Zamek Wilenstein

Zwiedzone: 14 kwietnia 2002

Zamek Wilenstein
kwiecień 2002

Położenie:

Zamek Wilenstein – 

na wysokiej na 400 m n.p.m. górze ponad doliną Karlstal i strumieniem Moosalb, na zachód od miejscowości Trippstadt

, w powiecie 
Kaiserslautern, 
w landzie Nadrenia–Palatynat, 
w Niemczech.

Opis:

Z zamku pozostały resztki muru tarczowego, bramy, palatium, pięciokątna wieża i międzymurze. Częściowo dostępne są również leżące niedaleko ruiny zamku Flörsheim. W latach sześćdziesiątych na terenie Wilenstein założone zostało ognisko młodzieżowe i znajduję się ono w prywatnym posiadaniu związku. Klasy szkolne i grupy młodzieży mogą przenocować na zamku. Samowystarczalny obiekt dysponuje 40 miejscami.

Zamek Wilenstein został prawdopodobnie zbudowany przez cesarza Fryderyka Barbarrosę w 1152 roku dla ochrony ziem wokół Kaiserslautern. W dokumentach z 1169 roku szlachcicem z Wilenstein wymieniany był Merbodo von Wartenberg. W roku 1247 zamek był lennem hrabiów Leiningen. W 1273 roku rycerz Johannes von Wilenstein 7 km na południowy–wschód od swego zamku zawładnął postawionym tam przez panów von Hohenecken kamiennym krzyżem i kazał wyryć na nim własne godło. „Herrn Johanns Creutz“ był wspominany po raz pierwszy w dokumentach w 1551 roku i istnieje do dziś w miejscowości, która wzięła od niego swą nazwę – Johanniskreuz.

W 1300 roku wymiera linia rodu Wartenbergów z Wilenstein. Z powodu sporów o spadek między raugrafem Konradem i wildgrafem Gottfriedem w 1334 roku zamek został zniszczony i w następnych latach odbudowany. W 1347 roku zamek został podzielony na dwie części jako lenno między rycerski ród von Flersheim (Flörsheim) i hrabinę–wdowę von Falkenstein. Tak powstawała wschodnia część, wyższej szlachty von Falkenstein, zwana zamkiem wysokim i zachodnia, niższej szlachty Flörsheim, zwana zamkiem dolnym. Między sąsiadami trwały ciągłe spory, zanim rok później doszło do ugody. W 1481 roku w wyniku wojny spadkowej Leiningen zamek przypadł w całości Kurpfalz.

W czasie wojny trzydziestoletniej w latach 1633/34 zamek został zniszczony i późniejszych latach pozostał niezamieszkały. W roku 1719 zamek i otaczające je lasy zakupił Baron Ludwig Anton von Hacke, pochodzący z dawnej turyńskiej szlachty, mieszkał jednak w swej rezydencji w Trippstadt. W 1792 roku podczas rewolucji francuskiej zamek został własnością republiki francuskiej. 1803 przeszedł w posiadanie Alzacji. W 1865 roku został kupiony przez królestwo Bawarii. Na początku lat 60 XX wieku odnowiona została część zamku górnego.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: