Zamek Heimburg

Zwiedzone: 22 września 2002

Zamek Heimburg
wrzesień 2002

Położenie:

Zamek Heimburg – w górnej części doliny środkowego Renu, w pobliżu miejscowości Niederhambach, w powiecie Mainz-Bingen, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

Łatwo go pomylić z podobnie nazywanymi zamkami Hohenecken koło Kaiserslautern i Hoheneck przy Ipsheim. Nazwa Haimburg albo zamek Hohneck powstała z obu form „Hain(bach)eck” i „Hein(bach)burg” albo „Hein(bach)berg” i przez stulecia miała różne brzmienie. W 1305 roku było to Heineck, później Heyenburg, w 1344 roku Heimburg tak jak obecnie. W 1350 roku nazywał się zamek Heymberg albo Hoh(e)neck.
Zamek położony na występie skalnym północno–wschodniego stromego stoku lasu Binger Wald, bezpośrednio powyżej miejscowości Niederheimbach, między Bingen a Bacharach nad Renem. Od Bingen lub tamtego zakola Renu położony jest w odległości 10 km. (8 km. w linii powietrznej).

Z końcem XIII wieku Niederhaimbach był enklawą w posiadaniu Kurmainz, ponieważ Kurpfalz posiadało zamki (Fürstenberg, Sooneck, Reichenstein) zarówno na południe jak i na północ. Z tego powodu kazał arcybiskup Moguncji około 1294 roku wybudować zamek pograniczny. W latach 1315 i 1326–28 był on dodatkowo wzmacniany. W 1344 roku kiedy to Palatynat zrezygnował ze swoich posiadłości zamek Heimburg stracił szybko swe strategiczne znaczenie.

Aż do 1438 roku pełnił funkcję siedziby sądu niższej instancji z Moguncji. tak jak większość zamków z doliny środkowego Renu zniszczony został w czasie palatynackiej wojny sukcesyjnej. Odbudowany został w czasie „reńskiego romantyzmu” przez barona Wackerbarth i Eduarda Rabeneck.
W czasie późniejszej rozbudowy przez przemysłowca Hugo Stinnesa powstał budynek bramny i rozbudowano trakt mieszkalny w kierunku południowo-wschodnim. Z tego okresu pochodzą także dodatkowe ościeża okienne i blankowanie muru. Ze średniowiecza są jeszcze podwaliny wieży i muru obwodowego.

Zamek jest dziś w prywatnym posiadaniu i nie może być zwiedzany.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: