Kościół ewangelicki w Wilgartswiesen

Zwiedzone: 20 lipca 2008

Kościół ewangelicki w Wilgartswiesen
lipiec 2008

Położenie:

Kościół ewangelicki w Wilgartswiesen – na wzgórzu we wschodniej części wsi, w powiecie Südwestpfalz, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

Neoromański kościół z imponującą fasadą z miejscowego pstrego piaskowca i podwójną wieżą został zbudowany w latach 1839–1843 (w 1839 r. poprzedni kościół został wyburzony) według planów architekta Augusta von Voita. Otwarty i poświęcony został 17 września 1843 r. W czasie pierwszej wojny światowej w 1917 r. trzy z czterech dzwonów z brązu zostało przetopionych na potrzeby działań wojennych. W nocy z 10 na 11 stycznia 1920 uległ kompletnemu zniszczeniu na wskutek zapalenia od pieca. Rekonstrukcję zorganizował architekt Latteyer z Ludwigshafen. Wprowadził przy tym indywidualne korekty na wyglądzie zewnętrznym, a wnętrze zostało przekształcone na klimatyczne i uroczyste pomieszczenie według ówczesnego gustu. Uroczystego otwarcia dokonano 2 kwietnia 1922 roku.

W trakcie remontu w latach 1961/62 ponownie gruntownie zmieniono wnętrze kościoła. Zburzono zachodnią emporę, a po zachodniej stronie utworzono prezbiterium oddzielone od nawy trzema stopniami. Freski zostały usunięte. Ze starego wyposażenia wzięto jedynie drewniany strop, ławki, ołtarz i ambonę. W prezbiterium uwagę przykuwa duża postać Chrystusa wykonana z drewna dębowego, autorstwa Margot Stempel–Lebert.

Piękne organy Oberlingera z 16 rejestrami znajdują się w nowoczesnej obudowie wykonanej z drewna modrzewiowego. Dawne organy Steinmeyera, które zostały zainstalowane w 1921 roku, są także ponownie używane.

Duże okno rozetowe we wschodniej fasadzie również pochodzi od Margot Stempel–Lebert. Okna w zachodniej fasadzie to fragmenty ogólnej koncepcji artystycznej wnętrza Autorstwa Karla–Martina Hartmanna w Wiesbaden.

Od 1985 r. kościół jest uznawany za zabytek.

Kościół jest jedynym dwuwieżowym kościołem w Lesie Palatynackim.
Nazywany jest również „Katedrą w dolinie Quaich”(Quaichtal-Dom).

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: