Zamek Altleiningen

Zwiedzony: 20 maja 2004

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
Zamek Altleiningen
maj 2004

Położenie:

Zamek Altleiningen – 

na wierzchołku wysokiej na 400 m góry, która wznosi się nad lewym brzegu Eckbach, ponad wsią o tej samej nazwie, 

w powiecie 

Bad Dürkheim, 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

Nazwa powstała – tak jak położonego pięć kilometrów na północny–wschód siostrzanego zamku Neuleiningen – od frankońskiego rodu szlacheckiego Leininger, do których wówczas należał kraj Leininger.

Potężna twierdza górska jest zbudowana na skale i została prawdopodobna wzniesiona przez grafów Leininger – Emicha I i jego syna Emicha II w okresie od 1100 do 1110. Wówczas zwana była zamkiem Leiningen. Całe założenie zamkowe utworzono na szczycie góry, na planie trójkąta. Z pierwotnej budowy pozostały jedynie resztki muru po stronie zachodniej. Przedzamcze, oddzielone od zamku głównego, otoczone było przez rów i przez wykutą w skale fosę właściwą, nad którą prowadził most zwodzony. Dwa kilometry na południe od zamku Emich II założył w 1120 roku klasztor Höningen.

W czasie buntu chłopskiego w 1525 roku dokonano pierwszego zniszczenia. Dzisiejsze założenie bazuje na odbudowie w stylu renesansowym z 1528 roku, dokonanej z inicjatywy grafów Cuno II, Philippa I, Ludwiga i Johanna Casimira. Ponowną odbudowę musieli wykonać chłopi pańszczyźniani.
Od około roku 1600 zamek zaopatrywano w wodę ze sztolni wydrążonej głęboko w skale poniżej zamku.

W 1690 roku zamek został po raz drugi i ostatecznie zniszczony w czasie palatyńskiej wojny sukcesyjnej przez wojska francuskie. Później służył aż do połowy XIX wieku, jako kamieniołom, aż zostało to zniesione zakazem rządu Królestwa Bawarii. Obszar pozostał do 1933 roku w posiadłości grafów Leininger (linii Westerburg Leiningen), nim nabył go ówczesny powiat ziemski Frankenthal. W 1962 roku ruina została wzięta pod opiekę ochrony zabytków i w następnych sześciu latach odbudowano dojazd do zamku, uwzględniając przy tym pozostałe resztki muru na zachodzie.

Odbudowany tylko w części zamek stał się w 1968 roku schroniskiem młodzieżowym. W latach 1998 – 2000 zamek był od podstaw modernizowany. Przy tym remoncie wykonano także dach dwuspadowy (przedtem posiadał prosty, płaski dach w stylu lat 60). Sala rycerska jest wykorzystywana jako jadalnia, do pozostałych pomieszczeń gościnnych należy wyszynk zamkowy z letnim tarasem. Fosa główna została przekształcona na publiczny basen otwarty.

Pokryta dachem „sala pamięci”, oddzielona arkadami od dziedzińca, oferuje gościom około 250 miejsc siedzących. Od 1980 roku prowadzony jest Teatr Amatorski Zamku Altleiningen, wystawiający corocznie w miesiącach letnich ambitne sztuki teatralne. Są to zarówno klasyczne jak i nowoczesne sztuki, a także – z powodu odpowiedniego klimatu – sztuki historyczne.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Zamek Anebos

Zamek Anebos jest środkowym zamkiem z grupy trzech szczytów koło Anweiler. Powstał przypuszczalnie w XII wieku (przed 1194 rokiem) do ochrony zamku Trifels i był zamieszkany przez tak samo zwanego zarządcę (von Anebos).

Klasztor Limburg

Klasztor Limburg - dawny klasztor zbudowany w stylu romańskim prawdopodobnie w IX wieku w pobliżu miasta Bad Dürkheim na obrzeżu Lasu Palatynackiego, w Nadrenii-Palatynacie w Niemczech. Wcześniej znany jako opactwo "Pod Świętym Krzyżem" niem. "Zum heilgen Kreuz".

Katedra w Spirze

Katedra w Spirze – kościół katedralny z XI/XII wieku w Spirze w Nadrenii-Palatynacie w południowo-zachodniej części Niemiec. Największa zachowana do dnia dzisiejszego katedra romańska w Europie, jedna z trzech obok katedr w Moguncji i Wormacji katedr cesarskich typu nadreńskiego. Kościół grzebalny cesarzy z dynastii salickiej, staufickiej i habsburskiej. Spalona w 1689. Odbudowana i częściowo zrekonstruowana w XVIII–XIX wieku. W 1981 katedra w Spirze została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Zamek Heimburg

Łatwo go pomylić z podobnie nazywanymi zamkami Hohenecken koło Kaiserslautern i Hoheneck przy Ipsheim. Nazwa Haimburg albo zamek Hohneck powstała z obu form "Hain(bach)eck" i "Hein(bach)burg" albo "Hein(bach)berg" i przez stulecia miała różne brzmienie. W 1305 roku było to Heineck, później Heyenburg, w 1344 roku Heimburg tak jak obecnie. W 1350 roku nazywał się zamek Heymberg albo Hoh(e)neck.

Zamek Rheinstein

Około 900 roku został wybudowany zamek będący królewską komorą celną. Wymienia się go także, jako Vogtsburg (zamek namiestnika). Cesarz Otto II podarował go arcybiskupstwu Moguncji. Między XI i XII wiekiem został przebudowany na zamek ochronny przez arcybiskupów i książąt–elektorów Moguncji. Swój historyczny punkt kulminacyjny zamek osiągnął w czasie pobytu niemiecko rzymskiego cesarza Rudolfa Habsburga (1282 - 1286).

Zamek Ramburg

Na lesistym grzbiecie Gór Kurzych 436 m n. p. m. i 200 m ponad wsią Ramberg położone są ruiny zamku Ramburg. Warownia założona została w XII w., z którego pochodzą resztki murów, do ochrony cesarskiego zamku Trifels. Swe powstanie zawdzięcza cesarzowi Barbarrosie. Krótko przed zniszczeniem w czasie Wojny Chłopskiej był w posiadaniu panów von Dalberg, a później hrabiów von Löwenstein - Scharfeneck, którzy kupili zamek w 1540 roku.

Krzyż pokutny w Gossersweiler-Stein

Krzyż pokutny w Gossersweiler-Stein położony przy drodze biegnącej z Gossersweiler do Völkersweiler. Wykonany z piaskowca, o wymiarach 65 x 65 x 17 cm. Zwany jest również "Scharkreuz", ponieważ na przedniej ścianie umieszczono płaskorzeźbę lemiesza od pługa. Z drugiej strony wyryte jest prawdopodobnie prymitywne oznaczenie pługa. Kamienny krzyż stoi w pobliżu granicy miejscowości i dlatego w starszych publikacjach określany jest jako krzyż z Völkersweiler.

Zamek Hohenecken

Dokładna data powstania zamku jest obecnie niestety nie do odgadnięcia. Tymczasem w starej literaturze wspomina się o wybudowaniu go zaraz po powstaniu nowego zamku Barbarossy w Kaiserslautern (1156 r.) albo 50 lat później. Pięciokątny donżon i masywny mur kurtynowy wskazują na powstanie około 1200 roku.

Zamek Landeck

Zamek Staufów - Landeck zbudowano w 1200 roku do ochrony klasztoru Bildenfeld w Klingenmünster. Położony jest na wzniesieniu 350 m n.p.m. Wejście do zamku, znajdujące się od strony północnej, prowadzi ponad 10 metrów głęboką fosą. Drewniany most odnowiony w 1965 roku wspiera się na trzech potężnych filarach. Ostatnia trzecia część w przeszłości była mostem zwodzonym. Przez utrzymaną w dobrym stanie bramę, wchodzimy za okalający zamek pierścień murów obronnych, które powstały w XIV i XV wieku jako ochrona przed bronią palną.

Krzyż kamienny w Harthausen

Krzyż pokutny w Harthausen położony na wschód od miejscowości, przy drodze rowerowej biegnącej równolegle do rzeki Modenbach, na wschód od słupa energetycznego, około 8 m w polu. Wykonany z piaskowca z żwirowymi inkluzjami, o wymiarach 98 x 82 x 19 cm. Według tradycji leżą tutaj żołnierze polegli w czasie bitwy z 15 listopada 1703 roku w Speyerbach, pochowani przez okolicznych chłopów w kilku zbiorowych mogiłach. Wcześniej w rejonie Speyer, Dudenhofen, Hanhofen, Harthausen, Schwegenheim istniało więcej krzyży, które związane były z bitwą pod Spayerbach.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: