Zamek Wilenstein

Zwiedzony: 14 kwietnia 2002

,
0°C
Zamek Wilenstein
kwiecień 2002

Położenie:

Zamek Wilenstein – 

na wysokiej na 400 m n.p.m. górze ponad doliną Karlstal i strumieniem Moosalb, na zachód od miejscowości Trippstadt, 

w powiecie 

Kaiserslautern, 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

Z zamku pozostały resztki muru tarczowego, bramy, palatium, pięciokątna wieża i międzymurze. Częściowo dostępne są również leżące niedaleko ruiny zamku Flörsheim. W latach sześćdziesiątych na terenie Wilenstein założone zostało ognisko młodzieżowe i znajduję się ono w prywatnym posiadaniu związku. Klasy szkolne i grupy młodzieży mogą przenocować na zamku. Samowystarczalny obiekt dysponuje 40 miejscami.

Zamek Wilenstein został prawdopodobnie zbudowany przez cesarza Fryderyka Barbarrosę w 1152 roku dla ochrony ziem wokół Kaiserslautern. W dokumentach z 1169 roku szlachcicem z Wilenstein wymieniany był Merbodo von Wartenberg. W roku 1247 zamek był lennem hrabiów Leiningen. W 1273 roku rycerz Johannes von Wilenstein 7 km na południowy–wschód od swego zamku zawładnął postawionym tam przez panów von Hohenecken kamiennym krzyżem i kazał wyryć na nim własne godło. „Herrn Johanns Creutz“ był wspominany po raz pierwszy w dokumentach w 1551 roku i istnieje do dziś w miejscowości, która wzięła od niego swą nazwę – Johanniskreuz.

W 1300 roku wymiera linia rodu Wartenbergów z Wilenstein. Z powodu sporów o spadek między raugrafem Konradem i wildgrafem Gottfriedem w 1334 roku zamek został zniszczony i w następnych latach odbudowany. W 1347 roku zamek został podzielony na dwie części jako lenno między rycerski ród von Flersheim (Flörsheim) i hrabinę–wdowę von Falkenstein. Tak powstawała wschodnia część, wyższej szlachty von Falkenstein, zwana zamkiem wysokim i zachodnia, niższej szlachty Flörsheim, zwana zamkiem dolnym. Między sąsiadami trwały ciągłe spory, zanim rok później doszło do ugody. W 1481 roku w wyniku wojny spadkowej Leiningen zamek przypadł w całości Kurpfalz.

W czasie wojny trzydziestoletniej w latach 1633/34 zamek został zniszczony i późniejszych latach pozostał niezamieszkały. W roku 1719 zamek i otaczające je lasy zakupił Baron Ludwig Anton von Hacke, pochodzący z dawnej turyńskiej szlachty, mieszkał jednak w swej rezydencji w Trippstadt. W 1792 roku podczas rewolucji francuskiej zamek został własnością republiki francuskiej. 1803 przeszedł w posiadanie Alzacji. W 1865 roku został kupiony przez królestwo Bawarii. Na początku lat 60 XX wieku odnowiona została część zamku górnego.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Klasztor Limburg

Klasztor Limburg - dawny klasztor zbudowany w stylu romańskim prawdopodobnie w IX wieku w pobliżu miasta Bad Dürkheim na obrzeżu Lasu Palatynackiego, w Nadrenii-Palatynacie w Niemczech. Wcześniej znany jako opactwo "Pod Świętym Krzyżem" niem. "Zum heilgen Kreuz".

Zamek Schlössel

Zamek Schlössel ma swój początek w czasach Karolingów jako Flichfeste z końca IX w. Mury obronne obejmują teren około 220 x 100 m. i przypuszczalnie nie były używane. W połowie XI w. wzgórze zostało wyrównane i powstał zamek Schlössel. Mury obwodowe stanowiły wówczas rodzaj przedzamcza.

Zamek Breitenstein

Zamek Breitenstein podobnie jak położony po drugiej stronie doliny Erfenstein założony został przez hrabiów von Leiningen w pobliżu granicy z terytorium biskupów ze Speyer jako ochrona i stacja kontrolna drogi w dolinie wzdłuż górnego biegu rzeki Speyerbach. Zbudowany został 10 do 20 lat przed zamkiem Erfenstein, w opisach właściciele zostali wymienieni już w 1257 roku.

Zamek Battenburg

Prawdopodobnie zamek został wzniesiony przez grafa Friedrich III von Leiningen († 1287). Do zburzenia w czasie palatyńskiej wojny sukcesyjnej w 1689 roku zamek był w posiadaniu panów von Leininger, do których należał wówczas kraj Leininger. Wspólnie z położonym 1400 m na północ zamkiem Neuleiningen kontrolował wejście do doliny Eckbach. 5 km na południowy zachód w górę strumienia położony jest rodowy zamek panów von Leiningen - Altleiningen.

Zamek Neidenfels

Zamek Neidenfels został zbudowany około roku 1330 przez hrabiego Palatynatu Reńskiego (niem. Pfalzgraf) Rudolfa II Wittelsbacha, jako następca położonego w sąsiedztwie (po drugiej stronie góry) zamku Lichtenstein. Pierwsza udokumentowana wzmianka pochodzi z 1338 r. Lennikami była wówczas szlachta von Lichtenstein, Gerhard i Johannes von Odenbach, Wachenheim i Moosbach.

Zamek Rheinstein

Około 900 roku został wybudowany zamek będący królewską komorą celną. Wymienia się go także, jako Vogtsburg (zamek namiestnika). Cesarz Otto II podarował go arcybiskupstwu Moguncji. Między XI i XII wiekiem został przebudowany na zamek ochronny przez arcybiskupów i książąt–elektorów Moguncji. Swój historyczny punkt kulminacyjny zamek osiągnął w czasie pobytu niemiecko rzymskiego cesarza Rudolfa Habsburga (1282 - 1286).

Zamek Landeck

Zamek Staufów - Landeck zbudowano w 1200 roku do ochrony klasztoru Bildenfeld w Klingenmünster. Położony jest na wzniesieniu 350 m n.p.m. Wejście do zamku, znajdujące się od strony północnej, prowadzi ponad 10 metrów głęboką fosą. Drewniany most odnowiony w 1965 roku wspiera się na trzech potężnych filarach. Ostatnia trzecia część w przeszłości była mostem zwodzonym. Przez utrzymaną w dobrym stanie bramę, wchodzimy za okalający zamek pierścień murów obronnych, które powstały w XIV i XV wieku jako ochrona przed bronią palną.

Zamek Spangenberg

Zamek Spangenberg został przypuszczalnie wybudowany w XI w. W roku 1100 został zamkiem lennym w wyniku nadania przez biskupów z opactwa Spiry. W czasie "Weißenburger Fehde" między palatyńskim elektorem Friedrichem I, a baronami z dynastii Pfalz-Zweibrücken, doszło do obopólnego zniszczenia w 1470 r. położonych naprzeciwko siebie zamków Spangenberg i Erfenstein.

Zamek Frankenstein

Przez doliny Speyerbach i Hochspeyerbach prowadził w dawnych czasach ważny szlak komunikacyjny od Renu (Speyer) przez Neustadt an der Weinstraße do Kaiserslautern. Niedaleko też znajduje się rozgałęzienie na Bad Dürkheim i Worms. W tej okolicy hrabiowie von Leiningen i Lehenmanner z klasztoru Limburg w XIII wieku na miejscu małej osady obronnej z XII wieku (mur odkryty w 1989 roku) budują potężny zamek. Pierwszymi kasztelanami byli rycerze von Frankenstein wymienieni w 1146 roku – wymarli w XIV wieku.

Zamek Wegelnburg

Zamek Wegelnburg zwany również Wegelenburg, koło Nothweiler w Nadrenii-Palatynacie jest najwyżej położonym zamkiem w Pfalzu. Znajduję się na wysokiej na 572 m górze, dokładnie na granicy niemiecko-francuskiej. Na tym samym grzbiecie górskim, w bezpośredniej bliskości położone są Hohenburg, Löwenstein i Fleckenstein.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: