Zamek Wilenstein

Zwiedzony: 14 kwietnia 2002

Trippstadt, DE
-2°C
Overcast clouds
Zamek Wilenstein
kwiecień 2002

Położenie:

Zamek Wilenstein – 

na wysokiej na 400 m n.p.m. górze ponad doliną Karlstal i strumieniem Moosalb, na zachód od miejscowości Trippstadt, 

w powiecie 

Kaiserslautern, 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

Z zamku pozostały resztki muru tarczowego, bramy, palatium, pięciokątna wieża i międzymurze. Częściowo dostępne są również leżące niedaleko ruiny zamku Flörsheim. W latach sześćdziesiątych na terenie Wilenstein założone zostało ognisko młodzieżowe i znajduję się ono w prywatnym posiadaniu związku. Klasy szkolne i grupy młodzieży mogą przenocować na zamku. Samowystarczalny obiekt dysponuje 40 miejscami.

Zamek Wilenstein został prawdopodobnie zbudowany przez cesarza Fryderyka Barbarrosę w 1152 roku dla ochrony ziem wokół Kaiserslautern. W dokumentach z 1169 roku szlachcicem z Wilenstein wymieniany był Merbodo von Wartenberg. W roku 1247 zamek był lennem hrabiów Leiningen. W 1273 roku rycerz Johannes von Wilenstein 7 km na południowy–wschód od swego zamku zawładnął postawionym tam przez panów von Hohenecken kamiennym krzyżem i kazał wyryć na nim własne godło. „Herrn Johanns Creutz“ był wspominany po raz pierwszy w dokumentach w 1551 roku i istnieje do dziś w miejscowości, która wzięła od niego swą nazwę – Johanniskreuz.

W 1300 roku wymiera linia rodu Wartenbergów z Wilenstein. Z powodu sporów o spadek między raugrafem Konradem i wildgrafem Gottfriedem w 1334 roku zamek został zniszczony i w następnych latach odbudowany. W 1347 roku zamek został podzielony na dwie części jako lenno między rycerski ród von Flersheim (Flörsheim) i hrabinę–wdowę von Falkenstein. Tak powstawała wschodnia część, wyższej szlachty von Falkenstein, zwana zamkiem wysokim i zachodnia, niższej szlachty Flörsheim, zwana zamkiem dolnym. Między sąsiadami trwały ciągłe spory, zanim rok później doszło do ugody. W 1481 roku w wyniku wojny spadkowej Leiningen zamek przypadł w całości Kurpfalz.

W czasie wojny trzydziestoletniej w latach 1633/34 zamek został zniszczony i późniejszych latach pozostał niezamieszkały. W roku 1719 zamek i otaczające je lasy zakupił Baron Ludwig Anton von Hacke, pochodzący z dawnej turyńskiej szlachty, mieszkał jednak w swej rezydencji w Trippstadt. W 1792 roku podczas rewolucji francuskiej zamek został własnością republiki francuskiej. 1803 przeszedł w posiadanie Alzacji. W 1865 roku został kupiony przez królestwo Bawarii. Na początku lat 60 XX wieku odnowiona została część zamku górnego.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Zamek Wachtenburg

Zamek pochodzi prawdopodobnie z XII wieku i został wybudowany tak samo prawdopodobnie przez Konrada von Hohenstaufen. Pierwsza autentyczna wzmianka o zamku pochodzi z 1257 roku. W 1471 roku został przez księcia elektora Friedricha I zniszczony i później tylko częściowo odbudowany. W roku 1689 została wysadzona połowa donżonu przez wojska francuskie.

Pałac Zweibrücken-Schloss

Poprzednikiem dzisiejszego pałacu był wybudowany w XII w. przez hrabiów Zweibrücken zamek do ochrony sąsiedniej drogi handlowej. Zamek ten leżał przy wschodnim ramieniu trójkąta jaki tworzy dziś plac pałacowy . W XVI i XVII stuleciu pałac, będący w tym czasie rezydencją książąt von Pfalz-Zweibrücken, był kilkakrotnie poszerzany i przebudowywany przez książąt Wittelsbach. Po zburzeniu w 1677 roku w czasie wojny holenderskiej pałac został odbudowany w 1725 r. w jego dzisiejszej formie. Pałac służący już nie celom obronnym tylko reprezentacyjnym powstał przy północnym ramieniu trójkąta.

Zamek Lichtenstein

Zamek Lichtenstein zbudowany został około 1200 roku i należał do systemu obronnego Staufów. Chronił drogą łączącą Kaiserslautern ze Spirą. Był siedzibą rodową tak samo nazywanej rodziny – von Lichtenstein.

Zamek Steinenschloß

Założycielami zamku byli hrabiowie z Saarbrücken, ewentualnie boczna linia rodu z Leiningen. Poprzez znaleziska (przeważnie ceramikę) datuję się powstanie zamku w czasach późno salickich około 1100 roku albo końca XI wieku. Prawdopodobnie był to zamek graniczny chroniący południową granicę królestwa Kaiserslautern.

Pałac w Bad Bergzabern

Pałac w Bad Bergzaben jest dawniejszą posiadłością hrabiów i książąt z Zweibrücken, którzy mieli tutaj swój kurort. Pozostałością dawnego renesansowego pałacu powstałego w latach 1527-1579 jest klatka schodowa znajdująca się na dzisiejszym podwórzu zamkowym. Pożar w roku 1679 zniszczył doszczętnie stary budynek. Nowy budynek zbudował od nowa na miejscu starego Jonas Erikson Sundahl.

Zamek Falkenburg

Ponad wsią Wilgartswisen w dolinie rzeki Queich, góruje długa i wąska skała z piaskowca. Na skale tej wznosił się niegdyś dumny i potężny zamek z którego niewiele dziś zostało. Jego powstanie jest niewiadome, pierwsza wzmianka datowana jest po roku 1246. Jego los był podobny jak i pozostałych zamków południowej części Pfälzer Wald'u

Zamek Altdahn

Zamek położony jest w południowym Lesie Palatyńskim, około 1 kilometr na wschód od niewielkiego miasta Dahn. Należy do grupy zamków z Dahn, do których zalicza się również zamki Grafendahn i Tanstein. Te trzy zamki nie powstały w tym samym czasie, ale położone są jeden obok drugiego na jednym grzbiecie górskim. Jedynymi zbudowanymi w podobny sposób są trzy zamki położone w Wogezach, w górnej Alzacji, koło miejscowości Husseren-les-Châteaux.

Zamek Hambacher Schloss

I połowa XI w. – Zbudowana zostaje królewska twierdza Kästenburg przez dynastie salicką. 1100 – Poprzez darowiznę zamek przechodzi na własność opactwa w Spirze. 1525 – Podczas Wojny Chłopskiej zamek zostaje zniszczony.

Mury obronne w Landau

Miasto zostało założone w 1260 r. przez grafa Emicha IV von Leiningen–Landeck. Stanowiło dodatkową ochronę jego zamku Landeck. Prawa miejskie otrzymało w 1274 r. od króla Rudolfa I von Habsburg. Położone było w rozlewiskach rzeki Queich i otoczone nieregularnym prostokątem murów obronnych, wzmocnionych 25 wieżami.

Zamek Diemerstein

Zamek Diemerstein wymieniany jest w dokumentach w roku 1216 (Rudegar z Diemarstein, pierwszy szlachcic z zamku). Rok później opisani są szlachcice Männern Nebelung i Rüdiger von Dymarstein, zawikłani w finansowy spór z klasztorem Otterberg. Zadaniem władców Diemerstein była między innymi ochrona dróg od Frankenstein po Kaiserslautern.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: