Zamek Hornberg

Burg Horemberg

Zwiedzone: 7 grudnia 2003

Zamek Hornberg
grudzień 2003

Położenie:

Zamek Hornberg – na stromym wzniesieniu (228,6 m n.p.m.) ponad doliną rzeki Necker i miejscowością Neckarzimmern, w powiecie Neckar-Odenwald, w landzie Badenia–Wirtembergia, w Niemczech.

Opis:

Początki zamku nie są dokładnie znane, przypuszcza się ze został założony około XI w. Pierwsza wzmianka o zamku pojawiła się w 1184 roku jako „Burg Horemberg”. Najbardziej znanym właścicielem zamku był rycerz Götz von Berlichingen, który kupił go w 1517 r. (było to jego marzenie z młodości) i zmarł w nim w 1562 r.

Początkowo składały się z dwóch zamków, które zostały połączone na przełomie XV i XVI w. W 1612 r. został kupiony przez Reinharda z Gemmingen i do dziś należy do rodziny Gemmingen–Hornberg. W 1634 i 1645 r. podczas wojny trzydziestoletniej zamek został zdobyty i splądrowany. Ponownie w 1689 r. podczas wojny dziewięcioletniej (wojny palatynackiej). Od 1738 r. pozostawał niezamieszkany i był w ruinie do 1825 r., kiedy to został częściowo odnowiony.

Na początku XX w. zaczął być intensywnie przebudowywany. W 1953 r. na terenie dawnej stajni otwarto hotel i restaurację. Od 1968 r. mieści się w nim muzeum (można m.in. zobaczyć oryginalną zbroję Götza von Berlichingen). Zamek górny jest otwarty dla zwiedzających (także z przewodnikiem).

Obecnym właścicielem zamku jest słynny niemiecki winiarz baron Dayo von Gemmingen–Hornberg.

Na stromych tarasach poniżej zamku jest założona winnica, która według dokumentów jest drugą najstarszą istniejącą winnicą na świecie.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: