Zamek Rheinstein

Zwiedzony: 22 września 2002

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
Zamek Rheinstein
wrzesień 2002

Położenie:

Zamek Rheinstein – 

na wzgórzu nad Renem, na południe od miejscowości Trechtingshausen, 

w powiecie 

Mainz-Bingen, 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

Około 900 roku został wybudowany zamek będący królewską komorą celną. Wymienia się go także, jako Vogtsburg (zamek namiestnika). Cesarz Otto II podarował go arcybiskupstwu Moguncji. Między XI i XII wiekiem został przebudowany na zamek ochronny przez arcybiskupów i książąt–elektorów Moguncji. Swój historyczny punkt kulminacyjny zamek osiągnął w czasie pobytu niemiecko rzymskiego cesarza Rudolfa Habsburga (1282 – 1286). Cesarz przebywał tu do czasu sądu rycerzy rozbójników znad Renu (z zamku Reichenstein i Sooneck). Rudolph użyczył zamkowi nazwę „Königstein” (Królewska skała) i mówił o wyniosłości i powołaniu szlachetnego niemieckiego rycerstwa. Od XIV do XVII wieku zamek był nadany arcybiskupom z Mainz jako lenno.

Właściciele i lennicy zamku:

 • 1323 – Mathias, graf z Bucheneck (arcybiskup Moguncji)
 • 1348 – Kuno von Falkenstein (arcybiskup Moguncji)
 • 1409 – Johann von Nassau nadaje zamek w lenno dla tajnego radcy Johanna z Selheim i Königstein.
 • 1459 – książę elektor Dieter von Isenburg nadaje zamek w lenno wraz z wsią Assmannshausen dla Volperta von Dres.
 • 1572 – zamek zostaje przekazany z wszystkimi należącymi do tego dobrami dla „Mainzera Domcustus” i podkomorzemu Antonowi von Wiltberg. Domcustus nie może utrzymać zamku gospodarczo. Zamek stopniowo chylił się ku upadkowi, jednak do śmierci von Wiltbergów był ich rezydencją.
 • 1779 – po wielu latach, gdy ruina pozostała niewykorzystywana, przeszła w posiadanie tajnego doradcy J. von Eys. Zbył on mury za 4 Laubtalary (!) dla radcy stanu H. von Goll.
 • 1823 – 31 marca zamek kupuje Fryderyk Wilhelm Ludwig, królewski książę Prus. Książę był bratankiem króla Fryderyka Wilhelma III i królowej Luizy.
 • 1825-1829 – dokonano odbudowy. Książę Fryderyk nazywał odtąd zamek „Rheinstein”.
 • 1842 – zamek stał się ulubionym miejscem pobytu księcia. Przyjął tu na przykład królową Anglii, carycę Rosji, a także wzniósł kaplicę z grobami rodzinnymi.
 • 1863 – po śmierci Fryderyka zamek Rheinstein otrzymał w spadku jego syn Georg książę Prus.
 • 1902 – zamek dziedziczy Heinrich książę Prus, brat cesarza Wilhelma II.
 • 1929 – nową właścicielką zostaje małżonka Heinricha, Irene von Hessen und Rhein.
 • 1953 – ostatnią posiadaczką z niemieckiej arystokracji zostaje księżna Barbara von Hessen und Rhein, księżna Meklemburgii.
 • 1975 – zamek staje się prywatną własnością śpiewaka operowego Hermanna Hechera. Po 19 latach (!) prac renowacyjnych zamek znowu zaświecił starym połyskiem.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Zamek Ruppertsecken

Zamek wybudowany prawdopodobnie w XII w. przez raugrafa Rupperta II. Po raz pierwszy wymieniany w dokumentach w 1344 roku. Zniszczony w 1470 roku. W historii wsi wspominany jako "zamek raubritterów Ruprechtseck". Zamek jest typowym zamkiem górskim. Zachowały się resztki wieży.

Zamek Neukastel

Zamek Neukastel, wybudowany przypuszczalnie przez dynastię salicką, jest wzmiankowany w 1123 roku wraz z Heinrichem von Neukastel. po umieszczeniu królewskich klejnotów na sąsiednim zamku Trifels przez króla Konrada IV w 1246 r. zamek zostaje oddany przez Isengard, żonę królewskiego stolnika Philippa I von Falkenstein. Od tego czasu jest on zamkiem królewskim służącym do ochrony zamku Trifels.

Krzyż kamienny w Schwegenheim

Krzyż kamienny w Schwegenheim położony jest w lesie, około 300 metrów na wschód od drogi na Gommersheim. Wykonany jest z piaskowca o wymiarach 80 x 55 x 23 cm. Według napisu spoczywają tutaj szczątki żołnierzy poległych 15 listopada 1703 roku w bitwie koło Speyerbach, zakopane tutaj przez rolników z okolicznych wsi. Z tego samego powodu postawiono również inne kamienne krzyże w okolicznych gminach.

Pałac w Kirchheimbolanden

Pałac Kirchheimbolanden położony jest w miejscowości Kirchheimbolanden w Nadrenii-Palatynacie, w Niemczech. Jako zamek był po raz pierwszy wymieniany w dokumentach w 1390 roku.

Zamek Burghalder

Położone na pagórku "Burghalder" ponad miejscowością Hauenstein refugium powstało prawdopodobnie w czasach Karolingów w IX w. Służyło jako miejsce schronienia dla okolicznej ludności w czasie wojny. Po wejściu na szczyt niewiele można zobaczyć. O tym że istniał tu zamek informuje wykuta w skale inskrypcja. Dopiero dokładne rozejrzenie pozwoli nam znaleźć resztki rowów i wałów ziemnych.

Zamek Gutenfels

Jako "zamek Kaub" został zbudowany jeszcze z polecenia panów von Falkenstein-Münzenberg około 1200 roku. W roku 1252 był bezskutecznie oblegany przez wojska antykróla Wilhelma z Holandii. W XIV w. wzniesiono mury obronne, wzmocnione od strony spodziewanego ataku międzymurzem.

Zamek Tanstein

Zamek Tanstein położony jest na dwóch skałach od strony zachodniej. Jest najstarszą częścią grupy zamków w Dahn. Potwierdzają to zarówno romańskie mury jak i forma nazwy. W czasie sporu w 1522 roku został zdobyty i do roku 1544 zasiedlony przez arcybiskupa z Tier. W 1571 roku został zniszczony i od tego czasu nie był już zamieszkały.

Zamek Hohenfels w Pfalz

Zamek przypuszczalnie był wybudowany w XI. stuleciu przez Wernera I. von Bolanden. W 1352 roku będąc zamkiem raubritterów został zniszczony przez hrabiów Sponheim i wojska z miast Speyer i Worms. W 1932 roku zostały odkopane i oczyszczone jego fundamenty przez Historyczne Muzeum Speyer, które jednak w późniejszym czasie zostały częściowo uszkodzone tak, że pozostały z nich skąpe resztki.

Zamek Scharfenberg

Zamek królewski Scharfenberg zbudowany został w XI w. obok zamków Trifels i Anebos. W XIII w., był mennicą miasta Annweiler, stąd też pochodzi jego inna nazwa - Münz.

Zamek Anebos

Zamek Anebos jest środkowym zamkiem z grupy trzech szczytów koło Anweiler. Powstał przypuszczalnie w XII wieku (przed 1194 rokiem) do ochrony zamku Trifels i był zamieszkany przez tak samo zwanego zarządcę (von Anebos).

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: