Kościół w Renicach

pw. Narodzenia NMP

Zwiedzone: 25 kwietnia 2021

Obiekt zabytkowy

nr rej.: A-571 z 12.12.1963

kwiecień 2021

Położenie:

Kościół w Renicach – (niem. Rehnitz), w centrum miejscowości, w powiecie myśliborskim, w województwie zachodniopomorskim, w Polsce.

Opis:

Kościół w Renicach znajduje się na niewielkim wzniesieniu opodal renickiego pałacu. Dokumenty wspominają, że świątynia istniała już w 1337 r. Niestety budowla nie dotrwała do naszych czasów. W XVII w. zbudowano nową świątynię wykorzystując fragmenty wcześniejszego kościoła.

Budynek jest ceglany, otynkowany, podparty oryginalnymi przyporami. W XVIII w. dobudowano przy nim dwukondygnacyjną wieżę zakończoną drewnianą latarnią. Umieszczono w niej dzwon z 1784 r. wykonany przez ludwisarza Fischera z Chojny. Widoczne z każdej strony wieży tarcze zegarowe są tylko imitacją. Odremontowany przez Hugo Oppenheima mniej więcej w tym samym czasie, kiedy rozbudowywano pałac (po 1905 r.).

Na terenie dawnego przykościelnego cmentarza zachowała się kapliczka pogrzebowa z początku XX w. z ciekawą mozaiką nad wejściem. Z płyt nagrobnych dawnego cmentarza urządzono niewielkie lapidarium przy ścianie bocznej kaplicy.

Po II wojnie światowej został poświęcony 15 listopada 1946 r. Odpust w kościele odbywa się 8 września.

Galeria:

Inne zabytki w województwie zachodniopomorskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: