Kolegiata ewangelicka w Landau

evangelische Stiftskirche

Zwiedzony: 29 lipca 2007

Landau in der Pfalz, DE
2°C
Overcast clouds
Kolegiata ewangelicka w Landau
lipiec 2007

Położenie:

Kolegiata ewangelicka w Landau – 

na południe od Rynku, w obrębie Starego Miasta, 

w powiecie 

Südliche Weinstraße, 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

Aby zapewnić opiekę kościelną i duszpasterską nad miastem graf Emich IV von Leiningen sprowadził zakon augustianów z Zabern z Alzacji (dzisiejsze Saverne) w 1276 r. W 1281 r. założyli oni klasztor i szpital oraz rozpoczęli budowę kościoła parafialnego. Z powodu szybkiego rozwoju miasta kościół wkrótce okazał się za mały.

Budowę kolegiaty rozpoczęto w 1333 r. Najstarsza część kościoła – wczesnogotycki chór, został ukończony w 1335 r. Około 1340 r. kolegiata została ukończona z wyjątkiem wieży zachodniej. Wieża została zbudowana między 1349 r a połową XV w. na prośbę i koszt Rady Miasta. W 1490 r. klasztor został przekształcony w kolegium świeckie. W tym samym roku dodaną drugą nawę od północy.

Kolegiata jest największym kościołem gotyckim w Palatynacie. Nawa ma 70 m długości z wieżą, 15 m wysokości i 20 m szerokości w środku. Wieża ma 55 m wysokości i wraz z 60 metrowymi wieżami Kościoła Mariackiego dominuje nad miastem.

Od 1522 r. w kolegiacie reformację głosił Johannes Bader. Wskutek tego w następnych latach większość mieszkańców została ewangelikami. Od 1530 r. kościół funkcjonował jako symultaniczny (Simultaneum), służąc zarówno katolikom jak i ewangelikom. Przetrwało to do 1893 r. kiedy to katolicy rozpoczęli budowę Kościoła Mariackiego, a kolegiata ostatecznie stała się protestancka.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Zamek Altleiningen

Podczas gdy gmina Altleiningen rozciąga się w dolinie wzdłuż rzeczki Eckbachs na wysokość 300 m n.p.m., zamek został wybudowany na wierzchołku wysokiej na 400 m góry, która wznosi się nad lewym brzegu Eckbach. Nazwa powstała – tak jak położonego pięć kilometrów na północny-wschód siostrzanego zamku Neuleiningen – od frankońskiego rodu szlacheckiego Leininger, do których wówczas należał kraj Leininger.

Zamek Rietburg

Zamek Rietburg koronuje porośnięty lasem wierzchołek ponad pałacem Villa Ludwigshöhe. Poniżej leży wioska winiarska - Rhodt z wieloma idyllicznymi domkami. Do zamku można dojść pieszo jak i dojechać wyciągiem krzesełkowym, którego dolna stacja znajduje się nieopodal pałacu Villa Ludwigshöhe.

Zamek Guttenberg

W sercu górnego Mundatwald’u na ponad 500 metrowym wzgórzu położony jest zamek Guttenberg. Jak wiele innych zamków w Lesie Palatyńskim (Pfälzer Wald) osiągalny jest tylko przez pieszych wędrowców. Po raz pierwszy wymieniony w 1150 roku był zamkiem królewskim jako część umocnień za czasów Staufów między Weissenburg (Alzacja), a Kaiserslautern.

Kaiserpfalz w Kaiserslautern

Kaiserpfalz lub Königspfalz (z niem. Pałac cesarski) – ogólna nazwa dla wszystkich zamków i pałaców (oraz wczesnośredniowiecznych palatiów) w Świętym Cesarstwie Rzymskim, które spełniały rolę siedziby i miejsca wykonywania władzy cesarza. Kaiserpfalz w Kaiserslautern wybudował cesarz Fryderyk I Barbarossa w latach 1152-58.

Zamek Scharfenberg

Zamek królewski Scharfenberg zbudowany został w XI w. obok zamków Trifels i Anebos. W XIII w., był mennicą miasta Annweiler, stąd też pochodzi jego inna nazwa - Münz.

Zamek Stauf

Zamek powstał dobrze przed rokiem 1000 jako "castellum Stoufenburc" co wykazują najstarsze dokumenty. Jako pierwszy jego mieszkaniec jest wspomniany w dokumentach z około 1000 roku książę Konrad I von Kärnten z rodu Salier. W XII wieku było to lenno królewskie w posiadaniu rodziny Gottfrieda von Stauf, które w późniejszych latach często zmieniało właścicieli (hrabiowie von Eberstein, von Zweibrücken, von Sponheim, von Nassau-Saarbrücken-Weilburg), aż do zniszczenia w czasie Wojny Chłopskiej w 1525 roku.

Zamek Wilenstein

Zamek Wilenstein został prawdopodobnie zbudowany przez cesarza Fryderyka Barbarrosę w 1152 roku dla ochrony ziem wokół Kaiserslautern. W dokumentach z 1169 roku szlachcicem z Wilenstein wymieniany był Merbodo von Wartenberg. W roku 1247 zamek był lennem hrabiów Leiningen.

Zamek Neudahn

Około 3 kilometry w kierunku północno zachodnim od Dahn w 1230 r. Heinrich von Mursel z bocznej linii rycerzy z Dahn Buduje własną siedzibę - zamek Neudahn. Już w 1327 roku wymiera linia von Neudahn. Tanstein, Altdahn i Neudahn przynależały od tego czasu do wspólnych właścicieli z Dahn. W 1438 roku odradza się znów linia von Neudahn i we wczesnych latach XVI wieku rozbudowuje i umacnia zamek. W 1552 roku nocował tu król Francji Henryk II.

Zamek Pfalzgrafenstein

1277 – Phillip II von Falkenstein–Münzenberg sprzedaje Kaub wraz z zamkiem i prawem do poboru cła palatynowi reńskiemu Ludwigowi II. Od tego czasu miejscowość należy do palatynów reńskich. 1326-27 – Cesarz Ludwig Bawarski wznosi na wyspie pięciokątną wieżę celną.

Zamek Hohenecken

Dokładna data powstania zamku jest obecnie niestety nie do odgadnięcia. Tymczasem w starej literaturze wspomina się o wybudowaniu go zaraz po powstaniu nowego zamku Barbarossy w Kaiserslautern (1156 r.) albo 50 lat później. Pięciokątny donżon i masywny mur kurtynowy wskazują na powstanie około 1200 roku.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: