Zamek Hornberg

Burg Horemberg

Zwiedzony: 7 grudnia 2003

,
0°C
Zamek Hornberg
grudzień 2003

Położenie:

Zamek Hornberg – 

na stromym wzniesieniu (228,6 m n.p.m.) ponad doliną rzeki Necker i miejscowością Neckarzimmern, 

w powiecie 

Neckar-Odenwald, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Początki zamku nie są dokładnie znane, przypuszcza się ze został założony około XI w. Pierwsza wzmianka o zamku pojawiła się w 1184 roku jako “Burg Horemberg”. Najbardziej znanym właścicielem zamku był rycerz Götz von Berlichingen, który kupił go w 1517 r. (było to jego marzenie z młodości) i zmarł w nim w 1562 r.

Początkowo składały się z dwóch zamków, które zostały połączone na przełomie XV i XVI w. W 1612 r. został kupiony przez Reinharda z Gemmingen i do dziś należy do rodziny Gemmingen–Hornberg. W 1634 i 1645 r. podczas wojny trzydziestoletniej zamek został zdobyty i splądrowany. Ponownie w 1689 r. podczas wojny dziewięcioletniej (wojny palatynackiej). Od 1738 r. pozostawał niezamieszkany i był w ruinie do 1825 r., kiedy to został częściowo odnowiony.

Na początku XX w. zaczął być intensywnie przebudowywany. W 1953 r. na terenie dawnej stajni otwarto hotel i restaurację. Od 1968 r. mieści się w nim muzeum (można m.in. zobaczyć oryginalną zbroję Götza von Berlichingen). Zamek górny jest otwarty dla zwiedzających (także z przewodnikiem).

Obecnym właścicielem zamku jest słynny niemiecki winiarz baron Dayo von Gemmingen–Hornberg.

Na stromych tarasach poniżej zamku jest założona winnica, która według dokumentów jest drugą najstarszą istniejącą winnicą na świecie.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Kościół katedralny w Herrenberg

Kościół katedralny jest symbolem miasta Herrenberg m.in. z racji swego położenia na zboczu góry ponad miastem. Z powodu swego położenia nazywany jest również przez miejscowych "Kwoką" gdyż tak jak kwoka roztacza opiekę nad swymi pisklętami. Powstał w dwóch fazach (1276-1293 i 1471-1493). Jest to pierwszy w stylu późnogotyckim kościół halowy jaki powstał w Wirtembergii.

Zamek Urnburg

Według dawnych przekazów zamek Urnburg był dość znaczny. Do dziś pozostały zdziesiątkowane resztki stojącej na wzniesieniu wieży i mur w głębokich krzakach. Obszar naokoło wieży nie jest jednak naturalnego pochodzenia, znajdowała się ty dość duża warownia.

Zamek Wachenburg

Wachenburg to zamek na wzgórzu ponad miastem Weinheim an der Bergstrasse. Został zbudowany w latach 1907-1928 przez konwent seniorów z Weinheim (Weinheimer Senioren-Convent), korpus dawnych studentów. Na zamku istnieje restauracja z bardzo ładną panoramą na leżące poniżej miasto.

Pałac Hochdorf

Pałac Hochdorf w Niemczech, w miejscowości Hochdorf, w landzie Badenia Wirtembergia.

Pałac Wasserburg

Pałac Wasserburg w Glatt jest jednym z nielicznych nawodnych pałaców w Niemczech, który nadal jest użytkowany. Jest też jednym z najstarszych pałaców renesansowych w południowych Niemczech.

Pałac Weinheimer Schloss

Pałac w Weinheim jest dawnym pałacem książąt Kurpfalzu a obecnie siedzibą zarządu miasta Weinheim. Książęta elektorowie Ruprecht III i później Ludwig III kupili w 1403 i 1423 roku w Weinheim różne przyległe posiadłości, aby wykorzystywać je, jako obóz i sporadyczne jako schronienie. Władcy Kurpfalzu zatrzymywali się od czasu do czasu w czasie posiedzeń w tamtejszych budynkach.

Zamek Schauenburg

Zamek został wybudowany w XI wieku przez księcia Bertholda II von Zähringen i po raz pierwszy wymieniany jest w dokumentach z 1120 roku. Następnymi posiadaczami byli hrabiowie von Calw (około 1090 r.), panowie von Eberstein (około 1200 r.) i rycerze von Schauenburg. Po wielokrotnych zniszczeniach jakie doznał zamek o XVIII w. pozostaje w ruinie.

Zamek Horneck

Zamek Horneck znajduje się w miejscowości Gundelsheim i dojazd do niego jest dość dobrze oznakowany. Rozpościera się na grzbiecie góry na północnym krańcu miejscowości, powyżej kilku nierzucających się w oczy dobudów. Obecnie znajduje się w nim dom starców. Oprócz tego znajduje się tu również bardzo nowocześnie ukształtowane muzeum wyjaśniające historię zamku i Zakonu Niemieckiego NMP mającego tutaj niegdyś swą siedzibę.

Zamek Hirschburg

Zamek założony był prawdopodobnie w XI stuleciu i był siedzibą rodową rodziny szlacheckiej Hirschberger (wcześniej Hirzberger). Po wymarciu ostatniego jej członka Ebenharda von Hirzberg w pierwszej ćwierci XIII w. zamek został przejęty przez nowych rycerzy lenników, którzy również zaczęli się nazywać "von Hirschberg".

Pałac w Karlsruhe

Pałac w Karlsruhe zbudowany został w 1715 roku jako rezydencja margrafa Karla Wilhelma von Baden-Durlach. Budynek zostaje wzniesiony częściowo z drewna i już w 1746 roku musiał być odrestaurowany. Drewniane konstrukcje podczas przebudowy zostały zastąpione kamieniem.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: