Zamek Hornberg

Burg Horemberg

Zwiedzony: 7 grudnia 2003

Neckarzimmern, DE
0°C
Light snow
Zamek Hornberg
grudzień 2003

Położenie:

Zamek Hornberg – 

na stromym wzniesieniu (228,6 m n.p.m.) ponad doliną rzeki Necker i miejscowością Neckarzimmern, 

w powiecie 

Neckar-Odenwald, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Początki zamku nie są dokładnie znane, przypuszcza się ze został założony około XI w. Pierwsza wzmianka o zamku pojawiła się w 1184 roku jako “Burg Horemberg”. Najbardziej znanym właścicielem zamku był rycerz Götz von Berlichingen, który kupił go w 1517 r. (było to jego marzenie z młodości) i zmarł w nim w 1562 r.

Początkowo składały się z dwóch zamków, które zostały połączone na przełomie XV i XVI w. W 1612 r. został kupiony przez Reinharda z Gemmingen i do dziś należy do rodziny Gemmingen–Hornberg. W 1634 i 1645 r. podczas wojny trzydziestoletniej zamek został zdobyty i splądrowany. Ponownie w 1689 r. podczas wojny dziewięcioletniej (wojny palatynackiej). Od 1738 r. pozostawał niezamieszkany i był w ruinie do 1825 r., kiedy to został częściowo odnowiony.

Na początku XX w. zaczął być intensywnie przebudowywany. W 1953 r. na terenie dawnej stajni otwarto hotel i restaurację. Od 1968 r. mieści się w nim muzeum (można m.in. zobaczyć oryginalną zbroję Götza von Berlichingen). Zamek górny jest otwarty dla zwiedzających (także z przewodnikiem).

Obecnym właścicielem zamku jest słynny niemiecki winiarz baron Dayo von Gemmingen–Hornberg.

Na stromych tarasach poniżej zamku jest założona winnica, która według dokumentów jest drugą najstarszą istniejącą winnicą na świecie.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Ehrenberg

Założenie zamku we wczesnym XII wieku powinno przypaść hrabiom Lauffen. Ehrenberg najpóźniej od 1193 roku był siedziba rodu von Ehrenberg (również Erenberg albo Ernberg) należącego do świty Staufów. Zamek znajdował się w bezpośrednim związku ze staufickim Kaiserpfalzem w pobliskim Wimpfen. W literaturze zamek często jest nazywany jako przed-obóz Wimpfen.

Zamek Zavelstein

Zamek został założony około 1200 roku przez hrabiów Calw jako kasztelania. W 1345 roku wszedł w posiadanie hrabiów Wirtembergii. Po napadzie Schleglerbundes na hrabiego Eberhard II w Wildbad znalazł on tutaj schronienie w trakcie ucieczki. W 1367 roku nadał on miejscowości prawa miejskie. W 1616 roku książę Johann Friedrich przeniósł władzę z Zavelstein do Buwinghausen von Walmerode, i zaczął w ten pałac inwestować. Francuskie wojsko pod dowództwem generała Mélac zniszczyło zamek w 1692 roku.

Budynek przy Karlstrasse 2 w Karlsruhe

Budynek przy ul. Karlstrasse 2, w centrum Karlsruhe.

Zamek Wildenstein

Zamek Wildenstein należy do najlepiej zachowanych i najbardziej znanych zamków Niemieckich. Wznosi się na stromo opadających zboczach skał, 810 m n.p.m., 200 metrów powyżej Dunaju.

Zamek w Heidelbergu

Zamek w Heidelbergu (niem. Heidelberger Schloß), zamek gotycko-renesansowy położony na górze Königstuhl w Heidelbergu w Niemczech. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z roku 1225. Jego budowę podzielić można na dwa okresy główne: późnośredniowieczno-gotycki w latach ok. 1400 do 1544, w których był zamkiem obronnym oraz renesansowy w latach ok. 1549 do 1620, kiedy pełnił funkcję reprezentacyjnej rezydencji.

Zamek Kaltenstein

779 – Pierwsza wzmianka zamku zwanego wówczas Feinga w spisie majątku klasztoru z Fuldy. 1096 – Pierwsza wzmianka zamku Vaihingen. Do 1175 – Posiadłość rodziny hrabiów von Vaihingen. 1189 – Młoda linia hrabiów z Vaihingen z domu hrabiów von Calw—Löwenstein bierze za swą siedzibę pałac Kaltenstein. 1230 – Hrabia Gottfried von Vaihingen zakłada dzisiejsze miasto Vaihingen.

Pałac Bruchsal

Pałac w Bruchsal zbudowany został w stylu barokowym w połowie XVIII w. i począwszy od około roku 1720 służył jako oficjalna siedziba biskupów ze Spiry.

Zamek Enzberg

Zamek Enzberg leży na odnodze górskiej powyżej miasta. Resztki budowli obronnej opasane jest dwumetrowym murem na terenie której położone są wodociągi miejskie i wielu posesji prywatnych. Abstrahując od tego można jeszcze znaleźć w małym lasku z tyłu posesji prywatnych wiele wartościowych pozostałości zamku. Obszar ten należy prawdopodobnie do miasta. Reszta została w rekach prywatnych zamieniona na małe ogrody i tarasy. W części należącej do miasta zachowana została największa część zamku będąca zamkiem głównym.

Zamek Fürsteneck

Zamek górski powstał w XII wieku zbudowany przez hrabiow Zähringen. W 1225 roku wspominany jest jako "castrum". W 1286 roku kasztelanami na zamku byli Friedrich i Egino Fürstenberg, ministeriałowie króla Rudolfa I. Następnie zamek przechodzi w posiadanie biskupstwa ze Strassburga. Zniszczony został w 1635 roku w czasie wojny trzydziestoletniej.

Pałac Eichtersheim

Pałac Eichtersheim, wzniesiono w XVI wieku. Otoczony jest przez pałacowy staw, nad którym prowadzi prześliczny most z piaskowca. Zamek nawodny leży w środku historycznego parku z prastarym drzewostanem i botanicznymi rzadkościami. Od 1980 w zamku znajduje się ratusz gminny. Dawniej mieściła się w nim także restauracją.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: