Krzyż kamienny w Szprotawie

w dzielnicy Puszczyków

Zwiedzone: 28 marca 2021

Krzyż kamienny w Szprotawie
marzec 2021

Położenie:

Krzyż kamienny w Szprotawie – (niem. Klein Küpper), w dzielnicy Puszczyków (dawniej Mała Kopernia), na skrzyżowaniu ulicy Kraszewskiego z ulicą Kościelną, w powiecie żagańskim, w województwie lubuskim, w Polsce.

Opis:

Krzyż kamienny z konglomeratu, o wymiarach 84 x 68 x 31 cm, z wyrytym mieczem.

Nie jest znana data ani powód powstania tego krzyża. Możliwe, że pochodzi on z późnego średniowiecza. Jest to jednak hipoteza nie poparta żadnymi dowodami. Datowanie utrudnia również bardzo prosta forma krzyża, nieposiadającego cech stylowych, pozwalających na przybliżone datowanie metodą analizy porównawczej.

Przypuszczenie, że jest to tzw. krzyż pokutny również nie opiera się na żadnych dowodach, lecz jest wynikiem nieuprawnionego założenia, że wszystkie kamienne monolitowe krzyże, nieznanego wieku i pochodzenia, są krzyżami pokutnymi.

Stara miejscowa legenda wspomina o dwóch zwaśnionych braciach, z których jeden ugodził drugiego śmiertelnie mieczem. Do zdarzenia miało dojść na dawnym polu w sąsiedztwie krzyża, dlatego ów kawałek ziemi zwał się odtąd w tradycji ludowej „krwawym polem”. Być może nawet puszczykowski kościółek gotycki miał coś wspólnego z tą fundacją, wszakże badacze zastanawiają się skąd na takim odludziu świątynia?

Galeria:

Inne zabytki w województwie lubuskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: