Kolegiata ewangelicka w Landau

evangelische Stiftskirche

Zwiedzone: 29 lipca 2007

Kolegiata ewangelicka w Landau
lipiec 2007

Położenie:

Kolegiata ewangelicka w Landau – na południe od Rynku, w obrębie Starego Miasta, w powiecie Südliche Weinstraße, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

Aby zapewnić opiekę kościelną i duszpasterską nad miastem graf Emich IV von Leiningen sprowadził zakon augustianów z Zabern z Alzacji (dzisiejsze Saverne) w 1276 r. W 1281 r. założyli oni klasztor i szpital oraz rozpoczęli budowę kościoła parafialnego. Z powodu szybkiego rozwoju miasta kościół wkrótce okazał się za mały.

Budowę kolegiaty rozpoczęto w 1333 r. Najstarsza część kościoła – wczesnogotycki chór, został ukończony w 1335 r. Około 1340 r. kolegiata została ukończona z wyjątkiem wieży zachodniej. Wieża została zbudowana między 1349 r a połową XV w. na prośbę i koszt Rady Miasta. W 1490 r. klasztor został przekształcony w kolegium świeckie. W tym samym roku dodaną drugą nawę od północy.

Kolegiata jest największym kościołem gotyckim w Palatynacie. Nawa ma 70 m długości z wieżą, 15 m wysokości i 20 m szerokości w środku. Wieża ma 55 m wysokości i wraz z 60 metrowymi wieżami Kościoła Mariackiego dominuje nad miastem.

Od 1522 r. w kolegiacie reformację głosił Johannes Bader. Wskutek tego w następnych latach większość mieszkańców została ewangelikami. Od 1530 r. kościół funkcjonował jako symultaniczny (Simultaneum), służąc zarówno katolikom jak i ewangelikom. Przetrwało to do 1893 r. kiedy to katolicy rozpoczęli budowę Kościoła Mariackiego, a kolegiata ostatecznie stała się protestancka.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: