Kościół ewangelicki w Wilgartswiesen

Zwiedzony: 20 lipca 2008

,
0°C
Kościół ewangelicki w Wilgartswiesen
lipiec 2008

Położenie:

Kościół ewangelicki w Wilgartswiesen – 

na wzgórzu we wschodniej części wsi, 

w powiecie 

Südwestpfalz, 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

Neoromański kościół z imponującą fasadą z miejscowego pstrego piaskowca i podwójną wieżą został zbudowany w latach 1839–1843 (w 1839 r. poprzedni kościół został wyburzony) według planów architekta Augusta von Voita. Otwarty i poświęcony został 17 września 1843 r. W czasie pierwszej wojny światowej w 1917 r. trzy z czterech dzwonów z brązu zostało przetopionych na potrzeby działań wojennych. W nocy z 10 na 11 stycznia 1920 uległ kompletnemu zniszczeniu na wskutek zapalenia od pieca. Rekonstrukcję zorganizował architekt Latteyer z Ludwigshafen. Wprowadził przy tym indywidualne korekty na wyglądzie zewnętrznym, a wnętrze zostało przekształcone na klimatyczne i uroczyste pomieszczenie według ówczesnego gustu. Uroczystego otwarcia dokonano 2 kwietnia 1922 roku.

W trakcie remontu w latach 1961/62 ponownie gruntownie zmieniono wnętrze kościoła. Zburzono zachodnią emporę, a po zachodniej stronie utworzono prezbiterium oddzielone od nawy trzema stopniami. Freski zostały usunięte. Ze starego wyposażenia wzięto jedynie drewniany strop, ławki, ołtarz i ambonę. W prezbiterium uwagę przykuwa duża postać Chrystusa wykonana z drewna dębowego, autorstwa Margot Stempel–Lebert.

Piękne organy Oberlingera z 16 rejestrami znajdują się w nowoczesnej obudowie wykonanej z drewna modrzewiowego. Dawne organy Steinmeyera, które zostały zainstalowane w 1921 roku, są także ponownie używane.

Duże okno rozetowe we wschodniej fasadzie również pochodzi od Margot Stempel–Lebert. Okna w zachodniej fasadzie to fragmenty ogólnej koncepcji artystycznej wnętrza Autorstwa Karla–Martina Hartmanna w Wiesbaden.

Od 1985 r. kościół jest uznawany za zabytek.

Kościół jest jedynym dwuwieżowym kościołem w Lesie Palatynackim.
Nazywany jest również “Katedrą w dolinie Quaich”(Quaichtal-Dom).

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Zamek Schlosseck

Zamek Schlosseck zbudowany został w IX/X w. i w XIII w. został rozbudowany. Badania archeologiczne wykazały że w XIII w. zamek padł ofiarą pożaru, ale w XIV w. był jeszcze zamieszkały. Jego pierwotna nazwa jak i data jego ostatecznego zniszczenia nie są znane.

Zamek Grafendahn

Zamek Grafendahn został zbudowany w 1425 roku przez Konrada von Mursel, lennika biskupów ze Spiry (Speyer) i wnuka Fridricha von Dahn (zobacz Altdahn). Od początku zamek był zaplanowany jako Ganerbenburg...

Zamek Breitenstein

Zamek Breitenstein podobnie jak położony po drugiej stronie doliny Erfenstein założony został przez hrabiów von Leiningen w pobliżu granicy z terytorium biskupów ze Speyer jako ochrona i stacja kontrolna drogi w dolinie wzdłuż górnego biegu rzeki Speyerbach. Zbudowany został 10 do 20 lat przed zamkiem Erfenstein, w opisach właściciele zostali wymienieni już w 1257 roku.

Krzyż kamienny w Schwegenheim

Krzyż kamienny w Schwegenheim położony jest w lesie, około 300 metrów na wschód od drogi na Gommersheim. Wykonany jest z piaskowca o wymiarach 80 x 55 x 23 cm. Według napisu spoczywają tutaj szczątki żołnierzy poległych 15 listopada 1703 roku w bitwie koło Speyerbach, zakopane tutaj przez rolników z okolicznych wsi. Z tego samego powodu postawiono również inne kamienne krzyże w okolicznych gminach.

Zamek Trifels

Do najokazalszych i najwarowniejszych zamków niemieckich należy rodowe gniazdo Staufów - zamek Trifels. Według źródeł historycznych ten potężny zamek zbudowany został w 1113 roku. Okresem jego rozbudowy i wspaniałości były czasy panowania Fryderyka I Barbarossy z rodu Staufów oraz - przede wszystkim - cesarza Fryderyka II (pierwsza połowa XIII w.).

Krzyż kamienny w Hanhofen

Krzyż pokutny w Hanhofen położony przy drodze K 26. Wykonany z piaskowca o wymiarach 60 x 55 x 18 cm. Według tradycji leżą tutaj żołnierze polegli w czasie bitwy z 15 listopada 1703 roku w Speyerbach pochowani przez okolicznych chłopów w kilku zbiorowych mogiłach. Wcześniej w rejonie Speyer, Dudenhofen, Hanhofen, Harthausen, Schwegenheim istniało więcej krzyży, które związane były z bitwą pod Spayerbach.

Krzyż pokutny w Gossersweiler-Stein

Krzyż pokutny w Gossersweiler-Stein położony przy drodze biegnącej z Gossersweiler do Völkersweiler. Wykonany z piaskowca, o wymiarach 65 x 65 x 17 cm. Zwany jest również "Scharkreuz", ponieważ na przedniej ścianie umieszczono płaskorzeźbę lemiesza od pługa. Z drugiej strony wyryte jest prawdopodobnie prymitywne oznaczenie pługa. Kamienny krzyż stoi w pobliżu granicy miejscowości i dlatego w starszych publikacjach określany jest jako krzyż z Völkersweiler.

Zamek Frankenstein

Przez doliny Speyerbach i Hochspeyerbach prowadził w dawnych czasach ważny szlak komunikacyjny od Renu (Speyer) przez Neustadt an der Weinstraße do Kaiserslautern. Niedaleko też znajduje się rozgałęzienie na Bad Dürkheim i Worms. W tej okolicy hrabiowie von Leiningen i Lehenmanner z klasztoru Limburg w XIII wieku na miejscu małej osady obronnej z XII wieku (mur odkryty w 1989 roku) budują potężny zamek. Pierwszymi kasztelanami byli rycerze von Frankenstein wymienieni w 1146 roku – wymarli w XIV wieku.

Zamek Backelstein

Zamek Backelstein jest wczesnośredniowiecznym zamkiem drewnianym, założonym na opadającej pionowo w dół skale, prawie nie do zobaczenia z doliny. Historia zamku nie jest wcale znana. Nie wiadomo nawet do dzisiaj jaka była jego prawdziwa nazwa. Używana obecnie nazwa Backelstein pochodzi z języka ludowego. O tym że zamek w ogóle istniał świadczą wykute w skale otwory po belkach, napis i małe skalne schody. W podaniach ludowych zamek nazywany jest zamkiem myśliwskim cesarza Fryderyka Barbarossy. Znalezione żółte skorupy kół garncarskich pozwalają je datować na XIII w.

Zamek Altleiningen

Podczas gdy gmina Altleiningen rozciąga się w dolinie wzdłuż rzeczki Eckbachs na wysokość 300 m n.p.m., zamek został wybudowany na wierzchołku wysokiej na 400 m góry, która wznosi się nad lewym brzegu Eckbach. Nazwa powstała – tak jak położonego pięć kilometrów na północny-wschód siostrzanego zamku Neuleiningen – od frankońskiego rodu szlacheckiego Leininger, do których wówczas należał kraj Leininger.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: