Zamek Altleiningen

Zwiedzone: 20 maja 2004

Zamek Altleiningen
maj 2004

Położenie:

Zamek Altleiningen – na wierzchołku wysokiej na 400 m góry, która wznosi się nad lewym brzegu Eckbach, ponad wsią o tej samej nazwie, w powiecie Bad Dürkheim, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

Nazwa powstała – tak jak położonego pięć kilometrów na północny–wschód siostrzanego zamku Neuleiningen – od frankońskiego rodu szlacheckiego Leininger, do których wówczas należał kraj Leininger.

Potężna twierdza górska jest zbudowana na skale i została prawdopodobna wzniesiona przez grafów Leininger – Emicha I i jego syna Emicha II w okresie od 1100 do 1110. Wówczas zwana była zamkiem Leiningen. Całe założenie zamkowe utworzono na szczycie góry, na planie trójkąta. Z pierwotnej budowy pozostały jedynie resztki muru po stronie zachodniej. Przedzamcze, oddzielone od zamku głównego, otoczone było przez rów i przez wykutą w skale fosę właściwą, nad którą prowadził most zwodzony. Dwa kilometry na południe od zamku Emich II założył w 1120 roku klasztor Höningen.

W czasie buntu chłopskiego w 1525 roku dokonano pierwszego zniszczenia. Dzisiejsze założenie bazuje na odbudowie w stylu renesansowym z 1528 roku, dokonanej z inicjatywy grafów Cuno II, Philippa I, Ludwiga i Johanna Casimira. Ponowną odbudowę musieli wykonać chłopi pańszczyźniani.
Od około roku 1600 zamek zaopatrywano w wodę ze sztolni wydrążonej głęboko w skale poniżej zamku.

W 1690 roku zamek został po raz drugi i ostatecznie zniszczony w czasie palatyńskiej wojny sukcesyjnej przez wojska francuskie. Później służył aż do połowy XIX wieku, jako kamieniołom, aż zostało to zniesione zakazem rządu Królestwa Bawarii. Obszar pozostał do 1933 roku w posiadłości grafów Leininger (linii Westerburg Leiningen), nim nabył go ówczesny powiat ziemski Frankenthal. W 1962 roku ruina została wzięta pod opiekę ochrony zabytków i w następnych sześciu latach odbudowano dojazd do zamku, uwzględniając przy tym pozostałe resztki muru na zachodzie.

Odbudowany tylko w części zamek stał się w 1968 roku schroniskiem młodzieżowym. W latach 1998 – 2000 zamek był od podstaw modernizowany. Przy tym remoncie wykonano także dach dwuspadowy (przedtem posiadał prosty, płaski dach w stylu lat 60). Sala rycerska jest wykorzystywana jako jadalnia, do pozostałych pomieszczeń gościnnych należy wyszynk zamkowy z letnim tarasem. Fosa główna została przekształcona na publiczny basen otwarty.

Pokryta dachem „sala pamięci”, oddzielona arkadami od dziedzińca, oferuje gościom około 250 miejsc siedzących. Od 1980 roku prowadzony jest Teatr Amatorski Zamku Altleiningen, wystawiający corocznie w miesiącach letnich ambitne sztuki teatralne. Są to zarówno klasyczne jak i nowoczesne sztuki, a także – z powodu odpowiedniego klimatu – sztuki historyczne.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: