Kościół w Rudnie

pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

Zwiedzone: 6 lipca 2009

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 139 z 4.08.1959

Kościół w Rudnie
lipiec 2009

Położenie:

Kościół w Rudnie – 
(niem. Rauden), 

w południowo–zachodniej części miejscowości

, w powiecie 
nowosolskim, 
w województwie lubuskim, 
w Polsce.

Opis:

Powstanie wsi datowane jest na połowę XIII w. W 1261 r. właściciel Rudna otrzymał od księcia Konrada zezwolenie na translokację prawną wsi. Nie wiemy, czy w tym czasie znajdował się we wsi kościół, powstanie dzisiejszego datuje się na schyłek XIII w. Wczesnogotycka świątynia, wzniesiona z kamienia polnego i rudy darniowej, składała się z nawy i zamkniętego trójbocznie prezbiterium. Od północy do prezbiterium dobudowano zakrystię. Prawdopodobnie w XV w. nawę nakryto stropem, prezbiterium otrzymało pozorne sklepienie, a teren cmentarza przykościelnego otoczono kamiennym murem.

Nieznane jest pochodzenie sklepionej przybudówki przylegającej od zachodu do nawy, prawdopodobnie stanowi ona podbudowę drewnianej wieży, której po pożarze w XVI-XVII w. już nie odbudowano. W 1314 r. patronat nad kościołem sprawował klasztor magdalenek ze Szprotawy. W XVI stuleciu świątynię przejęli luteranie. Po wojnie trzydziestoletniej patronat nad kościołem przejęli głogowscy jezuici (do 1764 r.). Do 1731 r. parafii w Rudnie podlegała Nowa Sól. W tym czasie świątynia była remontowana (budowa kruchty) i otrzymała nowe wyposażenie (m.in. barokowe ołtarze). W 1774 r. w pobliżu kościoła wzniesiono drewnianą dzwonnicę, na której w 1783 r. zawieszono nowy dzwon. Po pożarze w połowie XIX w. remontowano dach kościoła.

W końcu XX stulecia kościół w Rudnie był ponownie remontowany, otrzymał nowe pokrycie dachu, tynki na elewacji, konserwowano wyposażenie. Dziś jest filią parafii św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli.

Galeria:

Inne zabytki w województwie lubuskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: