Zamek Wilenstein

Zwiedzony: 14 kwietnia 2002

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
Zamek Wilenstein
kwiecień 2002

Położenie:

Zamek Wilenstein – 

na wysokiej na 400 m n.p.m. górze ponad doliną Karlstal i strumieniem Moosalb, na zachód od miejscowości Trippstadt, 

w powiecie 

Kaiserslautern, 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

Z zamku pozostały resztki muru tarczowego, bramy, palatium, pięciokątna wieża i międzymurze. Częściowo dostępne są również leżące niedaleko ruiny zamku Flörsheim. W latach sześćdziesiątych na terenie Wilenstein założone zostało ognisko młodzieżowe i znajduję się ono w prywatnym posiadaniu związku. Klasy szkolne i grupy młodzieży mogą przenocować na zamku. Samowystarczalny obiekt dysponuje 40 miejscami.

Zamek Wilenstein został prawdopodobnie zbudowany przez cesarza Fryderyka Barbarrosę w 1152 roku dla ochrony ziem wokół Kaiserslautern. W dokumentach z 1169 roku szlachcicem z Wilenstein wymieniany był Merbodo von Wartenberg. W roku 1247 zamek był lennem hrabiów Leiningen. W 1273 roku rycerz Johannes von Wilenstein 7 km na południowy–wschód od swego zamku zawładnął postawionym tam przez panów von Hohenecken kamiennym krzyżem i kazał wyryć na nim własne godło. „Herrn Johanns Creutz“ był wspominany po raz pierwszy w dokumentach w 1551 roku i istnieje do dziś w miejscowości, która wzięła od niego swą nazwę – Johanniskreuz.

W 1300 roku wymiera linia rodu Wartenbergów z Wilenstein. Z powodu sporów o spadek między raugrafem Konradem i wildgrafem Gottfriedem w 1334 roku zamek został zniszczony i w następnych latach odbudowany. W 1347 roku zamek został podzielony na dwie części jako lenno między rycerski ród von Flersheim (Flörsheim) i hrabinę–wdowę von Falkenstein. Tak powstawała wschodnia część, wyższej szlachty von Falkenstein, zwana zamkiem wysokim i zachodnia, niższej szlachty Flörsheim, zwana zamkiem dolnym. Między sąsiadami trwały ciągłe spory, zanim rok później doszło do ugody. W 1481 roku w wyniku wojny spadkowej Leiningen zamek przypadł w całości Kurpfalz.

W czasie wojny trzydziestoletniej w latach 1633/34 zamek został zniszczony i późniejszych latach pozostał niezamieszkały. W roku 1719 zamek i otaczające je lasy zakupił Baron Ludwig Anton von Hacke, pochodzący z dawnej turyńskiej szlachty, mieszkał jednak w swej rezydencji w Trippstadt. W 1792 roku podczas rewolucji francuskiej zamek został własnością republiki francuskiej. 1803 przeszedł w posiadanie Alzacji. W 1865 roku został kupiony przez królestwo Bawarii. Na początku lat 60 XX wieku odnowiona została część zamku górnego.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Zamek Schlosseck

Zamek Schlosseck zbudowany został w IX/X w. i w XIII w. został rozbudowany. Badania archeologiczne wykazały że w XIII w. zamek padł ofiarą pożaru, ale w XIV w. był jeszcze zamieszkały. Jego pierwotna nazwa jak i data jego ostatecznego zniszczenia nie są znane.

Zamek Tanstein

Zamek Tanstein położony jest na dwóch skałach od strony zachodniej. Jest najstarszą częścią grupy zamków w Dahn. Potwierdzają to zarówno romańskie mury jak i forma nazwy. W czasie sporu w 1522 roku został zdobyty i do roku 1544 zasiedlony przez arcybiskupa z Tier. W 1571 roku został zniszczony i od tego czasu nie był już zamieszkały.

Zamek Schlössel

Zamek Schlössel ma swój początek w czasach Karolingów jako Flichfeste z końca IX w. Mury obronne obejmują teren około 220 x 100 m. i przypuszczalnie nie były używane. W połowie XI w. wzgórze zostało wyrównane i powstał zamek Schlössel. Mury obwodowe stanowiły wówczas rodzaj przedzamcza.

Zamek Wachtenburg

Zamek pochodzi prawdopodobnie z XII wieku i został wybudowany tak samo prawdopodobnie przez Konrada von Hohenstaufen. Pierwsza autentyczna wzmianka o zamku pochodzi z 1257 roku. W 1471 roku został przez księcia elektora Friedricha I zniszczony i później tylko częściowo odbudowany. W roku 1689 została wysadzona połowa donżonu przez wojska francuskie.

Zamek Rietburg

Zamek Rietburg koronuje porośnięty lasem wierzchołek ponad pałacem Villa Ludwigshöhe. Poniżej leży wioska winiarska - Rhodt z wieloma idyllicznymi domkami. Do zamku można dojść pieszo jak i dojechać wyciągiem krzesełkowym, którego dolna stacja znajduje się nieopodal pałacu Villa Ludwigshöhe.

Krzyż pokutny w Burrweiler

Krzyż pokutny w Burrweiler w formie kapliczki położony jest północnej części wsi, przy cmentarnym parkingu. Wykonany jest z piaskowca o wymiarach 168 x 60 x 53 cm. Pierwotnie znajdował się na skrzyżowaniu dróg bardziej na północ, na skraju winnicy. Poniżej uszkodzonej niszy umieszczono krzyż typu greckiego. Kształt i forma sugerują powstanie w czasach średniowiecza.

Krzyż kamienny w Schwegenheim

Krzyż kamienny w Schwegenheim położony jest w lesie, około 300 metrów na wschód od drogi na Gommersheim. Wykonany jest z piaskowca o wymiarach 80 x 55 x 23 cm. Według napisu spoczywają tutaj szczątki żołnierzy poległych 15 listopada 1703 roku w bitwie koło Speyerbach, zakopane tutaj przez rolników z okolicznych wsi. Z tego samego powodu postawiono również inne kamienne krzyże w okolicznych gminach.

Zamek Rheinstein

Około 900 roku został wybudowany zamek będący królewską komorą celną. Wymienia się go także, jako Vogtsburg (zamek namiestnika). Cesarz Otto II podarował go arcybiskupstwu Moguncji. Między XI i XII wiekiem został przebudowany na zamek ochronny przez arcybiskupów i książąt–elektorów Moguncji. Swój historyczny punkt kulminacyjny zamek osiągnął w czasie pobytu niemiecko rzymskiego cesarza Rudolfa Habsburga (1282 - 1286).

Zamek Guttenberg

W sercu górnego Mundatwald’u na ponad 500 metrowym wzgórzu położony jest zamek Guttenberg. Jak wiele innych zamków w Lesie Palatyńskim (Pfälzer Wald) osiągalny jest tylko przez pieszych wędrowców. Po raz pierwszy wymieniony w 1150 roku był zamkiem królewskim jako część umocnień za czasów Staufów między Weissenburg (Alzacja), a Kaiserslautern.

Zamek Hohenfels w Pfalz

Zamek przypuszczalnie był wybudowany w XI. stuleciu przez Wernera I. von Bolanden. W 1352 roku będąc zamkiem raubritterów został zniszczony przez hrabiów Sponheim i wojska z miast Speyer i Worms. W 1932 roku zostały odkopane i oczyszczone jego fundamenty przez Historyczne Muzeum Speyer, które jednak w późniejszym czasie zostały częściowo uszkodzone tak, że pozostały z nich skąpe resztki.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: