Zamek Wilenstein

Zwiedzone: 14 kwietnia 2002

Zamek Wilenstein
kwiecień 2002

Położenie:

Zamek Wilenstein – na wysokiej na 400 m n.p.m. górze ponad doliną Karlstal i strumieniem Moosalb, na zachód od miejscowości Trippstadt, w powiecie Kaiserslautern, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

Z zamku pozostały resztki muru tarczowego, bramy, palatium, pięciokątna wieża i międzymurze. Częściowo dostępne są również leżące niedaleko ruiny zamku Flörsheim. W latach sześćdziesiątych na terenie Wilenstein założone zostało ognisko młodzieżowe i znajduję się ono w prywatnym posiadaniu związku. Klasy szkolne i grupy młodzieży mogą przenocować na zamku. Samowystarczalny obiekt dysponuje 40 miejscami.

Zamek Wilenstein został prawdopodobnie zbudowany przez cesarza Fryderyka Barbarrosę w 1152 roku dla ochrony ziem wokół Kaiserslautern. W dokumentach z 1169 roku szlachcicem z Wilenstein wymieniany był Merbodo von Wartenberg. W roku 1247 zamek był lennem hrabiów Leiningen. W 1273 roku rycerz Johannes von Wilenstein 7 km na południowy–wschód od swego zamku zawładnął postawionym tam przez panów von Hohenecken kamiennym krzyżem i kazał wyryć na nim własne godło. „Herrn Johanns Creutz“ był wspominany po raz pierwszy w dokumentach w 1551 roku i istnieje do dziś w miejscowości, która wzięła od niego swą nazwę – Johanniskreuz.

W 1300 roku wymiera linia rodu Wartenbergów z Wilenstein. Z powodu sporów o spadek między raugrafem Konradem i wildgrafem Gottfriedem w 1334 roku zamek został zniszczony i w następnych latach odbudowany. W 1347 roku zamek został podzielony na dwie części jako lenno między rycerski ród von Flersheim (Flörsheim) i hrabinę–wdowę von Falkenstein. Tak powstawała wschodnia część, wyższej szlachty von Falkenstein, zwana zamkiem wysokim i zachodnia, niższej szlachty Flörsheim, zwana zamkiem dolnym. Między sąsiadami trwały ciągłe spory, zanim rok później doszło do ugody. W 1481 roku w wyniku wojny spadkowej Leiningen zamek przypadł w całości Kurpfalz.

W czasie wojny trzydziestoletniej w latach 1633/34 zamek został zniszczony i późniejszych latach pozostał niezamieszkały. W roku 1719 zamek i otaczające je lasy zakupił Baron Ludwig Anton von Hacke, pochodzący z dawnej turyńskiej szlachty, mieszkał jednak w swej rezydencji w Trippstadt. W 1792 roku podczas rewolucji francuskiej zamek został własnością republiki francuskiej. 1803 przeszedł w posiadanie Alzacji. W 1865 roku został kupiony przez królestwo Bawarii. Na początku lat 60 XX wieku odnowiona została część zamku górnego.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: