestwa Wirtembergii. Odrestaurowany i częściowo odbudowany w latach 1968-80.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: