Kościół w Renicach

pw. Narodzenia NMP

Zwiedzone: 25 kwietnia 2021

Obiekt zabytkowy

nr rej.: A-571 z 12.12.1963

kwiecień 2021

Położenie:

Kościół w Renicach – (niem. Rehnitz), w centrum miejscowości, w powiecie myśliborskim, w województwie zachodniopomorskim, w Polsce.

Opis:

Kościół w Renicach znajduje się na niewielkim wzniesieniu opodal renickiego pałacu. Dokumenty wspominają, że świątynia istniała już w 1337 r. Niestety budowla nie dotrwała do naszych czasów. W XVII w. zbudowano nową świątynię wykorzystując fragmenty wcześniejszego kościoła.

Budynek jest ceglany, otynkowany, podparty oryginalnymi przyporami. W XVIII w. dobudowano przy nim dwukondygnacyjną wieżę zakończoną drewnianą latarnią. Umieszczono w niej dzwon z 1784 r. wykonany przez ludwisarza Fischera z Chojny. Widoczne z każdej strony wieży tarcze zegarowe są tylko imitacją. Odremontowany przez Hugo Oppenheima mniej więcej w tym samym czasie, kiedy rozbudowywano pałac (po 1905 r.).

Na terenie dawnego przykościelnego cmentarza zachowała się kapliczka pogrzebowa z początku XX w. z ciekawą mozaiką nad wejściem. Z płyt nagrobnych dawnego cmentarza urządzono niewielkie lapidarium przy ścianie bocznej kaplicy.

Po II wojnie światowej został poświęcony 15 listopada 1946 r. Odpust w kościele odbywa się 8 września.

Galeria:

Inne zabytki w województwie zachodniopomorskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: