Kolegiata ewangelicka w Landau

evangelische Stiftskirche

Zwiedzony: 29 lipca 2007

,
0°C
Kolegiata ewangelicka w Landau
lipiec 2007

Położenie:

Kolegiata ewangelicka w Landau – 

na południe od Rynku, w obrębie Starego Miasta, 

w powiecie 

Südliche Weinstraße, 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

Aby zapewnić opiekę kościelną i duszpasterską nad miastem graf Emich IV von Leiningen sprowadził zakon augustianów z Zabern z Alzacji (dzisiejsze Saverne) w 1276 r. W 1281 r. założyli oni klasztor i szpital oraz rozpoczęli budowę kościoła parafialnego. Z powodu szybkiego rozwoju miasta kościół wkrótce okazał się za mały.

Budowę kolegiaty rozpoczęto w 1333 r. Najstarsza część kościoła – wczesnogotycki chór, został ukończony w 1335 r. Około 1340 r. kolegiata została ukończona z wyjątkiem wieży zachodniej. Wieża została zbudowana między 1349 r a połową XV w. na prośbę i koszt Rady Miasta. W 1490 r. klasztor został przekształcony w kolegium świeckie. W tym samym roku dodaną drugą nawę od północy.

Kolegiata jest największym kościołem gotyckim w Palatynacie. Nawa ma 70 m długości z wieżą, 15 m wysokości i 20 m szerokości w środku. Wieża ma 55 m wysokości i wraz z 60 metrowymi wieżami Kościoła Mariackiego dominuje nad miastem.

Od 1522 r. w kolegiacie reformację głosił Johannes Bader. Wskutek tego w następnych latach większość mieszkańców została ewangelikami. Od 1530 r. kościół funkcjonował jako symultaniczny (Simultaneum), służąc zarówno katolikom jak i ewangelikom. Przetrwało to do 1893 r. kiedy to katolicy rozpoczęli budowę Kościoła Mariackiego, a kolegiata ostatecznie stała się protestancka.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Zamek Wachtenburg

Zamek pochodzi prawdopodobnie z XII wieku i został wybudowany tak samo prawdopodobnie przez Konrada von Hohenstaufen. Pierwsza autentyczna wzmianka o zamku pochodzi z 1257 roku. W 1471 roku został przez księcia elektora Friedricha I zniszczony i później tylko częściowo odbudowany. W roku 1689 została wysadzona połowa donżonu przez wojska francuskie.

Krzyż kamienny w Hainfeld

Krzyż kamienny w Hainfeld położony jest na kościelnym podwórzu, na zachód od kościoła. Wykonany jest z piaskowca. Na przedniej części umieszczone jest serce. Boczne ramiona zakończone są w formie koniczyny. Podwórze kościelne było kiedyś przykościelnym cmentarzem, stad przypuszczenie, że krzyż jest pozostałością krzyża nagrobnego.

Krzyż kamienny w Harthausen

Krzyż pokutny w Harthausen położony na wschód od miejscowości, przy drodze rowerowej biegnącej równolegle do rzeki Modenbach, na wschód od słupa energetycznego, około 8 m w polu. Wykonany z piaskowca z żwirowymi inkluzjami, o wymiarach 98 x 82 x 19 cm. Według tradycji leżą tutaj żołnierze polegli w czasie bitwy z 15 listopada 1703 roku w Speyerbach, pochowani przez okolicznych chłopów w kilku zbiorowych mogiłach. Wcześniej w rejonie Speyer, Dudenhofen, Hanhofen, Harthausen, Schwegenheim istniało więcej krzyży, które związane były z bitwą pod Spayerbach.

Zamek Scharfenberg

Zamek królewski Scharfenberg zbudowany został w XI w. obok zamków Trifels i Anebos. W XIII w., był mennicą miasta Annweiler, stąd też pochodzi jego inna nazwa - Münz.

Zamek Gutenfels

Jako "zamek Kaub" został zbudowany jeszcze z polecenia panów von Falkenstein-Münzenberg około 1200 roku. W roku 1252 był bezskutecznie oblegany przez wojska antykróla Wilhelma z Holandii. W XIV w. wzniesiono mury obronne, wzmocnione od strony spodziewanego ataku międzymurzem.

Kościół w Aschbacherhof

Kościół w Niemczech, w miejscowości Aschbacherhof, w landzie Nadrenia-Palatynat.

Zamek Wolfsburg

W 1255 r. po raz pierwszy w dokumentach wymienia się zamek Wolfsburg jako „Castrum Volsperg”. Palatyn Ludwig II Surowy nadaje zamek w lenno rycerzowi Albrechtowi von Lichtenstein, który to zobowiązał się mieć zamek w opiece.

Zamek Falkenburg

Ponad wsią Wilgartswisen w dolinie rzeki Queich, góruje długa i wąska skała z piaskowca. Na skale tej wznosił się niegdyś dumny i potężny zamek z którego niewiele dziś zostało. Jego powstanie jest niewiadome, pierwsza wzmianka datowana jest po roku 1246. Jego los był podobny jak i pozostałych zamków południowej części Pfälzer Wald'u

Krzyż pokutny w Gossersweiler-Stein

Krzyż pokutny w Gossersweiler-Stein położony przy drodze biegnącej z Gossersweiler do Völkersweiler. Wykonany z piaskowca, o wymiarach 65 x 65 x 17 cm. Zwany jest również "Scharkreuz", ponieważ na przedniej ścianie umieszczono płaskorzeźbę lemiesza od pługa. Z drugiej strony wyryte jest prawdopodobnie prymitywne oznaczenie pługa. Kamienny krzyż stoi w pobliżu granicy miejscowości i dlatego w starszych publikacjach określany jest jako krzyż z Völkersweiler.

Zamek Ruppertsecken

Zamek wybudowany prawdopodobnie w XII w. przez raugrafa Rupperta II. Po raz pierwszy wymieniany w dokumentach w 1344 roku. Zniszczony w 1470 roku. W historii wsi wspominany jako "zamek raubritterów Ruprechtseck". Zamek jest typowym zamkiem górskim. Zachowały się resztki wieży.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: