Zamek Hornberg

Burg Horemberg

Zwiedzony: 7 grudnia 2003

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
Zamek Hornberg
grudzień 2003

Położenie:

Zamek Hornberg – 

na stromym wzniesieniu (228,6 m n.p.m.) ponad doliną rzeki Necker i miejscowością Neckarzimmern, 

w powiecie 

Neckar-Odenwald, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Początki zamku nie są dokładnie znane, przypuszcza się ze został założony około XI w. Pierwsza wzmianka o zamku pojawiła się w 1184 roku jako “Burg Horemberg”. Najbardziej znanym właścicielem zamku był rycerz Götz von Berlichingen, który kupił go w 1517 r. (było to jego marzenie z młodości) i zmarł w nim w 1562 r.

Początkowo składały się z dwóch zamków, które zostały połączone na przełomie XV i XVI w. W 1612 r. został kupiony przez Reinharda z Gemmingen i do dziś należy do rodziny Gemmingen–Hornberg. W 1634 i 1645 r. podczas wojny trzydziestoletniej zamek został zdobyty i splądrowany. Ponownie w 1689 r. podczas wojny dziewięcioletniej (wojny palatynackiej). Od 1738 r. pozostawał niezamieszkany i był w ruinie do 1825 r., kiedy to został częściowo odnowiony.

Na początku XX w. zaczął być intensywnie przebudowywany. W 1953 r. na terenie dawnej stajni otwarto hotel i restaurację. Od 1968 r. mieści się w nim muzeum (można m.in. zobaczyć oryginalną zbroję Götza von Berlichingen). Zamek górny jest otwarty dla zwiedzających (także z przewodnikiem).

Obecnym właścicielem zamku jest słynny niemiecki winiarz baron Dayo von Gemmingen–Hornberg.

Na stromych tarasach poniżej zamku jest założona winnica, która według dokumentów jest drugą najstarszą istniejącą winnicą na świecie.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Altroßwag

Zamek Mühlhausen w Niemczech, w pobliżu miejscowości Mühlhausen, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Minneburg

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Neckargerach, w landzie Badenia Wirtembergia.

Pałac w Nordstetten

Pałac w miejscowości Nordstetten powstał w latach 1737-1740. Odnowiony został niedawno przez Förderverein Nordstetter Schloss e.V z dużym zaangażowaniem społeczeństwa i mieści się w nim obecnie ratusz. Co roku odbywają się w nim koncerty, jak również przyznawane są nagrody literackie Auerbach.

Zamek Hohenzollern

Ród Hohenzollern po raz pierwszy został wspomniany w 1061 roku. W roku 1267 wymieniona została ich siedziba Castro Zolre, której wygląd, rozmiar i wyposażenie pozostaje nieznane. Przypuszcza się, że zamek został wybudowany już w pierwszej połowie XI wieku. W tym czasie musiał już być urządzony bogato i z przepychem.

Pałac Hochdorf

Pałac Hochdorf w Niemczech, w miejscowości Hochdorf, w landzie Badenia Wirtembergia.

Stary zamek w Neuenbürgu

XI-XII w. –Przypuszczalne założenie zamku. Koniec XIII w. – Zamek przechodzi na własność państwa. 1332 – Twierdza Neuenbürg jest własnością Wirtembergii.

Zamek Reichenstein

Na rycinie z XVII w. widoczny jest jeszcze zamek w ruinie. W chwili obecnej widoczne są tylko resztki murów. Założenie zamkowe ma plan prawie prostokątny, od strony grzbietu górskiego znajduje się fosa. Tarasy na zboczu powstały dopiero w XX w.

Zamek Ehrenberg

Założenie zamku we wczesnym XII wieku powinno przypaść hrabiom Lauffen. Ehrenberg najpóźniej od 1193 roku był siedziba rodu von Ehrenberg (również Erenberg albo Ernberg) należącego do świty Staufów. Zamek znajdował się w bezpośrednim związku ze staufickim Kaiserpfalzem w pobliskim Wimpfen. W literaturze zamek często jest nazywany jako przed-obóz Wimpfen.

Zamek Bernburg

Zamek Bernburg jest średniowieczną ruiną zamku położoną na północnych peryferiach miasta Rottweil, w powiecie ziemskim Rottweil w Badenii – Wirtembergii w Niemczech.

Zamek Hohenentringen

Zamek Hohenentringen położony w Niemczech, w pobliżu miejscowości Entringen, w landzie Badenia Wirtembergia.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: