Kościół w Gościeszowicach

pw. św. Katarzyny

Zwiedzone: 8 kwietnia 2018

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 228 z 27.03.1961

Kościół w Gościeszowicach
kwiecień 2018

Położenie:

Kościół w Gościeszowicach – (niem. Gießmannsdorf), w centrum wsi, w powiecie żagańskim, w województwie lubuskim, w Polsce.

Opis:

Kościół św. Katarzyny, murowany z kamienia polnego, cegły i rudy darniowej, zbudowany został w II połowie XIII wieku. W następnych wie­kach był wielokrotnie remontowany i przekształcany. Jest to świątynia ha­lo­wa, jednonawowa. Zachowało się gotyckie wiązanie dachowe, zwane koł­ko­wym. Wnętrze ma płaski strop polichromowany z XVII stulecia i szereg re­ne­san­so­wych płyt nagrobnych z wieku XVI i XVII.
We wnętrzu gościszowskiego kościoła znajduje się gotycki ołtarz w formie pen­tap­ty­ku, z 1505 roku, zbudowany w warsztacie Mistrza z Gościeszowic, z rzeźbą Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Ołtarz przeszedł do historii, bo jako pierwszy został przypisany warsztatowi nieznanego mistrza działającego na Dolnym Śląsku, w okolicach Żagania i Szprotawy. Artysta nosi zatem miano Mistrza Ołtarza z Gościeszowic (lub Gościszowic, jak chcą niektórzy). Jednak częściej o dziełach, które wyszły spod jego dłuta, mówi się, że były dziełem Warsztatu Mistrza Ołtarza z Gościszowic. Jego warsztat znajdował się w Żaganiu i prawdopodobnie związany był z tamtejszym klasztorem kanoników regularnych. Z warsztatem Mistrza wiązane są dzieła z Sulechowa (1499), Wichowa (ok. 1500), Dzikowic (ok. 1505), Konina Żagańskiego i Kościana (1507), Chich (1512, w kościele parafialnym w Bukowienie Bobrzańskiej), Konina Żagańskiego (1514), Chich (1516) i Mycielina (ok. 1520). Jednak prace można znaleźć znacznie dalej – od północno-zachodniego Śląska, przez Wielkopolskę, po okolice Drezna. Zdaniem historyków sztuki, także pewna liczba prac znajduje się w Brandenburgii.
Ołtarz z kościoła w Gościeszowicach jest typowym ołtarzem szafowym. W środkowej części tryptyku przedstawiona jest Madonna z dzieciątkiem na lewym ręku, ukazaną frontalnie. Majestat Marii został zamieniony na intymne macierzyństwo. Twarz Madonny zachwycają delikatna urodą

Galeria:

Inne zabytki w województwie lubuskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: