Zamek Ehrenberg

Zwiedzony: 7 grudnia 2003

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
Zamek Ehrenberg
grudzień 2003

Położenie:

Zamek Ehrenberg – 

powyżej rzeki Neckar i miejscowości Heinsheim, części miasta Bad Rappenau, 

w powiecie 

Heilbronn, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Założenie zamku we wczesnym XII wieku powinno przypaść hrabiom Lauffen. Ehrenberg najpóźniej od 1193 roku był siedziba rodu von Ehrenberg (również Erenberg albo Ernberg) należącego do świty Staufów. Zamek znajdował się w bezpośrednim związku ze staufickim Kaiserpfalzem w pobliskim Wimpfen. W literaturze zamek często jest nazywany jako przed–obóz Wimpfen.

Najstarszą częścią zamku jest mur obwodowy dookoła zamku głównego, grubości około dwóch metrów. Budynki zamku głównego datowane są na XII–XIII wiek i stoją na bardzo mocnych kamiennych fundamentach. Do dziś zachowany jest donżon z 1235 roku, wysoki na 50 metrów (kiedyś był jeszcze 10 metrów wyższy) jak również wysokie na 15 metrów szczyty budynków zamku głównego. Pozostałe budynki zamku głównego rozpoznawalne są tylko poprzez pozostałości fundamentów. Uszkodzenia zamku pochodzą zapewne z czasów wojny trzydziestoletniej. Wokół zamku głównego powstało w XVII i XVIII wieku przedzamcze z wysoką na 30 metrów wieżą bramną wraz z budynkami mieszkalnymi i gospodarczymi w stylu barokowym.

Do zamku należy także położona na południe od muru obwodowego kaplica zamkowa z 1602 roku pod wezwaniem św. Albana, która założona była jako katolicki kościół dla mieszkańców Heinsheim i w 1778 roku przebudowana została w stylu barokowym.

Ród von Ehrenberg wymarł w XVII wieku. Po śmierci ostatniego z rodu zamek przeszedł w posiadanie miejscowości Heinsheim i pobliskiemu folwarkowi Zimmerhof należącemu do biskupstwa Worms, których następcą został landsgraf Hesji. Od niego w 1805 roku zamek i Zimmerhof zostały kupione przez baronów Racknitz.

Przedzamcze jest zamieszkiwane przez rodzinę Racknitz do dziś, ruiny zamku głównego służą jako stacja hodowli sokołów. Ponieważ zamek jest własnością prywatną i jest zamieszkały jego pomieszczenia nie mogą być oglądane.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Wieża ciśnień w Mannheim

Wieża ciśnień będąca wizytówką Mannheim. Zbudowana w 1889 roku przez architekta ze Stuttgartu Gustava Halmhubera, który uczestniczył również w budowie berlińskiego Reichstagu. Jako serce wodociągów była używana aż do 2000 roku.

Zamek Albeck

Zamek Albeck w miejscowości Sulz w landzie Badenia Wirtembergia. Zachowały się resztki murów obronnych i pałac z licznymi otworami okiennymi (dawne okna łukowe).

Zamek Dauchstein

1080 – Pierwsza wzmianka o zamku Dachstein wraz z Kuno von Tahenstein. 1343-44 – Wraz z Heinrichem von Bynheim zamek po raz pierwszy po 250 latach jest wzmiankowany w dokumentach. Przypuszczalnie nastąpiła rozbudowa zamku, co potwierdzają ostatnie badania.

Pałac w Neuenbürgu

Obecny pałac powstał w 1550 roku z inicjatywy księcia Christopha von Württemberg. Służył on jako rezydencja członkom rodziny książęcej. W XVII wieku powstały dwa razy krótko żyjące boczne linie rodu Württemberg-Neuenbürg. Budowla składa się do dziś z dwóch skośnie do siebie umieszczonych skrzydeł głównych, które na zachodzie mostem, zaś na wschodzie murem powiązane są w jeden czworokąt.

Zamek Waldenburg

Historia tego zamku niestety nie jest znana. Prace badawcze, wykopaliskowe i archeologiczne gruzów wokół Waldenburgu nie przyniosły żadnego rozwiązania. Nie istnieją żadne dokumenty ani rysunki mogące coś wnieść w dzieje zamku. Kilka znalezisk garncarskich pozwala przypisać go do Górnego Renu i Jury Szwabskiej. Znaleziony w 1887 roku "Smoczy Lichtarz" z brązu znajduję się w Muzeum Krajowym Wirtembergii w Stuttgarcie.

Zamek Herrenberg

Z wymienianego w dokumentach z 1228 roku zamku Herrenberg, zbudowanego przez palatyna Rudolfa II z Tybingi, założyciela miasta Herrenberg, zachowały się na Górze Zamkowej jedynie skromne resztki. Od 1807 roku ruinę zamku wykorzystywano do pozyskiwania materiału budowlanego. Na miejscu wcześniejszej prochowni wznosi się obecnie powstała w 1957 roku wieża widokowa. We wcinającej się głęboko w górę części znajdują się jeszcze lochy. Do ówczesnego założenia zamkowego należały zabudowania gospodarcze z dwoma piwnicami, Pallas, donżon, wschodni mur kurtynowy i rozległe mury obwodowe.

Pałac Hohenstein

Pałac w Niemczech, w pobliżu miejscowości Hohenstein, w landzie Badenia Wirtembergia. Pałac powstał w 1925 roku. Stanowił własność grafów von Bissingen.

Zamek Yburg

XII w. - Wybudowanie zamku na górze Yberg 1245 r. - Zamek jest po raz pierwszy wzmiankowany w źródłach. do 1369 r. - Röder von Rodeck, nazywany grafem von Yberg, zostaje osadzony na zamku przez margrafa von Baden jako jego minister.

Zamek Weissenstein

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Pforzheim, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Waldeck

Zamek skalny powstał w XII wieku i po raz pierwszy wspomniany był w 1140 roku. Mieszkańcy zamku zostali później raubritterami i z tego powodu w XIII wieku zamek został zniszczony, jednak wkrótce potem został ponownie odbudowany. W 1553 roku umiera Tristan, ostatni z rodu von Waldeck i od 1600 roku zamek ulega powolnemu upadkowi.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: