Zamek Frýdlant

Zwiedzone: 5 czerwca 2021

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 32155/5-4271

Zamek Frýdlant
czerwiec 2021

Położenie:

Zamek Frýdlant – (niem. Friedland), położony w południowej części miasta, na wzgórzu w zakolu rzeki Smědy (pol. Witka), w powiecie Liberec, w kraju libereckim, w Czechach.

Opis:

Zamek Frýdlant – gotycki, przebudowany w okresie renesansu zamek położony w północnej części Czech, tuż przy granicy z Polską.

Historia i architektura zamku

Zamek należy do największych w Czechach, a zarazem na pograniczu polsko–czeskim. Stanowi również wspaniałe połączenie średniowiecznego zamku z renesansowym pałacem. Został wzniesiony na szczycie góry nad rzeką Smědou. Ziemie te od króla czeskiego Przemysława II Ottokara jako lenno otrzymał Rudolf Biberstein i w 1278 roku zlecił budowniczemu rycerzowi Ronovicowi postawienie zamczyska. W okresie wojen husyckich miasto zostało spalone, jednak zamek ocalał. W tym czasie twierdza rozrastała się. Z roku na rok powstawały nowe budynki. W połowie XV wieku zamek został otoczony murem z basztami i nową wieżą, przez którą prowadziło wejście do twierdzy. W latach 30. XVI wieku zamek został rozbudowany już w stylu renesansowym. W latach 1552–1558 należał do królewskiej komory celnej. W 1558 roku został kupiony przez Friedricha von Rederna. W 1582 roku Melchior von Redern (syn Friedricha) całkowicie przebudował go na zamek renesansowy. Powstał wówczas tzw. Dolny Zamek z bogatą dekoracją sgraffitową. W 1602 roku ukończono budowę kaplicy św. Anny, a główna wieża otrzymała renesansowy hełm. Po bitwie na Białej Górze zamek otrzymał Albrecht von Wallenstein. Kolejnym właścicielem został Maciej von Gallas, który w latach 1646–1647 dobudował nowe umocnienia obronne, m.in. bastiony w rogach zamku. W II połowie XVII wieku dziedzicem majątku został Krystian Filip Clam–Gallas. Za jego czasów powstała barokowa sala rycerska. W 1767 roku powstało tzw. Skrzydło Kasztelańskie, a w latach 1867–1870 jednopiętrowe, neorenesansowe skrzydło przy „Zamku Dolnym”. W 1945 roku zamek Frydlant stał się własnością ówczesnego państwa czechosłowackiego, a od 1995 roku prowadzone są na zamku prace rewitalizacyjne i remontowe.

Ostatnia właścicielka zamku, Klotylda Clamm–Gallas mieszkała w nim praktycznie przez całą wojnę. Na Boże Narodzenie roku 1944 roku wyjechała do siostry do Wiednia, została tam do końca wojny i tam zastała ją informacja, że zamek został jej odebrany. Klotylda zmarła w Salzburgu w 1975 roku. Była niezamężna i bezdzietna, na niej historia panów na frydlanckim zamku się kończy.

W 1801 roku zamek jako pierwszy w Europie Środkowej, został udostępniony zwiedzającym. Obecnie zwiedzać go mogą przez cały rok zarówno wycieczki zorganizowane jak i osoby indywidualne. Zwiedzanie zamku odbywa się z przewodnikiem. Grupy polskie mogą wybrać przewodnika mówiącego po polsku. Wstęp płatny, płatny również parking przy zamku, ale można zaparkować na bezpłatnym parkingu koło browaru u podnóża zamku.

Zamek Frýdlant wskazywany jest jako potencjalne miejsce ukrycia bursztynowej komnaty. Poszukiwacze skarbów twierdzą, że widziało ją dwóch pracowników zamkowej kuchni obecnych tutaj podczas okupacji niemieckiej. Jak do tej pory poszukiwania nie dały żadnych rezultatów.

na podstawie

Wikipedii

Opis powstał na podstawie:

Zamek Frýdlant
Zobacz

Galeria:

Panoramy sferyczne 3D:

Inne zabytki w kraju libereckim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: